مدیرکل راه‌وشهرسازی : بیشتر پیمانکاران ساخت‌وساز مازندران غیربومی هستند

ساری - ایرنا - مدیرکل راه‌وشهرسازی مازندران از بی‌توجهی به مقررات ملی ساختمانی در استان انتقاد کرد و گفت : بیشتر پیمانکاران ساخت‌وساز در مازندران افراد غیربومی هستند که به مسایل زیست‌محیطی توجهی ندارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، محمد نظری عصر امروز چهارشنبه در مراسم رونمایی از سامانه دومین همایش همایش ملی بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست در ساری افزود : چهار خطه شدن محورهای مواصلاتی و دسترسی آسان پایتخت نشینان به استان مازندران سبب شد تا ساخت وسازهای استان بی رویه و بدون توجه به مقررات مبحث ۱۲ صنعت ساختمان انجام شود.

وی گفت : امروز وضعیت دفع فاضلاب شهری و نخاله های ساختمانی بشدت محیط زیست استان را تهدید می کند.

نظری برگزاری همایش ملی بهداشت ، ایمنی و محیط زیست در مازندران را به لحاظ شکنندگی زیست محیطی استان با اهمیت توصیف و ابراز امیدواری کرد این علاوه بر افزایش حساسیت توجه به این مسایل ، راهکارهای اجرایی و ایده های عملی در این مسایل را مطرح کند تا همه گیر شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران هم در این مراسمگفت که تا ۶۰ درصد حوادث ناشی از کار مربوط به حوادث بخش کارگری در صنعت ساختمان است.

سیف الله علی نیا افزود : آمار بالای مرگ و میر و نقص عضو کارگران و مهندسان در کارگاه های ساختمانی سبب شد تا دومین همایش پس از چهار سال برگزار شود.
وی تامین سلامت نیروی انسانی شاغل در کارگاه های ساختمانی را مهم توصیف کرد و گفت : مهم ترین  مشکل دراجرای مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان مربوط به بهداشت ، ایمنی و محیط زیست  در جزیره ای عمل کردن نهاد های مرتبط است .

وی گفت : یکی از اهداف اصلی این همایش ایجاد سیستم یکپارچه برای اجرای مقررات مربوط به بهداشت ، ایمنی و محیط زیست در ساختمان سازی و طرح های عمرانی است.

رییس سازمان نظام مهندسی مازندران همچنین با اعلام این که آمار مرگ و میر و جراحات ناشی از حوادث کار در صنعت ساختمان طبق گزارش پزشکی قانونی کشور طی یک دهه منتهی به سال ۹۸ تا ۲۸درصد کاهش یافت، افزود : سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران همواره از سازمان های پیشرو در رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان بوده که با توجه به رویکرد و رسالت اجتماعی در امور حرفه ای ، همواره توجه ویژه ای به اجرای مبحث دوازدهم و بیستم مقررات ملی ساختمان دارد.
فرصت اظهارداشت : این سازمان برای ارتقاء سطح ایمنی در کارگاه های ساختمانی برای  حدود ۲۰ هزار کارگر و ۱۷ هزار مهندس ساختمان عضو و دارای پروانه اشتغال کلاس های  آموزشی برگزار کرده است.
بر اساس آمارهای رسمی حدود ۷۰ هزار کارگر و۳۸ هزار مهندس ساختمانی عضو سازمان نظام مهندسی مازندران هستند.

سامانه دومین همایش بهداشت ، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان به نشانی http://hse.mazandnezam.org/  شروع به کار کرد.

طبق برنامه ریزی سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران ، بررسی مقالات و برگزاری کارگاه های آموزشی این همایش به علت وجود بیماری کووید ۱۹ منطبق با دستورالعمل های بهداشتی به صورت محدود با حضور ۲۰۰ نفر از مهندسان کشور و البته مجازی  به صورت آنلاین برگزار می شود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران بیست و سوم مهر ماه امسال میزبان دومین همایش بهداشت ، ایمنی و محیط زیست در صنعت ساختمان است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha