معاون دادگستری :بانک اطلاعاتی بیش از ۳۰۰ سمن در استان کرمان تهیه شد

کرمان - ایرنا- معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: تاکنون بانک اطلاعاتی بیش از ۳۰۰ سمن را در این استان تهیه و با مجمع سازمان های مردم نهاد و سمن ها، نخبگان و گروه های جهادی نیز جلساتی برگزار کرده ایم. و امیدواریم از ظرفیت این افراد نیز در راستای کاهش جرایم و آسیب های اجتماعی جامعه و همچنین ارتقاء کیفی برنامه های این پایگاه استفاده کنیم.

به گزارش ایرنا، سیدمهدی قویدل در نشست اعضای بسیج حقوقدانان استان کرمان افزود:  امیدواریم از ظرفیت این افراد نیز در راستای کاهش جرایم و آسیب های اجتماعی جامعه و همچنین ارتقای کیفی برنامه های این پایگاه استفاده کنیم.

وی مهمترین رسالت و دغدغه این معاونت را اتخاذ تدابیر و راهبردهای نوین در جهت کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضا و یکی از راه های رفع این دغدغه همکاری با قرارگاه معاضدتی-قضایی کرمان استاعلام کرد.
قویدل اظهار داشت: توجه به منویات مقام معظم رهبری، برنامه ششم توسعه کشور، برنامه چهارم توسعه قضایی و طرح تحولی ریاست قوه قضائیه در کنار سایر قوانین موضوعه، این معاونت را به سمت و سوی تدوین برنامه کاربردی در راستای پیشگیری از ورود پرونده ها به دستگاه قضا و تدوین طرح اورژانس قضایی سوق داده است. 
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان افزود: هدف نخست طرح اورژانس قضایی کمک به مردم و تسهیل روند رسیدگی به مشکلات آنها و در مرحله بعد کمک به کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی در نظر گرفته شده و تاکید این طرح بر عدم نگاه کیفری بر پرونده هایی است که ماهیت قضایی در آنها کمرنگ است.
قویدل خاطر نشان کرد: از آنجا که مدیریت پیشگیری از وقوع جرم و آسیب ها منوط به همکاری و تعامل بسیاری از نهاد ها و سازمان هاست و این معاونت نقشی راهبردی در این خصوص دارد، برهمین مبنا بسترهای تعامل بسیاری از نهادها و ارگان ها در راستای اجرای بهتر طرح اورژانس قضایی پیش بینی شده است که کانون بسیج حقوقدانان یکی از این نهاد هاست .
وی گفت: با توجه به اینکه پیشگیری کارآمد و اثربخش از بروز ناهنجاری ها و جرائم  نیز نیازمند برخورداری از بینش اصیل، دانش فراگیر و شیوه های فناوری پویا و توانمند است، در این راستا قرارگاه معاضدتی-حقوقی بسیج حقوقدانان دادگستری استان کرمان با استفاده از وکلا، کارشناسان، حقوقدانان و ظرفیت های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم راه اندازی شده و فعالیت خواهد کرد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان با اشاره به ظرفیت های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، اظهار داشت: یکی از ظرفیت های مهم این معاونت آموزش تعداد ۵۰۰۰ نفر مُصلح و حکمین قرآنی در سطح استان است که با رویکرد های پیشگیری از وقوع جرم، وایجاد صلح و سازش آموزش دیده اند و این معاونت در حال تسهیل بسترهای استفاده از این ظرفیت مردمی است.
قویدل در ادامه به راه اندازی پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی اجتماعی-قضایی درمنطقه حاشیه نشین شهرک صنعتی اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از ظرفیت های این معاونت وجود مشاورین سلامت و روان شناسی در بحث مشاوره خانواده است، ضمن اینکه تعداد قابل توجهی از روانشنان، مشاورین خانواده، مددکاران و روان پزشکان و... با این معاونت همکاری دارند و علاوه بر استفاده از ایشان در طرح اورژانس اجتماعی، مصمم به ایجاد زمینه همکاری مشترک با گروه مشاورین خانواده و حقوقی در مناطق آسیب دیده و در معرض آسیب، خصوصا حاشیه شهر کرمان هستیم.
این مقام قضایی افزود: چنانچه بتوانیم همه پتانسیل ها را جمع و به صورت جهادی و انقلابی فعالیت کرده و با برنامه مدون، طرح خلاقانه وهدفمند پیش برویم قطعا نتیجه ای مثبت و قابل قبول دریافت خواهیم کرد و هماهنگی و همکاری با بسیج مساجد، محلات و اقشار از همان ابتدا در راستای ایجاد قرارگاه کارآمد و اثرگذار در این تعامل مشترک دیده شده است.
وی همچنین تاکید کرد: یکی از اهداف مشترک و مهم معاونت اجتماعی و کانون بسیج حقوقدانان اجرای برنامه در جهت ارتقای آگاهی های عمومی، حقوقی و کاهش ورودی پرونده هاست و بر همین وجه همکاری در ایجاد قرارگاه معاضدتی-حقوقی  در دستور کار معاونت قرار گرفته است. 
قویدل افزود: در جهت ایجاد این قرارگاه نخست باید بحث مشاوره حقوقی با استفاده از وکلا، کارشناسان، مصلحین و حقوقدانان و سپس ترویج فرهنگ صلح و سازش برنامه ریزی شود چراکه دغدغه دستگاه قضایی رسیدگی به پرونده های مسن و معوق است که انتظار می رود بتوان با تشکیل تیم حقوقی به این مساله سامان بخشید.
وی در رابطه با اهداف پایگاه پیشگیری و انسجام بخشی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: این پایگاه در شهرک صنعتی مستقر شده و برنامه های قضایی، مشاوره ای، مددکاری، حقوقی و فرهنگی و اجتماعی را با مشارکت ساکنین و حضور و همکاری سایر دستگاه های اجرایی در دستور کار دارد.
رییس بسیج حقوقدانان استان کرمان نیز در این نشست گفت: ضرورت دارد محتوای حقوقی به روز را در اختیار حقوقدانان قرار دهیم، بنابراین می توان از آثار فرهنگی، هنری و سایر تولیدات علمی تهیه شده توسط معاونت اجتماعی دادگستری را در سطح بسیج اقشار(که شامل ۲۲ قشر از عشایر گرفته تا بسیج جامعه پزشکی و...) قرار دهیم که همگی آماده همکاری با این معاونت هستند.
امین مهدی پور خاطرنشان کرد: با هم افزایی و همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان می توان کارهای بزرگی انجام داده و گره های زیادی را باز کرد.
در پایان این جلسه مقرر شد شیوه نامه همکاری مشترک بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در راستای اهداف تشریح شده تدوین و با ایجاد کمیته اجرایی در راستای تحقق اهداف مشترک گام برداشته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =