استاندار : رونق اقتصادی به بازار قلعه محمود کرمان باز می گردد

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان با بیان اینکه کارهای مرمت بازار قلعه محمود ادامه می یابد گفت: احیای این بازار رونق اقتصادی را به این محل باز می گرداند و موجب بازدید گردشگران نیز می‌شود.

به گزارش ایرنا /ف محمد جواد فدایی عصر چهارشنبه در بازدید از عملیات مرمت بازار قلعه محمود شهر کرمان افزود: مدتی است که غرفه‌های این بازار تعطیل شده است و نگران تخریب آن بودیم و به همین منظور جهاد دانشگاهی مسئولیت مدیریت بازسازی و اداره این بازار تاریخی را به عهده گرفت.

وی تصریح کرد: قدمت این بازار تاریخی به دوره تیموریان برمی‌گردد و آخرین بازسازی و مرمت آن مربوط به دوره قاجاریه است که بخشی از بازار بزرگ کرمان محسوب می شود.

استاندار کرمان اظهار داشت: مالکیت  مغازه‌های بازار تاریخی قلعه‌محمود به لحاظ وقفی و خصوصی شناسایی شده‌اند تا به نحو مناسب مورد استفاده قرار گیرند.

وی با اشاره به تامین امنیت بازار توسط نیروی انتظامی تاکید کرد: طبق تعهد پیمانکار قرار است تا ۱۵ مهر ماه برق بازار تامین شود و بعد از آن کارهای مرمت ادامه می‌یابد تا در اولین فرصت واحدها مورد استفاده قرار گرفته و بازار احیا شود.

رییس جهاددانشگاهی استان کرمان گفت: محله قلعه‌ محمود یکی از محلات تاریحی شهر کرمان است و این محله تمامی مولفه‌های بسیار مهم یک منطقه سنتی از جمله حمام بازار قلعه، آب انبار، تکیه نوروز علی و تکیه قلعه محمود، مدرسه، زورخانه و کاروانسراها را که دارای جذابیت‌های بصری، معماری و موقعیت‌های خاص و راه‌های دسترسی را دارا  است که فرصت مناسبی برای رونق گردشگر و صنایع دستی در این منطقه ایجاد می کند.

رضا کامیاب با بیان اینکه بازار قلعه محمود در حال حاضر متروکه است افزود: نبود وجود نور، امنیت و زیرساحت مناسب باعث ایجاد مشکلاتی در این محله شده بود که با همکاری نیروی انتظامی امنیت آن برقرار شده و شرکت توزیع برق نیز در حال رفع مشکل برق آن است.

وی  با اشاره به گردآوری اطلاعات این محله تصریح کرد: همه مالکیت‌های این محله مشحص شده است که حدود ۲۸ غرفه آن در مالکیت سازمان اوقاف می‌باشد و هم اکنون تعدادی از مالکین بازسازی حجره‌های حود را آغاز کرده‌اند.

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان تاکید کرد:  راه اندازی پنجشنبه‌های بازار قلعه محمود شروعی برای اقدامات عمرانی، خدماتی و فرهنگی بود و حضور اجتماعی مردم در این بازار تاریخی، موجب رونق و احیای آن می‌شد، که متاسفانه با شیوع کرونا این طرح ادامه پیدا نکرد.

وی با بیان اینکه در احیای این محله اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری نیز همکاری دارند، تصریح کرد: با توجه به اینکه این محل سابق دروازه ریگ آباد است لذا با همکاری شهرداری احداث دروازه ریگ‌آباد در دستور کار داریم و همچنین طرحی برای اتصال این راسته بازار داریم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha