اردکانیان:بخشی‌نگری و تمرکزگرایی آفت توسعه  است

تهران - ایرنا- وزیر نیرو گفت: تمرکزگرایی و بخشی‌نگری دو آفت جدی در رسیدن به توسعه است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردکانیان» روز چهارشنبه در مراسم امضای تفاهمنامه با شهرداری تهران در محل این وزارتخانه، افزود: هرچه از این دو آفت بیشتر فاصله گرفته شود رسیدن به توسعه پایدار ممکن‌تر خواهد شد.

وی به تلاش وزارت نیرو برای فاصله گرفتن از این آفت اشاره کرد و گفت: یکپارچه سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی در این راستا است.

اردکانیان  ادامه داد: وضعیت مطلوب برای مدیریت شهری این است که مانند مناطق توسعه‌یافته جهان، البته به شرط فراهم شدن زمینه‌ها و اقتضاهای آن،  مدیریت آب و برق هم به عهده مدیریت شهری باشد.

وزیر نیرو گفت: اکنون نمی‌توان با یک تصمیم وارد این عرصه شد، اما می‌توان در این مسیر حرکت کرد.

وی امضای این تفاهمنامه را کاری ارزشمند و خوب توصیف کرد و در عین حال آن را  دیرهنگام دانست.

اردکانیان گفت: با توجه به ظرفیت موجود در وزارت نیرو و مدیریت شهر تهران اعم از شورا و شهرداری به لحاظ تجربه و تخصص و آشنایی با این عرصه کار و حضور مدیران ارشد و آشنا با آن، هموطنان ما در تهران باید زودتر از فایده و مزیت چنین ترکیب مدیریتی بهره‌مند می‌شدند.
اردکانیان میزان آب قابل صرفه‌جویی با استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز شهر تهران را معادل ساخت یک سد جدید برشمرد.

وزیر نیرو با اشاره به جایگزینی پساب بجای منابع آب زیرزمینی براساس این تفاهم نامه افزود: اصلاح الگوی مصرف در بخش آب و فاضلاب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار و البته این اصلاح الگو در کلانشهر تهران نقش مهمی برای الگو برداری دیگر شهرها دارد.
وی گفت: اصلاح الگوی مصرف در منابع آب زیرزمینی مانند احداث سد مجازی در مناطقی است که امکان احداث سد وجود ندارد.
اردکانیان افزود: وزارت نیرو آمادگی خود را برای تدوین یک برنامه مشترک در بخش آب و برق با شهرداری تهران اعلام می کند.

آبیاری فضای سبز تهران با پساب
«پیروز حناچی» شهردار تهران نیز در این مراسم گفت: هم اکنون ۹۰ درصد آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز شهر تهران از منابع آب زیرزمینی استفاده می‌شود که با امضای این تفاهم نامه این رقم تا ۶۰ درصد کاهش خواهد یافت.
وی افزود: نگاه شهرداری و شورای شهر تهران در این دوره، کامل زیست‌محیطی است که امیدواریم با اجرای کامل شبکه تصفیه خانه‌های فاضلاب درون و بیرون شهر به این هدف دست پیدا کنیم.
حناچی با بیان اینکه فاضلاب را نباید به عنوان یک پسماند نگاه کرد، ادامه داد: امید است شرایطی فراهم شود که بتوان از پساب بجای یک بار، چندین بار استفاده کرد.


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha