۱۲ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۸
کد خبرنگار: 2474
کد خبر: 84024731
۱ نفر

برچسب‌ها

جشنواره فیلم ونیز آغاز به‌کار کرد

تهران- ایرنا- هفتادوهفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز از امروز (چهارشنبه ۱۲ شهریور) تحت تدابیر شدید بهداشتی در جزیره لیدو آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این دوره از جشنواره فیلم ونیز که امروز افتتاح شد، اولین رقابت بزرگ سینمایی در سطح بین‌الملل است که از زمان شیوع کرونا تاکنون به صورت حضوری برگزار می‌شود. در این جشنواره ۱۸ فیلم برای تصاحب جایزه شیر طلایی با هم رقابت می‌کنند و سینمادوستان می‌توانند به این بهانه چند روزی کرونا را به فراموشی بسپارند.

امروز به هنگام پخش فیلم افتتاحیه یعنی پیوندها (Lacci) به کارگردانی دانیله لوکتی فیلمساز ایتالیایی، نیمی از سالن با خبرنگارانی پر شد که دمای بدنشان قبل از ورود چک شده بود.

یک روز قبل از آغاز به کار این جشنواره معتبر، چندین علامت ایمنی قرمزرنگ با مضامینی چون ماسک بزنید، فاصله امن را رعایت کنید و دستانتان را بشویید، در محل برگزاری رویداد نصب شد. صدای دریل‌های کارگرانی که مقدمات لحظه آخری را تدارک می‌دیدند در فضا پیچیده بود و خبرنگاران ماسک پوش دوروبر فرش قرمزی که به تازگی پهن شده بود، پرسه می‌زدند.   

در همین حال آلبرتو باربرا رئیس جشنواره ونیز بدون ماسک، روی فرش قرمز درباره اهمیت فستیوال امسال مصاحبه می‌کرد.

ماه مه امسال (اردیبهشت-خرداد ۹۹) در حالی که جشنواره‌های مهم سینمایی از جمله جشنواره کن تصمیم به لغو این دوره از رویداد خود می‌گرفتند، باربرا اعلام کرد جشنواره ونیز با وجود کرونا طبق برنامه قبل و به صورت حضوری برگزار می‌شود.  

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اعتراف کرد از آنجایی که هالیوود هنوز در قرنطینه است، جشنواره امسال زرق و برق سابق را ندارد و از ستاره‌های پرشمار دوره‌های قبل خبری نیست. اما ۶۵ فیلم خوب از ۵۰ کشور جهان در این جشنواره روی پرده می‌رود که خود نمادی است از غنا و تنوع سینمای معاصر.  

سینمای ایران نیز در این جشنواره سه نماینده دارد. خورشید به کارگردانی مجید مجیدی در بخش رقابت اصلی از مدعیان دریافت شیر طلایی است. در بخش رقابتی افق‌های نو (Orizzonti) نیز دو فیلم دشت خاموش به نویسندگی و کارگردانی احمد بهرامی و جنایت بی‌دقت ساخته شهرام مکری روی پرده می‌روند.

سایه کرونا بر سر قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان 

جشنواره فیلم ونیز امسال تحت تدابیر شدید بهداشتی برگزار می‌شود. براساس شیوه‌نامه جدیدی که پس از مشورت با مسئولان بهداشت و درمان محلی تدوین شد، پوشیدن ماسک در حین تماشای فیلمهای جشنواره اجباری است و مردم و طرفداران اجازه نزدیک شدن به فرش قرمز مراسم امسال را نخواهند داشت. تماشاگران همچنین باید از قبل به صورت برخط به خرید بلیت و رزرو صندلی اقدام کنند تا تضمین شود به هنگام نمایش فیلم‌ها، صندلی‌های سالن یکی در میان خالی می‌ماند.

در بخشی دیگر از دستورالعمل‌های پیشگیرانه متولیان جشنواره ونیز، دمای بدن تماشاگران و خبرنگاران در ۹ گیتی که در نقاط مختلف جزیره لیدو مستقر شده، اندازه‌گیری می‌شود. همچنین برای ستاره‌های حاضر در فستیوال، سرویس ایاب و ذهاب ویژه تدارک دیده و زمان رسیدن هر یک به فرش قرمز برنامه‌ریزی و جدول بندی شده خواهد بود تا حتی در بین هیات های رسمی از تجمع و ازدحام جمعیت جلوگیری شود.

هفتادوهفتمین دوره جشنواره ونیز از ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۲۲ تا ۱۲ شهریور ۹۹) در جزیره لیدو برگزار می‌شود. با توجه به محدودیت‌های مسافرتی ناشی از شیوع کرونا، ‌پیش‌بینی می‌شود تنها حدود ۶ هزار نفر در رویداد امسال شرکت کنند. این تعداد برابر با نصف جمعیتی است که معمولا به تماشای فیلم‌های جشنواره ونیز می‌نشینند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =