صادرات غیرنفتی از بنادر غرب هرمزگان ۳۱ درصد افزایش یافت

بندرعباس- ایرنا- مدیر اداره بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان گفت: از ابتدای امسال تا پایان مردادماه ۴۲۹ هزار و ۸۳ تن کالای غیرنفتی از طریق بنادر غرب استان صادر شده که در همسنجی با مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد افزایش داشته است.

قاسم عسکری نسب روز چهارشنبه در تشریح عملکرد پنج ماهه بنادر غرب هرمزگان اظهار داشت: عمده کالاهای غیرنفتی صادر شده از این بنادر شامل شامل میوه و تره بار، خشکبار، مواد معدنی و مصالح ساختمانی بوده است.

ترانزیت ۳۷ هزار و ۲۵۷ تن کالای غیرنفتی در بنادر غرب هرمزگان

مدیر بنادر غرب هرمزگان، بندرلنگه را با توجه به موقعیت راهبردی جغرافیایی و داشتن کمترین فاصله دریایی با بنادر کانونی منطقه از جمله بنادر امارات متحده عربی، در زمره فعال ترین بنادر ترانزیتی ایران دانست.

وی با اشاره به رشد ترانزیت کالاهای غیرنفتی از بنادر غرب هرمزگان در مدت مذکور، خاطرنشان کرد: در این مدت ۳۷ هزار و ۲۵۷ تن کالای غیرنفتی ترانزیت شده که عمده آن خودرو بوده است.

عسکری نسب تصریح کرد: بندرلنگه در غرب هرمزگان با تخلیه ۱۷ هزار ۷۷۰ دستگاه خودرو ترانزیتی در مدت پنج ماه اول امسال ، همچنان بیش رو در ترانزیت به لحاظ تعداد و بالا بودن سرعت تخلیه است.

افزایش ۲۹ درصدی کابوتاژ(کران بری) فرآورده های غیرنفتی

وی با اشاره به افزایش فعالیتهای کابوتاژی در بنادر غرب هرمزگان گفت: از مجموع صادرات غیرنفتی انجام شده، ۳۷۱ هزار و ۳۶۹ تن به صورت رویه کابوتاژ (کران بری) در این بنادر جابجا شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۲۹ درصدی داشته است.

تخلیه و بارگیری بیش از یک میلیون و ۷۷۹ هزار تن کالا در بنادر غرب هرمزگان

مدیرکل بنادر و دریانوردی غرب هرمزگان خاطرنشان کرد: در مجموع دوره زمانی ابتدای فروردین تا پایان مردادماه یک میلیون و ۷۷۹ هزار و ۷۷۷ تن انواع کالا در این بنادر تخلیه و بارگیری شد.

عسکری نسب اظهار داشت: از مجموع کالاهای تخلیه و بارگیری شده ۸۶۰ هزار و ۹۸۵ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۹۲۱ هزار و ۷۰ تن دیگر به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

وی با اشاره به طرح های در دست انجام به منظور توسعه روند تخلیه و بارگیری کانتینری در بندرلنگه ، گفت: با انجام طرح توسعه بندرلنگه و اجرای پروژه های زیر بنایی در سال های اخیر و فراهم نمودن شرایط لازم و تخصیص محوطه ویژه نگهداری کانتینرهای خالی ورودی و کانتینرهای در انتظار نوبت ارسال و تسهیل روندهای کاری ارباب رجوع، همچنین تنظیم استراتژی مشترک کاری با ارگان های همکار با توجه به درخواست های مشتریان بندرلنگه، ایجاد شرایط ورود و خروج کانتینر و تسریع پهلودهی شناورها در این بندر و نیز ارائه ۲۴ ساعته خدمات دریایی، شاهد افزایش عملیات تخلیه و بارگیری کانتینری در این بندر هستیم.

این مقام مسوول ابراز داشت: در نتیجه تلاش های صورت گرفته در مدت پنج ماهه امسال چهار هزار و ۶۷۸ تی ای یو کانتینر پر در بندرلنگه تخلیه و بارگیری شده که مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۶۲ درصد رشد داشته است.

اداره بنادر و دریانوردی لنگه به عنوان مرکز مدیریت بنادر غرب استان هرمزگان با راهبری هفت بندر تجاری و مسافری( از انتهای محدوده شهرستان بندرخمیر تا ابتدای حوزه استحفاظی استان بوشهر)، ۵۷۵ کیلومتر نوار ساحلی خلیج فارس را تحت نظارت حوزه جغرافیایی خود دارد و علاوه بر ترابری مسافر و ترانزیت کالا، فعالیت های صادراتی، وارداتی و کابوتاژ را پشتیبانی می‌کند.

شهرستان بندرلنگه در ۲۴۰ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =