نماینده پیشین پاکستان در آژانس: اروپا ملزم به حمایت از ایران در برابر آمریکا است

اسلام‌آباد - ایرنا - نماینده پیشین پاکستان در آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید بر اینکه دولت ترامپ پس از شکست تحقیر آمیز در شورای امنیت سازمان ملل ،حق استفاده از مکانیزم ماشه را ندارد، افزود: متحدان اروپایی که دیگر خواستار پیروی از رویکرد تهاجمی کاخ سفید نیستند باید از جمهوری اسلامی ایران در برابر آمریکا حمایت کنند.

«علی سرور نقوی» روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد افزود: ایالات متحده آمریکا هفته‌های اخیر با تحقیر بزرگی در برابر ایران در شورای امنیت سازمان ملل روبرو شد. درحالی که این کشور به دنبال تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بود که این خواسته تقریباً توسط همه اعضای شورای امنیت رد شد.

وی اظهار داشت: حرکت ضدایرانی دولت ترامپ آنچنان بی‌اعتبار بود که ایالات متحده حتی نتوانست حمایت متحدان اروپایی خود در شورای امنیت را جلب کند.

مدیراجرایی اندیشکده مطالعات استراتژیک بین المللی پاکستان(CISS) جبهه مخالفان حرکت ضدایرانی در شورای امنیت را به مثابه هوشیاری ناخودآگاه یک شخص در برابر یک نگرش دانست  و افزود: در این حالت باید گفت که جهان علیه نگرش آمریکایی‌ها قیام کرد. همانطور که آمریکایی‌ها به صورت یکجانبه و غیرقانونی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام - JCPOA) خارج شدند اکنون حق ندارند به استناد از این توافق دست به اقدامی بزنند که بخواهند زیرا از نظر فنی چنین امکانی وجود ندارد.

این دیپلمات ارشد پاکستانی گفت: آنان (دولت ترامپ) از یک طرف منکر برجام هستند و از طرف دیگر درصدد بهره برداری از بند این توافقنامه بین المللی که مرتکب به نقض آن نیز می‌باشند، هستند.

وی رفتارهای آمریکا در قبال برجام را عجیب و متناقض دانست و افزود: رویکرد ترامپ غیرمنطقی و مغایر با قوانین بین المللی است. در حقیقت ایالات متحده دنباله روی سیاست‌های تهاجمی است که باعث شده تا متحدان اروپایی آن مجبور به تصمیم گیری مستقل شوند.

علی سرور نقوی گفت: رفتارهای آمریکا باعث شده تا هیچ انسجامی در میان کشورهای غربی مشاهده نشود درحالی که ترامپ درصدد تحمیل سیاست‌های خود بر کشورهای اروپایی تحت شعار «اول آمریکا» است.

وی با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها خواستار تعامل بهتر با ایران و مخالف مواضع آمریکا در قبال برجام هستند، هشدار داد : هر اقدام اشتباه آمریکا ضدایران باعث بی‌ثباتی در منطقه خواهد شد بنابراین استفاده غیرقانونی از مکانیزم ماشه توسط دولت ترامپ هیچ ارزشی نداشته و کار را به جایی نخواهد رساند.

علی سرور نقوی افزود: موقعیت جمهوری اسلامی ایران و اهداف آن در بحث برجام کاملاَ روشن است، بنابراین متحدان اروپایی آمریکا ملزم به حمایت از تهران در برابر واشنگتن هستند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =