بخش کشاورزی ۳۳درصد کسب و کار خراسان رضوی را در اختیار دارد

مشهد- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: بخش کشاورزی ۱۸/۴ درصد از اشتغال و ۳۳درصد از فضای کسب و کار استان را به خود اختصاص است.

محمد رضا اورانی روز چهارشنبه در جلسه ویدئو کنفرانس سی و پنجمین دوره معرفی تولیدکنندگان و بهره‌برداران برتر بخش کشاورزی استان گفت: ابتدای انقلاب میزان تولید در بخش کشاورزی در کشور ۲۶ میلیون تن و سهم استان یک و نیم میلیون تن بود که امروز در کشور به ۱۲۶ میلیون تن و در خراسان رضوی به هفت و نیم میلیون تن رسیده است.
وی ادامه داد: امروز ۳۳۷ هزار کشاورز در استان خراسان رضوی در سه هزار و ۳۳۴ روستا افزون بر ۱۱۰ نوع محصول تولید می کنند.
ییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: امروز ضریب تبدیل در واحدهای بخش کشاورزی مناسب نیست و باید با استفاده از دانش بومی و فناوری روز این زمینه را بهبود دهیم و ایجاد تشکل‌ها و تعاونی‌های کشاورزی راه‌حل ساماندهی بازار تولیدات کشاورزی است.
اورانی افزود: در این راستا هیات‌ مدیره‌ها و مدیران عامل باید با کمک فرمانداران، بخشداران و جهادکشاورزی در ایجاد این تشکل‌ها و تعاونی‌ها پیشقدم باشند.
وی با اشاره به این که بخش کشاورزی می‌تواند کشور را به خودکفایی برساند اضافه کرد: امسال قوچان، نیشابور، تربت حیدریه، مشهد و فریمان به ترتیب رتبه‌های نخست تا پنجم کشاورزان نمونه را کسب کردند که نشان‌دهنده ظرفیت این استان در حوزه کشاورزی است.
مدیر اداره جهاد کشاورزی نیشابور هم گفت: نیشابور طی پنج سال گذشته رتبه نخست استان را در بخش کشاورزی کسب کرده و طی این مدت جهاد کشاورزی نیشابور سه سال از لحاظ تعداد کشاورزان نمونه و دو سال هم از لحاظ عملکرد، رتبه نخست خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.
محمدعلی فرهمند راد افزود: در بخش ملی ۲۰ درصد و در استان ۱۱ درصد کشاورزان نمونه از نیشابور انتخاب شده اند و امسال هم ۱۲ کشاورز نمونه از نیشابور معرفی شده‌اند که نشان دهنده ظرفیت و توانمندی بخش کشاورزی نیشابور است.
وی ادامه داد: امروز افزایش قیمت نهاده‌های تولید و تابعیت تولیدات کشاورزی به جز گندم از مکانیسم عرضه و تقاضا در بازار و عدم برخورداری از حمایت‌های دولتی از مشکلات کشاورزان است.
مرکز شهرستان ۴۰۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =