محصول ۲۱۰۰ هکتار از شالیزارهای آستارا مکانیزه برداشت شد

آستارا - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی آستارا گفت: محصول برنج ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار از شالیزارها با ۴۸ دستگاه دروگر و حدود ۱۰ دستگاه کمباین برداشت شد و استحصال مکانیزه برنج، نسبت به سال قبل پنج درصد افزایش یافته‌است.

ایرج شیارکار روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در آستارا سه هزار و ۲۰۰ هکتار شالیزار وجود دارد و متوسط عملکرد آن، چهار و نیم تن شلتوک در هکتار است و امسال ۱۴ هزار و ۹۰۰ تن شلتوک اغلب از نوع هاشمی برداشت و هشت هزار و ۲۰۰ تن برنج تولید شد. 

وی افزود: ترویج مکانیزاسیون در شالیزارها راهی مطمئن برای مقرون به صرفه بودن کشت برنج است و برای افزایش تعداد ماشین آلات کشاورزی تلاش می کنیم.

شیارکار ادامه داد: بسیاری از شالیکاران محصول خود را پیش از ورود سامانه بارش زا برداشت کردند و ۲۰ درصد شالیزارها در بارندگی‌های اخیر دچار خوابیدگی شد و برنجکاران دارای بیمه، برای تعیین خسارت به دفتر خدمات بیمه کشاورزی مراجعه کنند.

مدیر جهاد کشاورزی آستارا یادآور شد: پرورش راتون (برنج با قابلیت جوانه زدن بعد از برداشت) در سطح ۲۸۰ هکتار شالیزار در قالب کشت دوم، از اواخر شهریور ماه آغاز خواهد شد. 

از هفت هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی آستارا، سه هزار و ۲۰۰ هکتار به کشت انواع برنج محلی و پر محصول اختصاص دارد و کشت غالب در این شهرستان برنج است. 

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha