بسیاری از روستاهای مشهد به بازنگری طرح هادی نیاز دارند

مشهد- ایرنا- فرماندار مشهد گفت: بسیاری از روستاهای مشهد نیاز به بازنگری طرح هادی دارند و البته طرح مطالعاتی برای روستاهای بالای۲۰ خانوار شهرستان انجام شده یا در حال انجام است.

محمدرضا هاشمی روز چهارشنبه در جلسه شورای شهرستان مشهد افزود: برای رفع مشکلات حاشیه شهر و جلوگیری از افزایش مسائل آن باید در روستاها زیرساخت مناسب و حداقلی شهرها فراهم شود و از سوی دیگر این اقدامات همراه با تولید ثروت در روستا باشد در غیر این صورت موفقیت این طرح ها ممکن نیست.

وی ادامه داد: از میان ۱۲۶ روستای حریم، ۱۶ روستا در بین شهر بافت شهر مشهد قرار گرفته‌اند و باید تعیین تکلیف شوند.

فرماندار مشهد همچنین به اختصاص ۲ میلیون مترمربع عملیات آسفالت با استفاده از قیر رایگان در شهرستان اشاره و بیان کرد: طرحی که اکنون برای توزیع قیر رایگان با همکاری دولت و مجلس در دست بررسی است طرح خوبی است و تصویب آن نتایج عمرانی مطلوبی برای طرح های عمرانی به ویژه طرح های هادی روستایی به همراه خواهد داشت.

۳۴ میلیارد ریال بودجه طرح هادی

معاون عمرانی فرماندار مشهد نیز گفت:  برای ۴۹۸ پروژه عمرانی شهرستان در سال ۹۹ توزیع اعتبار شده است که از این میزان ۳۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال آن مربوط به بخش مطالعات و یا اجرای طرح هادی روستایی شهرستان است.

مهدی برامکی افزود: البته با توجه به مشکل دولت برای تحقق درآمدهای دولت در سال جاری تخصیص این اعتبارات کمتر از میزان یاد شده خواهد بود چنانچه سال گذشته تخصیص ها ۴۰ درصد بوده است.

وی ادامه داد: اکنون طرحهای هادی روستاهایی که افق ۱۰ ساله طرح هادی آنها به اتمام رسیده در فرایند بازنگری مجدد قرار می گیرند لذا روستاهایی که به واسطه افزایش جمعیت نیازمند بازنگری در این طرح هستند به دلیل معذوریت قانونی در فرایند بازنگری قرار نمی گیرند.

او اضافه کرد: بدون ارائه شمار روستاهایی که به واسطه رشد جمعیت غیرطبیعی و مهاجرت نیازمند بازنگری در طرح هادی هستند بیشتر روستاهایی که به دلایل ذکر شده نیازمند تعریف مجدد حریم و طرح هادی می شوند از ۱۳۵ روستای حریم کلانشهر مشهد هستند.  

بازنگری طرح هادی ۵۹ روستا  

رییس بنیاد مسکن شهرستان مشهد گفت: از ۳۵۳ روستای مشهد هم اکنون طرح هادی ۵۹ روستا در حال بازنگری است و در سال جاری نیز ۴۸ روستا بواسطه پایان یافتن افق ۱۰ ساله طرح هادی شان نیاز به بازنگری طرح دارند.

مهدی ترکمنی افزود: اجرای طرح های هادی در این شهرستان پررنگ ترین بخش از افتتاح طرح‌های هفته دولت مشهد بودند که علت آن نیز در اولویت قرار داشتن مطالعات و بازنگری طرح های هادی روستایی است.

وی به تخصیص حدود ۴۰ درصدی بودجه مطالعاتی برای طرح های هادی مشهد در سال گذشته اشاره کرد و گفت: اگر تخصیص اعتبارات بیشتر می شد اکنون شمار ۵۹ روستایی که طرح  هادی آنها در حال بازنگری است کمتر بود و می توانستیم طرح های هادی بیشتری را اکنون آغاز کنیم.

رییس بنیاد مسکن شهرستان مشهد اضافه کرد: در سال جاری مدت ۱۰ ساله طرح هادی ۴۳ روستا به اتمام رسیده و این طرح ها نیازمند بازنگری هستند که خوشبختانه با همراهی فرماندار مشهد و در صورت تحقق بودجه و تخصیص مناسب آن مطالعات بازنگری طرح هادی در ۲۳ روستای دیگر امسال آغاز می شود.

ترکمنی  بودجه تکمیل مطالعات بازنگری طرح هادی برای ۵۹ روستای شهرستان را ۱۲ میلیارد و ۲۷۰ میلیون ریال عنوان کرد.  

وی اضافه کرد: البته مساله بودجه برای طرح هادی مهم است اما فقط با پول نمی توان مسائل را مرتفع کرد چنانچه اگر رشد بی رویه جمعیت روستاها متوقف نشود باید دوباره طرح ها را تجدید کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =