۸۴۰ هزار سی‌سی خون، ادای نذر فارسی‌ها در عاشورا

شیراز-ایرنا- مدیرکل انتقال خون استان فارس گفت: مردم این استان، امسال ۸۴۰ هزار سی‌سی خون در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی در قالب نذر خون اهدا کردند.

روابط عمومی انتقال خون فارس در گزارش روز چهارشنبه خود به نقل از مسعود ترابی افزود: آیین نذر خون برای چهارمین سال متوالی از اول محرم در استان فارس آغاز شد و تا پایان ماه صفر ادامه خواهد یافت.

وی بیان کرد: هشت مرکز ثابت و سه واحد سیار در روزهای تاسوعا و عاشورا (هشتم و نهم شهریورماه ۹۹) برای پذیرش نذر خون به ارائه خدمات پرداختند.

به گفته ترابی، میزان نذر خون در روزهای تاسوعا و عاشورای امسال در مقایسه با سال ۹۸ افزایش چشمگیری داشت به گونه‌ای که در روز تاسوعا و عاشورای حسینی بیش از ۲ هزار و ۲۵۰ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌های انتقال خون این استان مراجعه کردند که ۱۵ درصد از این افراد برای بار نخست خون دادند و ۴. ۳ درصد از اهداکنندگان نیز از بانوان بودند.

مدیرکل انتقال خون فارس با بیان اینکه در مرکز انتقال خون فارس و کلانشهر شیراز هم اینک ۲۷ تخت خونگیری و پنج تخت اهدای پلاکت وجود دارد، اظهار داشت: در پنج ماه نخست سال جاری، ۵۷ هزار نفر از مردم این استان خون اهدا و همچنین ۲۵۰ نفر از بهبودیافتگان بیماری کرونا اقدام به اهدای پلاسمای خون کردند.

ترابی، نیاز به خون را مستمر و همیشگی دانست و بیان کرد: نیاز به خون تحت هیچ شرایطی کم نمی‌شود و در بحران‌ها بیشتر هم می‌شود از این رو نمی‌توان اهدای خون را تعطیل کرد، در حال حاضر نیز با کمبود خون در گروه‌های +A و -O مواجه هستیم و به همین سبب از مردم دعوت می‌شود با مراجعه به مراکز خونگیری در فارس، اقدام به این امر خداپسندانه کنند.

وی ادامه داد: روند اهدای خون در مرکز انتقال خون استان فارس با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی و بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود و مردم با خیالت راحت می‌توانند با حضور در این مرکز اقدام به اهدای خون خود کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha