فرماندار گناباد: اشتغال پایدار محور اصلی معینهای اقتصادی قرار گیرد

گناباد- ایرنا- فرماندار گناباد از معینهای اقتصادی این شهرستان خواست ایجاد اشتغال پایدار در این شهرستان و از جمله در مناطق روستایی را محور اصلی فعالیتهای خود قرار دهند.

حامد قربانی روز چهارشنبه در جلسه اقتصاد مقاومتی گناباد افزود: این شهرستان از ظرفیتهای اقتصادی زیادی در بخشهای مختلف و از جمله کشاورزی و احداث گلخانه و دامپروری برخوردار است و باید از این قابلیتها برای ایجاداشتغال پایدار و رفع معضل بیکاری حداکثر بهره را گرفت.

وی ادامه داد: معینهای اقتصادی در انجام فعالیتهای اقتصادی خود یک قالب کاملی از کشاورزی، احداث گلخانه، دام سبک و سنگین در کنار سایر ظرفیتها مانند صنایع دستی برای ایجاد کارآفرینی و فرصتهای شغلی مورد توجه قرار دهند و با بهره گیری کامل از ظرفیتهای موجود در جهت  اشتغال پایدار گام بردارند.

فرماندار گناباد گفت: ۴۸ هسته کار و زندگی توسط بانک قرض‌الحسنه رسالت که یکی از معین‌های اقتصادی در گناباد است ایجاد شده و هدف نهایی، ایجاد ۲۵۰ هسته است.

قربانی افزود: از مجموع ۱۰ معین اقتصادی فعال در گناباد ۶ معین بومی و چهار معین غیربومی هستند و طی چند ماه گذشته با وجود شیوع کرونا اقدامات و طرح‌های خوبی توسط برخی از معینهای اقتصادی در شهرستان انجام شده است و در این میان یک شرکت که معین اقتصادی روستای استاد از توابع بخش کاخک بود عملکرد قابل قبولی نداشت که دو هفته فرصت برای بهبود این وضعیت به این معین داده شد و بعد از آن با عنایت به اقدامات در خصوص توقف و یا ادامه فعالیتش در این بخش تصمیم گیری می شود.

علیرضا محولاتی رییس دادگستری گناباد هم با اشاره به اینکه همه مسوولان اجرایی و قضایی برای اجرای اهداف طرح مثلث توسعه اقتصادی در این شهرستان پای کار آمده اند از معینهای اقتصادی خواست که با ظرفیت سنجی متناسب با قابلیتهای منطقه‌ای و برنامه ریزی دقیق برای کارآفرینی و ایجاد فرصتهای شغلی تلاش کنند و زمانی این فعالیتها نتیجه موثری خواهد داشت که منجر به ایجاد اشتغال پایدار شود.

"مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی" که معین‌های اقتصادی در چارچوب آن نقش محوری ایفا می‌کنند طرح ابتکاری علیرضا رزم‌حسینی استاندار این استان برای رشد اقتصادی در قالب اقتصاد مقاومتی است که اجرای آن از سال ۱۳۹۷ آغاز شده است.
نهادها و موسسات بخش خصوصی، غیردولتی یا نیمه‌دولتی در این چارچوب به عنوان "معین اقتصادی" انتخاب و وظایف و تعهداتشان در قالب یک تفاهمنامه برای هر معین اقتصادی مشخص می‌شود لذا استاندار خراسان رضوی تاکنون در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی با هدف رفع مشکلات اقتصادی به ویژه در روستاها و مناطق کمتر توسعه‌یافته تفاهمنامه‌های اقتصادی را با مسوولان محلی و شرکت‌های اقتصادی بخش خصوصی به عنوان "معین" امضا کرده است.

تفاهمنامه‌های سرمایه‌گذاری طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی خراسان رضوی شامل ۲۱ درصد در حوزه خدمات و گردشگری ۴۴ درصد در حوزه صنعت و ۳۵ درصد در حوزه کشاورزی است.

در مجموع ۹۸ درصد روستاهای خراسان رضوی زیر پوشش برنامه‌های توسعه‌ای معین‌های اقتصادی رفته‌اند و تاکنون هزار و ۱۴۹ تفاهمنامه سرمایه‌گذاری با مبلغ ۱۵۳ هزار و ۵۴۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۱۷۱ هزار و ۶۶۰ نفر در قالب الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی در این استان به امضا رسیده است.

 ۲۹.۴ درصد اشتغال شهرستان گناباد در بخش کشاورزی، ۲۱.۵ درصد در بخش صنعت و معدن و ۴۹.۱ درصد در بخش خدمات است.

۱۷۲ واحد صنعتی در بخش‌های صنایع کانی فلزی و غیرفلزی، صنایع غذایی، شیمیایی و سلولزی در شهرستان گناباد فعالیت دارد که برای راه‌اندازی آنها هزار و ۲۷۳ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده و از این محل برای سه هزار و ۲۸۴ نفر به طور مستقیم و برای دو برابر این تعداد به طور غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است.
سه شهرک و ناحیه صنعتی نیز با ۴۴۷ هکتار زمین و ۵۴ واحد فعال و ۱۱ سردخانه و انبار و سیلو در شهرستان گناباد فعال است.
از مجموع چهار هزار و ۷۰۰ واحد صنفی دارای پروانه کسب در شهرستان گناباد هم سه هزار و ۴۰۰ واحد فعال است.

۳۴ هزار بهره بردار بخش کشاورزی گناباد با ۲۰ هزار هکتار کشتزار آبی، ۱۷۰۰ هکتار دیمزار و ۵۰۰ هزار راس دام سالانه ۸۷ هزار تن محصولات زراعی، باغی و دامی تولید و روانه بازار مصرف می کنند.
مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha