طرح جامع مرمت برج رسکت ساری تهیه شد

ساری – ایرنا - معاون میراث‌فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مازندران از تهیه طرح جامع مرمت برج تاریخی آرامگاهی رسکت واقع در بخش دودانگه شهرستان ساری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری ‌و صنایع‌دستی مازندران، مهدی ایزدی با اشاره به قدمت بالای این برج گفت : این بنا که ۸۷ سال از ثبت ملی آن می‌گذرد، در سال‌های متمادی پیش و پس از انقلاب مرمت‌ شده و از سال ۱۳۸۵ با آغاز به کار پروژه برج‌های آرامگاهی در مازندران، مطالعات علمی و حفاظت و مرمت آن به‌صورت تخصصی در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود : در این سال‌ها اقداماتی همچون، تهیه طرح مرمت، فتوگرامتری، اسکن سه‌بعدی و مطالعات آزمایشگاهی صورت پذیرفت. همچنین مرمت تزئینات و ایجاد پوشش حفاظتی «حلب‌پوش» به‌عنوان یک اقدام موقت و حفاظت اضطراری در راستای جلوگیری از تخریب بیشتر این بنا انجام شد.

ناظر مرمتی این پروژه نیز خاطرنشان کرد: به منظور تکمیل فرآیند مرمت علمی این بنا، جمع‌آوری و حذف پوشش موقت و بازسازی حفاظتی گنبد داخلی، بر اساس قوس و شواهد موجود آهیانه با حفظ قسمت‌های باقی‌مانده اصیل گنبد و تمامی اقدامات مرمتی دهه‌های گذشته، در سال‌های ۹۷ و ۹۸ آغاز شد.

ابوالفضل نیکوبیان افزود: برگشت‌پذیر بودن و سبک‌سازی روش اجرا و استفاده از مصالح همگون با کالبد تاریخی این بنا از جمله ویژگی‌های مرمت علمی این برج بوده است.

ناظر فنی مرمت برج رسکت گفت: طرح بازنگری گنبد بیرونی و بهسازی محوطه پیرامون این برج در راستای مرمت جامع و نهایی، توسط مشاوران تخصصی در حال تهیه است.

نیکوبیان افزود : روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور ۹۹ داربست‌های موجود پس از تکمیل مطالعات مشاوران در طرح نهایی، به‌طور کامل جمع‌آوری شد تا این اثر باشکوه در روستای رسکت و بخش دودانگه شهرستان ساری، نمایانگر فعالیت حوزه تخصصی میراث فرهنگی در طول نزدیک به یک قرن باشد.

برج تاریخی و آرامگاهی رسکت که با تزئینات گچ‌بری و کتیبه‌هایی به خط پهلوی و کوفی و آجرکاری‌های زیبا در بستر شهر تاریخی پریم قرار دارد، سال ۱۳۱۲ به شماره ۱۹۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و از قدیمی‌ترین آثار شاخص استان و ایران است که جایگاه مهمی در معماری برج‌های آرامگاهی پس از اسلام دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha