۱۲ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۷
کد خبرنگار: 2474
کد خبر: 84024529
۰ نفر

برچسب‌ها

هنر، فضانوردی را تجربه می‌کند

تهران - ایرنا - یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه هوافضا با رسم نقاشی بر بدنه فضاپیمای «نیو شپرد»، هنر زمینی را به یک سفر مستقیم فضایی می‌فرستد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی، شرکت‌های آپلیفت (Uplift) و بلو اوریجین (Blue Origin)، برای اولین بار در تاریخ، یک راکت فضایی را به آثار هنری مزین می‌کنند. در این پروژه، نقاشی‌هایی روی بدنه سفیه فضایی نیو شپرد (New Shepard) کشیده می‌شود که قرار است طی یک پرتاب آزمایشیِ بدون سرنشین به فضا فرستاده شود.

جف هاین و مارک پیو دو هنرمند آمریکایی اهل ایالت یوتا که به نقاشی‌های رئالیستی و سورئالیستی خود شناخته می‌شوند کار طراحی و رسم این آثار را برعهده خواهند داشت؛ آثاری که باید بتوانند از پس چالش‌ آیرودینامیکی خروج از جو زمین و ورود دوباره به آن برآیند. 

پیو می‌گوید: من دوست دارم از ترکیب تصاویر سنتی و فاکتورهای مدرن هنر خلق کنم. نقاشی کشیدن با رویکرد کلاسیک روی بدنه یک راکت فضایی، روش هیجان‌انگیزی برای تلفیق سنت و مدرنیته است.

هاین نیز می‌گوید: پس از ۱۸ سال فعالیت در حوزه نقاشی، شانس نمایش آثارم در سراسر جهان را داشتم اما تابه‌حال هرگز اثری از من در فضا نمایش داده نشده بود. واقعا شگفت‌انگیز است.  

این دو هنرمند در خلق آثار خود با مهندسان و کارشناسان حوزه مواد در فضا کار کردند. شرکت آپلیفت نیز برای کسب اطمینان از آن که چسبندگی و استحکام رنگ مورد استفاده می‌تواند سختی‌های سفر فضایی را تاب بیاورد، آزمایشاتی را انجام داد. این آزمایشات نشان داد سفر به فضا تغییراتی را در این آثار هنری به وجود خواهد آورد که البته اشکالی هم ندارد.      

علاقه‌مندان می‌توانند این نقاشی‌ها را سفارش داده و پس از بازگشت فضاپیما به زمین، تحویل بگیرند.

بلو اوریجین، شرکت فضایی جف بزوس بنیان‌گذار آمازون، هنوز تاریخ پرتاب بعدی نیوشپرد را به فضا اعلام نکرده است. آخرین پرتاب آزمایشی این فضاپیما دسامبر گذشته (آذر ۹۸) انجام شد و پس از آن شیوع کرونا زمانبندی‌های این شرکت را به هم زد.         

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =