۶۶ طرح آبخیزداری در استان فارس اجرا شد

لارستان- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت: بیش از ۸۷۰ میلیارد ریال در قالب ۶۶ طرح آبخیزداری و آبخوان‌داری برای جلوگیری از کنترل سیلاب و فرسایش خاک، از اوایل سال ۱۳۹۹ تاکنون در این استان اجرا و بهره‌برداری شد.

عبدالحسن صمدنژاد چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: حدود ۱۲ مورد از این طرح ها با سرمایه گذاری حدود ۲۰۳ میلیارد ریال آن در هفته دولت امسال در این استان به بهره برداری رسید.

اجرای این طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری، ضمن کاهش خطرات ناشی از سیلاب، کمک شایانی به افزایش سطح پوشش گیاهی، حفظ و تقویت منابع پایه آب و خاک و همچنین افزایش سطح سفره‌های آب زیرزمینی خواهند کرد.

صمدنژاد با بیان اینکه خطر فرسایش خاک و کاهش منابع آبی سفره های زیرزمینی بسیاری از مناطق فارس بویژه شهرهای جنوبی این استان را تهدید می کند، گفت: شهرستان مهر یکی از مناطقی است که به شدت با خطر فرسایش خاک مواجه است.

مدیرکل منابع طبیعی استان فارس اضافه کرد: شهرستان مهر هم رخساره بیابانی وهم فرسایشی شدید دارد و هم اینک نیز دو پروژه مهم آبخیزداری در این منطقه در حال اجراست.

وی گفت: شهرستان مهر به لحاظ وجود دشت های وسیع و انباشت آب های سطحی به شدت در حال تخریب و خطر فرسایش خندقی قرار دارد که سبب فرو رفتگی در سطح توپوگرافی دشت های منطقه شده است.

آبراهه یا کانال و دره کوچک که بر اثر جریان های آب و رواناب که مقدار زیادی رسوب در خود حمل کند و این فرسایش به حدی گسترش یاید که نمی توان به وسیله عملیات کشت و زرع معمولی آن را تسطیح کرد، فرسایش خندقی نامیده می شود.

صمدنژاد گفت: اقدام ها و طرح های مهمی در شهرستان مهر برای مهار این پدیده از جمله طرح های جنگل کاری و سدهای سنگی و ملاطی در حال اجراست.

وی یکی از طرح های مهم آبخیزداری برای جلوگیری از سرعت و پیش روی فرسایش خندقی و کنترل گالی های رسوبی در شهرستان مهر را شامل طرح آبخیزداری رودخانه مهران در قالب چهار بند خاکی و یک سد زیرزمینی عنوان کرد و گفت: این طرح هم اینک با اعتباری افزون بر ۱۵۰ میلیارد ریال و با پیشرفت بالای ۴۵ درصد در حال اجراست.

صمدنژاد همچنین طرح جنگل کاری و اجرای عملیات پروژه کمربند سبز حدفاصل شهر مهر تا پالایشگاه پارسیان (با مشارکت منابع طبیعی و پالایشگاه پارسیان) با اعتباری افزون بر ۸۰ میلیارد ریال را از دیگر طرح های مهم برای کنترل سیلاب، جلوگیری از رسوب و شدت فرسایش خاک در این منطقه عنوان کرد.

به گفته صمدنژاد، هم اکنون در سطح حدود ۲ میلیون هکتار یعنی کمتر از ۱۷ درصد از مساحت استان فارس فعالیت‌های آبخیزداری صورت گرفته که این میزان فعالیت، زمینه مهار ۸۵۰ میلیون متر مکعب سیلاب سالیانه را فراهم کرده است.

استان فارس بیش از ۱۲ میلیون هکتار وسعت دارد که از این میزان بیش از ۱۰ میلیون هکتار آن اراضی منابع طبیعی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha