۱۲ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۰
کد خبرنگار: 1229
کد خبر: 84024271
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

طبقه کارگر؛ برگ برنده بایدن در انتخابات۲۰۲۰

تهران- ایرنا- ان بی‌سی نیوز در گزارشی تحلیلی با اشاره به تلاش دونالد ترامپ برای جلب حمایت قشر کارگر سفیدپوست که در سال ۲۰۱۶ سبب پیروزیش شدند، نوشت: با توجه به نزدیک شدن به روز کارگر، برگ برنده جو بایدن کسب پشتیبانی این طبقه است که می‌توانند حامیان ارزشمندی باشند.

به گزارش ایرنا به نقل از ان بی‌سی نیوز، «دونالد ترامپ» در ایالت‌های کلیدی در حال تلاش برای انحراف اذهان عمومی از کووید-۱۹ و جلب توجه رای دهندگان سفیدپوستی است که تحصیلات دانشگاهی (طبقه کارگر) ندارند.  

در ادامه گزارش تحلیلی این شبکه خبری آمریکایی آمده است: هرچند خیلی زود است که بگوییم کنوانسیون جمهوری خواه در کنگره هفته گذشته توانسته نظرسنجی‌ها را پایین آورد یا خیر، اما خط حمله اصلی ترامپ به روشنی روشن شد. به عبارتی پس از ماه‌ها تقلای رییس جمهوری آمریکا برای لقب نهادن «جو بایدن» به عنوان پیر و سالخورده و یا منعطف در برابر چین، ترامپ و جمهوری خواهان تصمیم گرفتند که او را به عنوان "یک اسب تروا برای چپ رادیکال" نشان دهند که بی‌قانونی و بی‌نظمی را رواج می‌دهد و در عین حال سبب سقوط بازارهای سهام می‌شود.  

به عبارتی ترامپ باید توجه‌ها را از مهمترین نگرانی رای دهندگان یعنی موضوع گسترش ویروس کرونا منحرف کند. هرچند لفاظی‌های مسلسل وار وی علیه "شهرهای تحت کنترل دموکرات ها" حکایت از راهبرد سقوط سنگین وی در ایالت‌هایی دارد که مسبب اصلی پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ بودند.  

از طرفی، تاکنون بایدن به لطف قدرت خود میان رای دهندگان سفیدپوست تحصیل کرده دانشگاهی در ایالت‌های مهم و کلیدی که از نظر تاریخی طرفدار جمهوری خواهان بوده‌اند، پیشتاز بوده است.  

در میانگین نظرسنجی‌های انجام شده در ماه آگوست (اواخر تیر تا اواخر مرداد)، بایدن ۵۶ درصد از آرا را میان سفیدپوستان تحصیل کرده از آن خود کرده حال آنکه سهم ترامپ ۳۹ درصد بوده است.   «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات انتخابات در سال ۲۰۱۶، از حمایت ۵۰ درصدی در برابر پشتیبانی ۳۸ درصدی از ترامپ برخورار بود. این در حالی است که نظرسنجی‌های همین ماه نشان داد که بایدن در این گروه ۳۵ درصد آرا را دارد که این میزان در برابر حمایت ۵۷ درصدی از ترامپ قرار دارد. در میان این گروه در سال ۲۰۱۶ کلینتون از حمایت ۳۰ درصدی در مقابل آرای ۵۸ درصدی ترامپ برخوردار بود.  

اما به دلیل ناآرامی‌های داخلی در کنوشا ایالت ویسکانسین و پورتلند و اورگان، حمایت از بایدن در میان سفیدپوستان فاقد تحصیلات دانشگاهی شکننده‌تر است. درواقع هرچند بایدن یک کاتولیک از ایالت پنسیلوانیا است که مدتها به عنوان حامی دموکرات‌های طبقه کارگر قلمداد می‌شود، اما رأی دهندگان سفید این طبقه تمایل کمتری به سیاست داشته و بیشتر به سمت ترامپ گرایش نشان می‌دهند.  

از طرفی، در مناطقی که حملات تهاجمی ترامپ علیه بایدن به ویژه با طرح اتهاماتی نظیر هدف بایدن برای «دیفاند پلیس»  (غیرمسلح کردن پلیس) بیشتر است، رییس جمهوری کنونی آمریکا بیشترین شانس را برای پیروزی دارد و بایدن در این مناطق باید با این اتهامات دست و پنجه نرم کند.  

بنابراین با نزدیک شدن به روز کارگر بایدن همچنان هدف حمله است و وی چاره‌ای ندارد جز تبلیغات در ایالت‌هایی که رای آن‌ها در نوسان است. به ویژه ایالت‌هایی که تحت تاثیر اتهامات ترامپ در خصوص تلاش بایدن برای دیفاند پلیس قرار دارند.  

در مسیر کنونی بایدن شانس بی‌نظیری دارد که می‌تواند به طور سنتی ایالت‌هایی مانند آریزونا، فلوریدا و حتی جورجیا و تگزاس را به سوی خود متمایل کند. اما اگر او نتواند در تقابل با درخواست‌های ترامپ از رای دهندگان سفیدپوست طبقه کارگر موفق شود، ایالت‌های مینه سوتا و ویسکانسین می‌توانند به آیووا و اوهایوی بعدی (اوهایو و آیوا در سال ۲۰۱۶ جز ایالت‌های کلیدی بودند که سبب پیروزی ترامپ در مقابل کلینتون شدند) تبدیل شوند.  

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میان دونالد ترامپ رییس جمهوری کنونی آمریکا از حزب جمهوری خواه و جو بایدن نامزد دموکرات در تاریخ ۳ نوامبر (۱۳ آبان) برگزار می‌شود.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha