آمریکا درخواست میانجیگری روسیه را رد می‌کند

تهران- ایرنا- یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: روسیه به دنبال جلوگیری از تصاعد بحران در عرصه بین المللی است اما آمریکا درخواست میانجیگری این کشور را رد می‌کند چون اساسا قائل به همکاری جمعی برای حل و فصل مسائل نیست.

«امیرعلی ابوالفتح»، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره آمادگی مسکو برای میانجی گری تهران _ واشنگتن گفت: بازیگران اصلی نظام بین‌الملل در تلاشند برای مدیریت این بحران و کاهش تنش اقدامی انجام دهند و از این جهت اقدام مسکو اقدام مثبتی ارزیابی می‌شود.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: روسیه علاوه بر نقش پررنگی که در نظام بین الملل دارد، هم رابطه نزدیکی با ایران و هم رابطه قابل قبولی با آمریکا دارد و تلاش میکند جلو تصاعد بحران را بگیرد. اما همان طور که پیش از این دعوت «ولادیمیرپوتین» برای تشکیل نشست اعضای شورای امنیت و ایران از سوی آمریکایی‌ها رد شده بود، این درخواست هم از طرف آمریکایی‌ها رد می‌شود.

ابوالفتح گفت: رئیس جمهور آمریکا حداقل تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور آماده مذاکره با ایران نیست. او مدعی است که سه یا چهار هفته بعد از پیروزی در انتخابات می‌تواند با ایران به توافق برسد. جدا از اینکه این ادعا واهی است یا خیر، بیانگر این است که آمریکایی‌ها تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری برنامه خاصی در این زمینه ندارند و چنین اقداماتی در شرایط فعلی نتیجه بخش نخواهد بود.

وی  با بیان اینکه اعلام آمادگی روسیه برای میانجی‌گری دیرهنگام نیست، گفت: دولت ترامپ با چنین پیشنهادهای مخالفت می‌کند چون اساسا قائل به همکاری جمعی برای حل بحران نیست. دولت کنونی ایالات متحده به دنبال این است که مشکلات را از طریق مراودات دو جانبه حل و فصل کند در حالی که دولت‌های قبلی در آمریکا تلاش می‌کردند اهداف خود را از طریق همکاری جمعی پیگیری کنند.

ابوالفتح به رفتار دولت آمریکا با کره شمالی اشاره کرد و بیان داشت: روابط آمریکا و کره جنوبی بسیار نزدیک است، اما در فرایند مذاکراتی که ترامپ با رهبر کره شمالی داشت درخواست کره جنوبی برای حضور در این نشست مورد پذیرش آمریکا قرار نگرفت. از نظر دولت ترامپ مشکل با ایران هم بدون حضور و نقش آفرینی فرانسه، ژاپن و روسیه حل می‌شود.

 وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها معتقدند که این مذاکرات دوجانبه است و نیازی به حضور دیگران نیست. ترامپ در مورد تلاش مکرون گفته بود لازم نیست کسی میانجی باشد. اگر روحانی صحبت کند ما مشکل را حل خواهیم کرد. بنابراین هر زمانی چنین پیشنهادهایی از طرف کشورها و یا نهادهای ثالث مطرح شود از نظر آمریکاییها قابل قبول نیست.

این کارشناس مسائل آمریکا یادآورشد: رویکرد آمریکا، رویکرد همکاری جویانه برای حل بحران‌ها نیست بلکه این کشور با خروج از پیمان های بین المللی می‌خواهد مشکلات خود را عمدتا از طریق دو طرفه حل کند.

ابوالفتح با بیان اینکه ایران بارها اعلام کرده است از هر تلاشی برای تغییر رفتار آمریکاییها استقبال می کند، گفت: اگر  آمریکا به توافق برجام برگردد و تعهدات برجامی خود را اجرا کند ایران از مذاکره استقبال می‌کند.

 وی به دیدار رهبر انقلاب و  شینزو آبه اشار کرد و گفت: تاکنون دیدارهای سطح بالایی برای حل تنش میان تهران – واشنگتن صورت گرفته است. همکاری‌های ایران با کشورهای باقیمانده در برجام و آژانس بین المللی انرژی اتمی حکایت از این دارد که  تهران آماده تعامل است اما حل مشکلات بستگی به تغییر رفتار آمریکایی‌ها در قبال ایران دارد.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه این هفته در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه روابط بین الملل مسکو (مگیمو) وابسته به وزارت خارجه روسیه گفت: ما آماده مذاکره با هر دو طرف برای فراهم کردن زمینه گفت وگوهای مستقیم(بین تهران و واشنگتن) هستم، اما در صورتی که هر دو طرف علاقه‌مند باشند.  به اعتقاد ما مطرح کردن اختلاف ها و مسائل به صورت مستقیم و دریافت پاسخ‌ها بدون واسطه از هر چیز دیگری بهتر است.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به تلاش های اخیر آمریکا برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران گفت: آمریکا در حالی می‌خواهد از مکانیسم حقوقی موجود در برجام علیه تهران استفاده کند که هدف از طراحی این سازوکار در برجام، بازگرداندن تحریم‌ها در صورتی بود که ایران به تعهداتش عمل نمی‌کرد.

وی ادامه داد: آمریکا امروز چنین حقی ندارد، چرا که واشنگتن پیشتر از برجام خارج شده است و با خروج از این توافق عملا از تمامی حقوق خود در این زمینه کناره گیری کرده است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =