حجم دریاچه‌های یخچالی ۵۱ درصد افزایش یافته است

تهران- ایرنا- داده‌های ماهواره‌ای ناسا نشان می‌دهد که طی ۲۸ سال، تعداد دریاچه‌های یخچالی ۵۳ درصد و مساحت آنها ۵۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش روزنامه دیلی میل، دریاچه یخچالی به دریاچه های گفته می ‌شود که از ذوب یخچال طبیعی پدید آمده است. دریاچه یخچالی هنگامی شکل می ‌گیرد که یخچال طبیعی زمین را فرسایش داده و سپس ذوب می ‌شود.

اکنون محققان با بررسی ۲۴۵ هزار و ۷۵۹ عکس که توسط ماهواره رصد زمین ناسا گرفته شده، متوجه شدند که طی ۲۸ سال گذشته تعداد دریاچه های یخچالی ۵۳ درصد و مساحت آنها ۵۱ درصد افزایش یافته است.

آنها اعلام کردند که منطقه تحت پوشش دریاچه‌ های یخچالی در مناطق مرتفع زمین از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸ به میزان ۵۱ درصد افزایش یافته است. در این دوره بیش از ۹۵ درصد این دریاچه ‌ها به اندازه ۹ درصد وسیعتر شده ‌اند. 

نتایج این مطالعه نشان می دهد که در حال حاضر، مقدار آب محبوس در دریاچه های یخچالی ، ۱۵۶.۵ کیلومتر مکعب است که در صورت رهاسازی در اقیانوس ها، باعث افزایش ۰.۴۳ میلی متری سطح آب دریاها خواهد شد.

به گفته محققان یافته های این مطالعه که در مجله Nature Climate Change منتشر شده است به شناسایی خطرات احتمالی که جوامع ساکن در حوالی این دریاچه های اغلب ناپایدار با آن روبرو هستند، کمک می کند. همچنین یافته های این مطالعه با شناخت بهتری که از سرعت انتقال آب یخچال ها به دریا ارائه می دهد، دقت برآورد افزایش آب سطح دریا را بهبود می بخشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =