بازدید دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور از اسکله نفتی حَرّای قشم

قشم- ایرنا- دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور عصر چهارشنبه با بازدید از طرح اسکله نفتی حرا در جزیره قشم، از نزدیک عملیات ساخت و پیشرفت فیزیکی آن را مورد بررسی قرار داد.

مرتضی بانک در حاشیه این بازدید به خبرنگاران گفت: این طرح یکی از بزرگترین اسکله‌های نفتی در جنوب کشور است که به  تامین مواد اولیه پالایشگاهی، نفت خام فوق سنگین و صادرات میعانات نفتی خواهد پرداخت.

وی افزود: راه‌اندازی این اسکله نشانه‌ای عینی از توسعه روابط بخش خصوصی و دولت است.

مشاور رییس جمهوری ادامه داد: ۳۰ درصد از سرمایه گذاری این پروژه توسط سازمان منطقه آزاد قشم و ۷۰ درصد آن به وسیله بخش خصوصی تامین شده است.  

پروژه اسکله نفتی حرا جزیره قشم با ظرفیت تامین و صادرات سالانه ۱۴میلیون و ۵۰۰ هزار تُن مواد اولیه پالایشگاهی، نفت خام فوق سنگین و میعانات نفتی مانند بنزین، گازوئیل و قیر در دست ساخت است.

۵۳ میلیون یورو برای اجرای این طرح سرمایه گذاری شده است و تا کنون ۶۵درصد پیشرفت فیزیکی  دارد.

بانک صبح امروز برای بازدید از طرح‌های نفتی، عمرانی و تولیدی وارد منطقه آزاد قشم شد.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان به طول ۱۵۰ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =