۱۲ شهریور و اخبار کرونایی استان‌ها

استان‌ها- ایرنا- کرونا با ورودش نوع متفاوتی از زندگی را برای همه انسان ها رقم زد از برنامه های اقتصادی و روزمره گرفته تا فعالیت های اجتماعی و آموزشی همه تحت تاثیر این میهمان ناخوانده قرار گرفت و باعث شد تا مردم چاره ای جز کنار آمدن با بیماری کووید ۱۹ نداشته باشند.

آنچه بیش از همه از تاثیرات مخرب بیماری کووید ۱۹ به چشم می خورد فعالیت نظام آموزشی است زیرا به دلیل جمعیت انبوه دانش آموزان، کمبود و نامناسب بودن فضاهای آموزشی برای مقابله با ویروس کرونا که البته محدود به کشور ما نیست و تمامی جوامع اکنون با آن دست به گریبان هستند، موجب شد تا انسان ها سبک جدیدی از زندگی را تجربه کنند.

آموزش ها به دلیل وجود فناوری و دسترسی تعداد زیادی از افراد به وسایل ارتباط جمعی مدرن، مجازی شد، این نوع از آموزش در سطح مدارس بیشتر به چشم آمد و دانش آموزان بدون حضور در  فضاهای آموزشی توانستند سال تحصیلی را به پایان برسانند.

اینک در آستانه سال تحصیلی جدید نیز بنا بر اعلام ستاد مقابله با کرونا حضور دانش آموزان در شهرها و روستاهای با وضعیت سفید مجاز اما در نقاط قرمز ممنوع است  و کادر آموزشی باید هر روز در مدرسه حضور داشته و معلمان نیز از طریق فضای آموزشی با شاگردان خود در ارتباط باشند.

قرار است هر استان متناسب با وضعیت کرونایی خود در مورد بازگشایی مدارس و یا آموزش به صورت مجازی تصمیم گیری کند و از آنجا که اغلب نقاط کشور هنوز به شرایط پایدار کاهش ویروس کرونا نرسیده است به نظر می رسد تعداد بیشتری از دانش آموزان، مهر امسال را متفاوت از سال های گذشته آغاز کنند موضوعی که خبرنگاران مراکز استانی ایرنا هم این روزها به آن پرداخته اند تا با انتشار جزئیات نحوه بازگشایی مدارس در هر استان، نگرانی خانواده ها را برطرف کنند.

در این رابطه معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان سمنان اعلام کرده است که با وجود ۱۲۷ هزار و ۲۰۰ دانش آموز این استان، ۶۰ درصد آموزش کلاس‌های درس در مناطق زرد استان از لحاظ شیوع کرونا به صورت حضوری و ۴۰ درصد به صورت مجازی برگزار می‌شود.

حسین رشیدی اظهار داشته است:  برای مناطق زرد کرونایی استان سمنان که تراکم مدارس بالا است برگزاری کلاس‌ها به صورت گروه‌ بندی برنامه‌‎ریزی شده است و دانش‌آموزان با گروه‌ بندی تعیین شده در روزهای زوج و فرد در کلاس درس حاضر می‌شوند و در مناطق سفید نیز تمام کلاس‌های درس به صورت حضوری برگزار می‌شود و از ظرفیت سامانه شاد به عنوان یک فرصت و تکمیل فرآیند آموزش استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه بازگشایی حضوری مدارس با اعلام ستاد کرونا استان سمنان انجام می‌شود، این موضوع را هم گوشزد کرده است که با توجه به رنگ هر منطقه از لحاظ شیوع کرونا آموزش به صورت تلفیقی از الکترونیکی و حضوری برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان سمنان تصریح کرده است: براساس برنامه‌ریزی‌ها استان سمنان به چهار بوم شامل گرمسار و آرادان در یک بوم، سمنان، سرخه و مهدیشهر یک بوم، دامغان و امیر آّباد در یک بوم و شاهرود، بسطام، بیارجمند و میامی در بوم دیگر تقسیم بندی شده است و با توجه به گزارش هفتگی به آموزش و پرورش از لحاظ شیوع کرونا در هر بوم برای برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری یا مجازی تصمیم‌گیری می‌شود.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان سمنان با بیان اینکه آموزش و پرورش استان سمنان با کمبود نیروی انسانی مواجه است، تصریح کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده هیچ کلاس درسی در استان سمنان در آغار سال تحصیلی بدون معلم نخواهد بود.

طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۲ شهرستان سمنان و گرمسار اکنون در وضعیت نارنجی، سرخه و آرادان در وضعیت سفید و مهدیشهر، دامغان، شاهرود و میامی در وضعیت قرمز قرار دارند.

مدیرکل آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران نیز گفته است: مدارس شهرستان‌های استان بر اساس رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی می‌شود تا سلامت دانش‌آموزان و فرهنگیان به خطر نیافتد.

محمد صیدلو اظهار داشته است: آموزش‌وپرورش در شرایط موجود از طریق تعامل با ستاد ملی مقابله با کرونا، آخرین اطلاعات و راهنمایی‌های مربوط به مسائل بهداشتی مدارس را دریافت و اجرا می‌کند در همین راستا و بر اساس شیوه‌نامه مصوب آموزش و پرورش برای تحقق اهداف مشخص شده در شرایط کرونا، آموزش‌های استان نیز بر اساس وضعیت سفید، زرد و قرمز طراحی شده است که با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی مصوب ستاد ملی کرونا انجام خواهد پذیرفت و اولیاء و دانش‌آموزان می‌توانند بدون استرس و نگرانی با فرآیندهای آموزشی ما همراه باشند.

این مقام با اشاره به تعطیلی مدارس کشور از اسفند سال گذشته با شیوع ویروس کرونا، بیان کرد: مسائلی چون زمان آغاز سال تحصیلی، نحوه برگزاری امتحانات و روش‌های متنوع ارائه آموزش از موضوعاتی است که برنامه‌ریزی‌های ما را تحت تاثیر جدی قرار داده است و با تلاش همکاران اجازه نداده‌ایم شرایط غافلگیرکننده کرونا، توقف غیرقابل جبرانی را در آموزش دانش‌آموزان به وجود آورد.

خبرنگاران ایرنا در استان های مختلف این موضوع را دستمایه تهیه خبر و گزارش های دیگری هم کرده اند که در ادامه می خوانید:

بازگشایی مدارس در خراسان جنوبی مدرسه‌محور است

نگرانی‌های والدین بروجردی از بازگشایی مدارس

نحوه حضور دانش آموزان در مدارس شبانه‌روزی و کاردانش تشریح شد

بازگشایی مدارس فارس، چالش‌ها و امیدها

سلامت دانش‌آموزان اولویت اول آموزش و پرورش است

کلاس‌ها در کیش کاملا غیرحضوری برگزار می‌شوند

خبرنگاران ایرنا در سراسر کشور علاوه بر موضوع آموزش، وضعیت مبتلایان و تخت های بیمارستانی در استان ها را نیز از مسوولان جویا شده و در قالب خبر و گزارش منتشر کرده اند که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می شود:

روند شیوع کرونا و رعایت موارد بهداشتی در استان‌ها

ماکو در وضعیت نارنجی و هشدار شیوع بیماری کرونا قرار دارد

روند ابتلا به کرونا در قم همچنان نگران‌کننده‌است

۳۰ درصد تست سرپایی بیماران مشکوک به کرونا در زنجان مثبت بوده است

۵۹ نفر با علائم کرونا در مراکز درمانی البرز بستری شدند

فوتی‌های کرونا در خلخال افزایش یافت

۹۰۰ پرستار خراسانی بخاطر کرونا به مرخصی استعلاجی رفتند

۵۷۵ نفر از کارگران و کارمندان استان قزوین به کرونا مبتلا شده‌اند

ظرفیت تخت‌های بیمارستانی معین کرونا در کهگیلویه و بویراحمد تکمیل شده‌است

۹۵ درصد هیات‌های همدان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند

واکسیناسیون ۱۰۰ درصدی کودکان قزوین در ایام کرونا

کسب و کار تحت تاثیر کرونا

اصناف خراسان شمالی ۲۷۰ میلیارد ریال تسهیلات کرونایی گرفتند

واحدهای آسیب‌دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات تا ۱۵ شهریور فرصت دارند

۹۰ میلیارد تومان وام خسارت کرونا به صاحبان مشاغل لرستان پرداخت شد

میراث فرهنگی سمنان ۵.۹ میلیارد ریال وام خسارت کرونا پرداخت کرد

گزارش کرونایی استان ها

واکسن آنفلوآنزا، ایمنی یا تضعیف در مقابل کرونا؟

سوگواری خودرویی در شیراز، روشی متناسب با فاصله‌گذاری اجتماعی

دیوار بین عادی‌سازی و عادی‌پنداری کرونا

کرونا، ارمغان نامبارک سفر

چگونه بیمه سلامت خود را با کرونا وفق داده است؟

تازه ترین مبتلایان و فوتی های کرونایی در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۷۸ هزار و ۷۵۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۲۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۱ هزار و ۷۹۷ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۸۵۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۱۳۶ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۷۸ هزار و ۷۵۲ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۱ هزار و ۷۹۷ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۲۶ هزار و ۸۰۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۶۹۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تاکنون سه میلیون و ۲۸۱ هزار و ۹۶۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی بیان کرد: بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، استان‌های تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

خبرنگاران مراکز استانی ایرنا علاوه بر وضعیت کرونا، اقدامات و نتایج رعایت موارد بهداشتی به موضوعات دیگری از جمله تالاب انزلی، خطرآفرین بودن موتور سیکلت، وضعیت زنان سرپرست خانواده، مسکن مهر، جهش تولید و ارادات یک زن مسیحی به امام حسین (ع) پرداخته و گزارش هایی منتشر کرده اند که در ادامه آورده می شود:

گزارش‌های استانی

پرصدایی که بی‌صدا جان می‌ستاند!

توسعه دماوند با تدبیر رونق گردشگری

تالاب انزلی نفس تازه می‌کند

زنان سرپرست خانوار و حمایت‌هایی در راستای توانمندسازی

ساکنان مهر همدان چشم انتظار دستان مهربان

جهش تولید از ایده تا عمل با اهتمام ۳ برادر مهابادی

ریه تنفسی اصفهان در بیم و امید طرح جامع ناژوان

حیات کوه شاهوار پیچیده در کلاف سردرگم فعالیت معدن بوکسیت

ورزش کردستان در مسیر توسعه

دفن با روسری متبرک کربلا؛ وصیت مادری مسیحی در ارومیه

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =