تعاون روستایی اصفهان ۴ میلیون تن محصولات کشاورزی خریداری کرد

اصفهان- ایرنا- مدیر سازمان تعاون روستایی اصفهان گفت: چهار میلیون و ۶۸ هزار و ۱۵۲ تن محصولات کشاورزی در هفت سال اخیر از کشاورزان این استان خریداری شده است.

محسن حاج عابدی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: ورود به عملیات‌های بازرگانی، خریدهای توافقی، حمایتی و تضمینی از جمله وظایف این سازمان است که طی این مدت اقدامات خیلی خوبی انجام شده است.

وی اضافه کرد: خرید توافقی و حمایتی گوجه فرنگی، خرید حمایتی شیر خام ، خرید تضمینی گندم، سیب زمینی و توزیع میوه ایام نوروز از مهمترین اقدامات این سازمان در راستای تنظیم بازار است.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان اصفهان بیان کرد: خرید حمایتی ۲۷۶ هزار تن شیر خام از دامداران در هفت سال گذشته انجام شد و ۲۱ هزار و ۷۲۲ تن شیر خشک و ۲۳ هزار و ۵۸۵ تن خامه از شیرهای خریداری شده بدست آمده است.

 وی گفت: ۷۲۹ هزار تن گندم بصورت تضمینی از کشاورزان در دولت تدبیر و امید خریداری شد که در سالجاری تا کنون افزون بر ۱۱۱ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

به گفته وی سال گذشته ۲۴ هزار و ۴۳۰ تن سیب زمینی در راستای حمایت از کشاورزان و تنظیم بازار استان خریداری شد.   

حاج عابدی ادامه داد: سال گذشته ۶ هزار و ۷۱۰ تن گوجه فرنگی از کشاورزان بصورت خرید حمایتی انجام شد که ۸۲۴ تن رب گوجه فرنگی از آن بدست آمد و در سالجاری نزدیک به هشت هزار تن بصورت توافقی خریداری شده است.

وی خاطرنشان کرد: توزیع میوه ایام نوروز یکی از عملیات‌های بسیار گسترده در استان است که در راستای تنظیم بازار انجام می‌شود و در سال‌های گذشته ۲۲ هزار و ۸۸۳ تن میوه تنظیم بازار در ایام نوروز خرید و توزیع شده است.

مدیر سازمان تعاون روستایی اصفهان با بیان اینکه مجموعه فعالیت‌های این سازمان در حوزه‌های بازرگانی، فنی و اجرایی و نظام بهره برداری انجام می‌شود ادامه داد: این سازمان شبکه‌ای گسترده در اصفهان است که بطور تقریبی بعد از آموزش و پرورش، از وسیع ترین شبکه در نقاط مختلف این استان برخوردار است و شعبه‌هایی در دور افتاده‌ترین روستاهای این خطه دارد.

وی با اشاره به خدمات فنی انجام شده در هفت سال گذشته در این سازمان اظهارداشت: ۳۰ واحد کارخانه لبنیات و فرآورده‌های شیری با ظرفیت ۳۰ تن در روز در این استان احداث شده است.

حاج عابدی با اشاره به احداث انبارهای چند منظوره با ظرفیت ۲۴ هزار و ۵۰۰ تن بعنوان زیرساخت‌های بخش کشاورزی استان افزود: احداث  چهار واحد کارخانه خوراک دام با ظرفیت ۴۰ هزار تن، احداث نیروگاه پنج مگاواتی برق گازی، احداث یک واحد نیروگاه یکصد کیلوواتی خورشیدی، احداث و نصب ۱۰ دستگاه باسکول ۶۰ تنی دیجیتال، احداث فروشگاه های مصرف در نقاط مختلف استان از مهمترین اقدامات این نهاد در مدت یادشده در این بخش است.

وی بیان کرد: احداث استخرهای آبیاری تحت فشار، تجهیز و توسعه سه واحد کارگاه بوجاری بذر، توزیع ۳۸۰ هزار تن کود شیمیایی و توزیع ۵۵ هزار و ۴۳۰ تن بذر و جذب و پرداخت ۲۲۴ میلیارد تومان تسهیلات از دیگر اقدامات در این بخش است.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان اصفهان با بیان اینکه نظام‌های بهره برداری بعنوان یکی از بخش‌های مهم در حوزه شرکت‌های تعاونی تولید و سهامی زراعی در استان فعالیت می‌کنند، اضافه کرد: ۵۶ شرکت تعاونی تولید و سهامی زراعی در این استان فعالیت دارد.

وی بیان کرد: ۱۷ هزار و ۱۸۸ هکتار از اراضی کشاورزی استان توسط شرکت تعاونی تولید روستایی و سهامی زراعی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شدند و  اجرای طرح کشاورزی حفاظتی در  ۲۲ هزار و ۱۰۰ هکتار از زمین ها به منظور توسعه کشاورزی پایدار و نظارت بر اجرای هشت هزار و ۲۴۹ هکتار از طرح‌های آب و خاک در استان اصفهان  انجام شده است.

حاج عابدی توسعه کشت گلخانه‌ای به میزان ۱۷۴ هزار و ۸۰۰ متر مربع، تغییر الگوی کشت در یکهزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی به منظور بهره برداری مناسب از منابع و افزایش درآمد خانوارهای عضو، تولید ۱۳ هزار و ۶۲۹ تن بذور گواهی شده و مادری، توسعه، تجهیز و تکمیل ۱۶ شرکت تعاونی تولید و سهامی زراعی، ایجاد ۱۰ واحد خدمات مشاوره، کلینیک گیاه پزشکی و شرکت‌های خدمات کشاورزی غیر دولتی از مهمترین اقدامات این سازمان در هفت سال گذشته برشمرد.

وی ادامه داد: ۱۱ هزار و ۵۷۸ نفر روز آموزش اعضا، ارکان و کارکنان تعاونی های روستایی و کشاورزی، سه هزار و ۳۱۳ نفر روز آموزش اعضا، ارکان و کارکنان تعاونی های روستایی در سال های گذشته انجام شده است.

مدیر سازمان تعاون روستایی استان اصفهان گفت: ۱۶ طرح اشتغالزایی ویژه تعاونی های زنان در حوزه های گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی برگزار شد و در این مدت برنامه ریزی برای آسیب شناسی و کارآمدسازی ۵۶ تعاونی زیانده و تعیین تکلیف ۴۱ تعاونی و اتحادیه غیر فعال نیز انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: حسابرسی و توسعه تشکل‌ها به عنوان یکی از برنامه‌ها و وظایف نظارتی سازمان تعاون روستایی در این دولت انجام شد که در این راستا ۲ هزار و ۱۰۰ مورد حسابرسی سالانه، یکهزار و ۳۵۸ موردحسابرسی عملیاتی و ۲ هزار و ۸۲ مورد اجرای سیستم یکپارچه مالی در حوزه تعاونی‌ها انجام شده است.

زمین‌های کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار، برابر ۳.۵ درصد از مساحت این استان است که با توجه به محدودیت‌ منابع آبی سال‌های گذشته، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار از آن زیر کشت زراعی و باغی می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =