معاون وزیر راه: محور سرچم - میاندوآب‌ در سال ۱۴۰۰ افتتاح می‌شود

مهاباد- ایرنا- معاون وزیر راه و مدیرعامل شرکت راه، ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با بیان اینکه ۳۲ کیلومتر از عملیات عمرانی محور سرچم- میاندوآب باقی‌مانده است،‌ گفت: این محور تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

خیرالله خادمی روز چهارشنبه در بازدید و بررسی وضعیت محور سرچم- میاندوآب‌ اظهار داشت: این محور با ۱۴۴ کیلومتر مسافت در محدوده میاندوآب و میانه، از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی برخوردار بوده و ۳۲ کیلومتر از آن باقی مانده است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای اتمام ۱۲ کیلومتر از این محور تا پایان سال جاری، بیان کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، ۲۰ کیلومتر باقیمانده نیز تا سال ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد.

وی ادامه: محور سرچم- میاندوآب از محورهای مهم کریدور شرقی - غربی در شمال‌غرب کشور است که این شهرستان را به سمت میانه و شمال کشور متصل می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این محور آذربایجان‌غربی را از طریق میاندوآب به آزادراه تبریز به تهران و در نهایت ادامه به سمت استان‌های شمالی کشور متصل می‌کند، گفت: کاهش ۶۵ کیلومتری مسافت از میاندوآب‌ تا مرکز کشور و همچنین کاهش تصادفات جاده‌ای از نتایج مثبت احداث این جاده است و با بهره‌برداری از آن، تحولی در توسعه منطقه و رونق اقتصادی در بخش‌های روستایی و معدنی فراهم می‌شود.

مدیرعامل شرکت راه، ساخت‌ و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور همچنین با اشاره به بازدید از کنار گذر شمال‌غربی میاندوآب (تداوم محور سرچم در محدوده شهر میاندوآب) نیز گفت: این کنارگذر چهار بانده که طول آن ۱۱.۵ کیلومتر است، ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

خادمی بیان کرد: در روزهای آینده جهت اجرای پروژه با برآورد اعتبار یک‌هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال مناقصه واگذاری به پیمانکار برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس اولویت، امید می‌رود فاز نخست این کنارگذر در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد، اظهار داشت: این کنارگذر بخشی از کریدور شمال به جنوب است که در محدوده شهرستان میاندوآب در محل تلاقی ترافیک بین شهری و برون شهری واقع شده که با بهره‌برداری کامل از آن طی ۲ سال آینده شاهد برطرف شدن ترافیک خواهیم بود.

وی اضافه کرد: بهره‌برداری از این کنارگذر چهار بانده می‌تواند به عنوان بخشی از شبکه بزرگراهی و همچنین آزادراهی استفاده شده و از میزان ترافیک شهری میاندوآب نیز بکاهد.

نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: براساس اعلام مجریان طرح، امسال تردد از مسیر محور سرچم- میانه و میاندوآب صورت می‌پذیرد.

مهدی عیسی‌زاده همچنین با بیان اینکه بخشی از ۳۲ کیلومتر باقیمانده از این محور مقرر شد ظرف یک سال آینده آسفالت‌ریزی شود، ادامه داد: تا پایان  دولت دوازدهم شاهد پایان این پروژه خواهیم بود.

وی همچنین با اشاره به بازدید از کنار گذر شمال غرب میاندوآب اظهار داشت: براساس قول معاون وزیر و پیمانکار به مردم میاندوآب، طی سال‌جاری امکان تردد از فاز اول این کنارگذر تا روستای حسن‌کندی فراهم می‌شود و تا حدودی از ترافیک ورودی میاندوآب‌ از سمت آذربایجان‌شرقی و مرکز کشور، کاسته شود.

عیسی‌زاده با بیان اینکه فاز دوم این کنارگذر نیز تا خرداد ۱۴۰۰ مسیرگشایی خواهد شد، گفت: با موافقت معاون وزیر راه و شهرسازی، ۴۰ میلیارد ریال برای این طرح تخصیص یافت تا به اجرای پروژه سرعت بخشد.

وی افزود: با بهره‌برداری از این پروژه، ترافیک ناشی از ورود خودروهای سنگین به داخل شهر که باعث از بین رفتن آسفالت معابر، ایجاد آلودگی صوتی و سلب آرامش شهروندان می‌شود، کاسته شود.

طرح محور سرچم- میاندوآب به طول ۱۸۰ کیلومتر در پنج قطعه در حال ساخت قرار دارد که قطعات یک و پنج آن به اتمام رسیده و قطعه یک تحویل موقت شده و قطعه پنج نیز که در محدوده آذربایجان‌شرقی واقع شده به طور قطعی مورد استفاده قرار گرفته است.

عملیات عمرانی جاده میاندوآب - میانه با هدف دسترسی ساکنان جنوب آذربایجان غربی به اتوبان پیامبر اعظم (ص) و کاهش ۱۵۰ کیلومتری مسیر تا پایتخت، ۳۱ سال قبل آغاز شده اما همچنان به اتمام نرسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha