آذربایجان غربی نمایه‌ای از حضور مجموعه های مختلف ایرانی در دفاع مقدس است

تهران _ ایرنا _ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه استان آذربایجان غربی نماد و نمایه ای از حضور ادیان و مذاهب مختلف در 8 سال دفاع مقدس است، گفت: این استان از جمله استان‌هایی است که مجموعه‌های مختلفی از آن با ادیان و مذاهب مختلف، مسلمان و غیر مسلمان، شیعه و سنی و ... در دفاع مقدس حضور داشته و از این مرز و بوم صیانت کردند.

دهمین ارتباط مجازی سه شنبه های تکریم از خانواده های شهدا با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، سوقندی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران و جمعی از مدیران و مسئولان استان آذربایجان غربی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
سید عباس صالحی در این نشست ضمن بیان اینکه این استان نمایه ای از حضور مجموعه های مختلف ایران در هشت سال دفاع مقدس است، افزود: آذربایجان غربی یکی از استان های موثر در این هشت سال بوده است. به دلیل شرایط خاص خود، به گونه ای از ابتدای انقلاب درگیری ها و به تبع آن شهدایی را داشت و در واقع جنگ زودتر از زمان رسمی در آن آغاز شده بود.
وی با اشاره به تعداد شهدا، جانبازان و آزادگان این استان ادامه داد: آذربایجان غربی سهم قابل توجهی از دفاع، امنیت، کیان، اسلام و انقلاب داشته و دارد که همگی مدیون مردم این استان هستیم.
صالحی ادامه داد: ادیان مختلف، مسلمان و غیر مسلمان، مذاهب مختلف از شیعه و سنی و اقشار مختلف از جمله عشایر و غیر عشایر این استان در 8 سال دفاع مقدس حضوری فعال داشتند و سهم خود در دفاع از مرز و بوم این سرزمین را نشان دادند.
وی افزود: 8 سال دفاع مقدس در این استان فقط برای اهالی آن خاطره انگیز نیست بلکه تمام کسانی هم که در این 8 سال در این استان خدمت می کردند و جنگیده اند دارای خاطرات فراوانی از آن روزها هستند. بنابراین این استان یادآور حماسه هایی برای تمام ایران است.
صالحی با اشاره به بمباران شیمیایی سردشت در این استان ادامه داد: این اتفاق هم لکه ننگی برای حزب بعث و هم برای حامیان آن است و به نحوی نمایه مظلومیت ایران و انقلاب شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: استان آذربایجان غربی در 8 سال دفاع مقدس شهدای بزرگ و شاخصی داشته و همچنین نقش قابل توجهی در دستاوردهای بزرگ دفاع مقدس داشته است.
وی در ادامه ضمن تکریم و ادای احترام به خانواده های شهیدان یوسفی و ابراهیمی که در این جلسه حضور داشتند، گفت: برخی از خانواده ها در 8 سال دفاع مقدس دو شهید داشتند که یکی از نکات قابل توجه است. در حال حاضر 8 هزار خانواده 2 شهیده، 600 خانواده 3 شهیده، 104 خانواده 4 شهیده و 56 خانواده 5 شهیده داریم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال تصریح کرد: گاهی یک خانواده یک شهید دارد که آثار خود را از لحاظ روحی بر جای می گذارد. خانواده های دو شهیده هم به عنوان حجت های الهی برای ما به شمار می آیند. برخی خانواده ها هم شهیدانشان مفقود الاثر هستند که این سختی عدم حضور عزیزانشان را دو چندان می کند.
وی ادامه داد: بعد از 8 سال دفاع مقدس حدود 40 هزار مفقودالاثر داشتیم که با تلاش گروه های تحقیق و تفحص تعداد این آمار کمتر شد و در حال حاضر 3 هزار شهید مفقود الاثر داریم. اینکه خانواده ای دست و نقطه ارتباطی اش با پیکر شهید اش قطع باشد شرایط سخت تری را دارد.
صالحی گفت: خانواده شهدا از چند جهت برای ما نماد به شمار می آیند. از یک سو آن ها ولی نعمتان ما هستند و ما باید خاک پای  آن ها را طوطیای چشم خود کنیم. از سویی دیگر اینکه شهدا از طریق خانواده های خود می توانند پیام های خود را به ما منتقل کنند که این پیام ها به صورت حسی است. همچنین خانواده شهدا می توانند این امید را به ما بدهند که شفیع ما باشند.
در بخش دیگری از این نشست حجت الاسلام والمسلمین خدایاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی هم گفت: امیدوارم قدری از وظایفی که در غیاب شهدا بر عهده ما است را انجام داده باشیم.
وی افزود: شهدا متعلق به یک خانواده نیستند و متعلق به همه مردم ایران است. راه شهدا راه عشق و رسیدن به اهداف والای الهی و انسانی است و باید در مسیر پاسداری از جایگاه آن ها حرکت کنیم.
در این نشست حجت الاسلام والمسلمین قریشی نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان هم گفت: طرح سه شنبه های تکریم طرح به جا، فاخر و درستی است و بزرگداشت شهدا را ارج نهادن کاری است که دین مقدس اسلام به آن دستور داده است.
در ادامه این نشست، خانواده های شهیدان یوسفی و ابراهیمی به ارائه برخی خاطرات خود در زمان حیات آن ها پرداختند و در پایان از آن ها تقدیر و تکریم شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =