نماینده ولی فقیه در هرمزگان: صحیفه سجادیه زبان فطرت است

بندرعباس- ایرنا- نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس، صحیفه سجادیه را زبان فطرت دانست که تنها متعلق به شیعه نیست بلکه در همه ادیان می‌توانند از معارف امام سجاد(ع) از این کتاب گرانبها بهره بگیرند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد عبادی‌زاده سه‌شنبه شب در آیین افتتاحیه دهمین کنگره امام سجاد(ع) که در سالن اجتماعات حوزه علمیه خواهران بندرعباس درحال برگزاری است، اظهارداشت: زبان صحیفه زبان فطرت است و زبان فرقه نمی‌شناسد؛ به همین دلیل سخنش در میان تمام ادیان و مداهب اسلامی و غیر اسلامی خریدار دارد چراکه با فطرت انسانی سخن می‌گوید.

وی ادامه داد: رویکرد به دعا یکی از رویکردهای امام سجاد(ع) در مقابل روش های موجود بوده و هم پرکردن خلا موجود در جمعیت اسلامی و تربیت انسان‌های پاک؛ لذا امام زین‌العابدین(ع) با دعا نسبت به افشای وضعیت موجود با توجه به شرایط موجود در جامعه همت گمارد.

امام جمعه بندرعباس اضافه کرد: دعا در کنار فعالیت‌هایی که برای حفظ و حراست مکتب امام حسین (ع) انجام گرفت در نوع خود بی نظیر است و امام سجاد (ع) از هرگونه اقدامی که باعث تحت الشعاع قرار گرفتن عاشورا شود جلوگیری کرد و اجازه نداد قیام‌هایی به موازات عاشورا شکل گیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی‌زاده ابرازداشت: وجود مبارک زین العابدین در یک شرایط خاصی سکان امات و ولایت را به دوش گرفتند، شرایطی که بعد از حادثه عاشورا و جو خفقان در جامعه اسلامی شکل گرفت ماموریت امام سجاد (ع) برای هدایت مردم را استثنایی کرد زیرا در هیچ دوره‌ای این سطح از خفقان را شاهد نبوده‌ایم.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان برگزاری دهمین دوره کنگره امام سجاد(ع) را جزو افتخارات استان هرمزگان برشمرد و ادامه داد: امسال یک تفاوتی با سال‌های دیگر وجود دارد؛ با توجه به شرایط کرونا ابعاد بین‌المللی این کنگره وسیع‌تر شده و در سال‌های گذشته با تعداد محدودی از دانشمندان و متفکران خارجی برگزار شد درحالی‌که امسال شعاع کنگره امام سجاد (ع) گسترده‌تر شده است.

وی ابرازداشت: پیش از شروع کنگره با رایزنان فرهنگی کشورهای مختلف ارتباط برقرار کردیم که شوق زیادی برای حضور در این کنگره وجود داشت.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده ابراز داشت: از امروز تا ۲۵ محرم ویژه برنامه‌هایی در استان‌های مختلف کشور در اتصال با کنگره امام سجاد (ع) به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

وی از دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه در استان هرمزگان تقاضا کرد درحالی که استان هرمزگان افتخار میزبانی دهمین دوره کنگره امام سجاد (ع) را برعهده دارد باید یک تلاش مضاعف برای پیوند جامعه اسلامی در سراسر جهان با این کتاب مقدس ایجاد شود.

امام جمعه بندرعباس یادآورشد: باید تلاشی انجام شود تا طلبه و طلاب علوم دینی با صحیفه سجادیه بیشتر آشنا شوند و تنها به ایام کنگره امام سجاد بسنده نکنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی‌زاده اضافه کرد: ترویج فرهنگ امام سجاد (ع) در تمام سطوح جامعه رواج پیدا کند و این جریان باید ادامه داشته باشد.

دهمین کنگره امام سجاد(ع) با شعار «امام سجاد(ع)، اسوه معنویت، عقلانیت و مقاومت» و پیام آیت‌الله نوری همدانی آغاز شده است.

سخنرانی شیخ دکتر خالد عبدالوهاب ملا رئیس جماعت علمای عراق، سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید هاشم موسوی نماینده مقام معظم رهبری و رئیس مرکز اسلامی انگلیس از دیگر بخش‌های این آیین است.

رونمایی از کتاب « شبی که T۲ معراج شد»(روایت خاطرات پاسدار شهید خلیل تختی نژاد، دومین شهید مدافع حرم استان هرمزگان) و مداحی کربلایی مجتبی عابدینی از مداحان اهل بیت(ع) بخش پایانی آیین افتتاحیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =