توضیح شهرداری دزفول درخصوص تغییر در سازه‌های تاریخی

دزفول-ایرنا- مدیر روابط عمومی شهرداری دزفول درخصوص ایجاد تغییر در سازه‌های تاریخی این شهر توسط پیمانکار توضیحاتی ارائه داد.

محسن زرشناس سه شنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در هر سازه و مکان تاریخی که اقتصاد دیده نشود آن اثر از بین می‌رود لذا وجود پیمانکار در محدوده آسیاب‌های تاریخی دزفول به منظور زنده نگه داشتن و امنیت این اثر تاریخی است. 
وی افزود: تنها آسیاب‌های زیرپل شهید سلیمانی دزفول زنده هستند و بعد از تخریب ناشی از سیل به سرعت بازسازی شدند.
مدیر روابط عمومی شهرداری دزفول درخصوص نصب برخی الحاقات از جمله بلوک سیمان، شیشه و نصب چراغ بر روی آسیاب‌های تاریخی این شهر گفت: پیمانکار نادانسته اقدام به این کار کرده بود در حالی که حق ایجاد تغییر در سازه‌های تاریخی را نداشت. 
وی افزود: در سالهای گذشته به علت برخی موارد از پیمانکار شکایت شد اکنون نیز با تذکرات لازم الحاقات اضافه شده جمع آوری شدند.
زرشناس گفت: شرایطی به قرارداد پیمانکاران آثار تاریخی اضافه شده تا از بروز چنین مواردی جلوگیری و برای انجام هر اقدامی از سوی پیمانکار با شهرداری هماهنگی شود.
وی افزود: میراث فرهنگی می‌تواند به جای شکایت و پیگیری قضایی از تمام ظرفیت‌های شهر و نهادهای مربوطه برای حفظ و نگهداری آثار تاریخی استفاده کند چرا که هر مکانی که بی‌استفاده بماند به مرور زمان تخریب خواهد شد.

آسیاب‌های آبی دزفول با قدمتی افزون بر یکهزار سال یادگار دوران ساسانی می‌باشند که در دوران صفوی و قاجار تعدادی دیگر به آنها افزوده شد.
شمار این آسیاب‌ها در دوره‌ صفویه حدود ۵۰ تا ۶۰ عدد بود که بخشی از آنها بر اثر سیلاب‌های فصلی تخریب شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =