آمار بیکاری در استان یزد به ۷.۶ درصد کاهش یافت

یزد -ایرنا - سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد گفت: زمستان سال ۹۸ نرخ بیکاری در استان ۱۳.۲ درصد بود که این رقم در بهار سال جاری به ۱۱.۴ درصد رسید و هم اکنون به ۷.۶ درصد کاهش یافته است.

عماد تشکری عصر سه شنبه در آستانه هفته تعاون( ۱۳ تا ۱۹ شهریور)  در جمع خبرنگاران افزود: این موفقیت حاصل تلاش مجموعه دولت برای کاهش آمار بیکاری در استان و بهره برداری از واحدهای تولیدی جدید و یا تکمیل طرح های نیمه تمام در شهرستان های مختلف است.

وی همچنین تاکید کرد: هرچند ممکن است شیوع ویروس کرونا در کاهش آمار بیکاران مؤثر باشد و بخشی از افراد جویای کار، درخواستی در زمینه شغل مطرح نکرده باشند، اما علت کاهش آماری بیکاری در واقع برنامه ریزی دولت برای ایجاد اشتغال جدید و کمک به تثبیت شغل های موجود است. 

وی در ادامه خاطرنشان کرد:سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور در برنامه ششم توسعه ۲۵ درصد است  در تلاش هستیم که این امر محقق شود و پرداخت تسهیلات به تعاونی‌ها هم در راستای رونق چرخ اقتصادی در راستای تحقق سهم یادشده است. 

سرپرست اداره کل تعاون استان یزد اضافه کرد:تکلیف تعاونی‌های صوری به زودی مشخص می‌شود و تعاونی‌هایی که فعالیت واقعی دارند از آنها حمایت خواهیم کرد.

وی در ادامه از افتتاح بندر خشک پیشگامان خشک به صورت ویدئو کنفرانس با دستور ریس جمهوری در هفته جاری خبر داد و گفت: تجلیل از تعاونی های برتر از دیگر برنامه های این هفته در استان است. 

همچین مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد در این نشست از غیرفعال شدن ۲ هزار و ۵۷۰ تعاونی خبر داد و گفت: در حال حاضر ۶ هزار و ۱۲۰ شرکت تعاونی در استان ثبت است که از این تعداد  سه هزار و ۱۰۰ مورد آنها فعال است که تاکنون در این تعاونی ها برای ۳۰ هزار و ۵۰۰ نفر شغل فراهم شده است.

میثم لطفی افزود:  شرکت‌های غیرفعال منحل نشده‌اند بلکه به دلایل مختلف غیرفعال هستند و تلاش این واحد فراهم کردن زمینه  شرایط برای فعالیت مجدد آنهاست.

لطفی از انحلال ۱۴۸ شرکت تعاونی در سال گذشته خبر داد و تصریح  کرد: وضعیت شرکت‌های صوری نیز به زودی مشخص می شود.

وی ادامه داد: علت غیرفعال شدن برخی از شرکت‌ها مشخص شده است و برخی نیز در حال آسیب شناسی و عارضه یابی هستیم اما در مجموع معتقدیم وضعیت آنها باید مشخص شود یعنی یا احیا و فعال و یا منحل شود.

 همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه شنبه گفت که از اوایل اسفند ۹۸  تاکنون ۳۷۶ هزار و ۸۹۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۰۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار افراد متوفی به بیماری کووید- ۱۹ به ۲۱ هزار و ۶۷۲ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر یازدهم شهریور ۱۳۹۹  و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، هزار و ۶۸۲ بیمار جدید مبتلا شناسایی که از این تعداد۷۸۶ نفر بستری شدند.

وی ادامه داد: تاکنون ۳۲۵ هزار و ۱۲۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و سه هزار و ۷۰۹ نفر از افراد  مبتلا به کووید- ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون سه میلیون و ۲۵۶ هزار آزمایش تشخیص بیماری در کشور هم انجام شده است.

لاری با اعلام اینکه ۱۳ استان در وضعیت قرمز و ۱۵ استان در وضعیت هشدار( زرد) شیوع کرونا قرار دارد،  افزود: بر اساس آخرین اطلاعات کرونا در کشور، تهران، مازندران، گیلان، قم، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، یزد، زنجان و قزوین در وضعیت قرمز قرار دارد.

به گفته وی همچنین شرایط در استان های آذربایجان غربی، البرز، فارس، لرستان، هرمزگان، اردبیل، بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مرکزی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، گلستان و خوزستان در حالت هشدار است.

وی اضافه کرد: همه گیری کرونا در دنیا همچنان رو به شتاب است و مهمترین راه پیشگیری و کنترل آن رعایت سه اصل استفاده از ماسک، رعایت فاصله ۱.۵ تا ۲ متری  و شست و شوی مداوم دست هاست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =