دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) در بندرعباس آغاز شد

بندرعباس- ایرنا- دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) مصادف با ۱۲ محرم سالروز شهادت سیدالساجدین امام سجاد(ع) با شعار «امام سجاد(ع)، اسوه معنویت، عقلانیت و مقاومت» و با پیام آیت‌الله‌ نوری همدانی سه‌ شنبه شب درسالن اجتماعات حوزه علمیه خواهران بندرعباس آغاز شد.

آیت‌الله نوری همدانی در این پیام با سلام و درود به شرکت کنندگان کنگره حضرت سیدالساجدین علیه السلام که با هدف معرفی شخصیت آن حضرت در حال برگزاری است و تسلیت ایام شهادت حضرت امام حسین علیه السلام و یارانش و شهادت حضرت زین العابدین علیه السلام اظهارداشته است: امروز یکی از وظایف ما معرفی ابعاد مختلف شخصیت ائمه معصومین علیهم السلام است و در این میان وجود مبارک حضرت سجاد علیه السلام سراسر زندگی اش درس ها و حکمت هایی است که بسان مشعل فروزان برای جوامع بشری موثر خواهد بود.

وی در این پیام آورده است: اخلاقیات، عبادات، توجه به اجتماع، عملکرد سیاسی، صبر و استقامت در مقابل با حوادث که منجر به برچیده شدن خاندان اموی شد که بنای از بین بردن اصل اسلام را داشته اند و آنچنان کردند که دوره زندگی امام سجاد علیه السلام سخت ترین و خفقان بار ترین دوره ائمه علیهم السلام بود و همه اینها از جریانات برجسته دوران آن حضرت است.

این مرجع عالی‌قدر ادامه داده است: خطبه بلندآوازه آن امام که ارکان حکومت اموی را لرزاند و تا آینده بشر فرهنگ آل رسول صلی الله علیه و آله وسلم را استوار ساخت و بساط ظلم و ستم را در هم کوبید و آن ادیب و سخنور عرب آن امام را اینگونه توصیف می کند که؛ «و أما علی بن الحسین فلم أر الخارجی فی أمره إلا کالشیعی، ولم أر الشیعی إلا کالمعتزلی، ولم أر المعتزلی إلا کالعامی ولم أر العامی إلا کالخاصی، ولم أجد أحداً یتماری فی تفضیله، ویشک فی تقدیمه و یا مجموعه صحیفه سجادیه که زبور آل محمد شهرت یافت.

این مرجع تقلید عنوان کرده است: اثری که بی شک چراغ هدایت برای سالکان مسیر حق و عارفان حقیقی بوده و در زدودن رذائل و برجسته کردن فضائل موثر است و بند بند دعاهای صحیفه سجادیه چگونه بندگی ارتباط با خدا را می آموزد که علامه امینی صاحب کتاب ارزشمند الغدیر می‌گوید عالم بزرگ اهل سنت در نامه ای که در پاسخ  اهداء صحیفه سجادیه برایم ارسال کرد نوشت : نه تنها امام زین العابدین بلکه سایر ائمه شیعه را نیز از این اثر ارزشمند شناختم.

آیت‌الله نوری همدانی در بخش دیگری از این بیان داشته است: این اثر گران‌سنگ یکی از کرامات آن حضرت است که عقول بشر را در درک معانی و معارف آن عاجز کرده است و این اثر آنچنان بود که حاکمان اموی را در محدود کردن آن امام عزیز زمین گیر کرد.

وی افزوده است : این جلسه ارزشمند می تواند در گسترش این اثر ماندگار تاثیرگذار باشد و حوزه های علمیه و مجامع دیگر علمی باید از این صحیفه توشه بیشتری بردارند. اینجانب خود را بسیار کوچکتر از آن می دانم که درباره مقام و مرتبه امام سجاد علیه السلام سخنی گفته یا مطلبی را به رشته تحریر درآورم.

این مرجع تقلید کشورمان در پایان این پیام از همه برگزار کنندگان به خصوص نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و تمامی میهمانان، فرهیختگان و اندیشمندانی که در این مجمع حضور دارند، قدردانی کرده است.

سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین محمد عبادی‌زاده نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس و رئیس شورای سیاستگذاری کنگره بین المللی امام سجاد(ع) از دیگر برنامه های آیین افتتاحیه کنگره دهم است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور دیگر سخنران این آیین است.

سخنرانی شیخ دکتر خالد عبدالوهاب ملا رئیس جماعت علمای عراق، سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید هاشم موسوی نماینده مقام معظم رهبری و رئیس مرکز اسلامی انگلیس از دیگر بخش های این آیین است.

رونمایی از کتاب « شبی که T۲ معراج شد »(روایت خاطرات پاسدار شهید خلیل تختی نژاد، دومین شهید مدافع حرم استان هرمزگان) و مداحی کربلایی مجتبی عابدینی از مداحان اهل بیت(ع) بخش پایانی آیین افتتاحیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =