۱۲ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۱۹
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 84023570
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اقدامات تحریک آمیز آمریکا و افزایش خطر درگیری نظامی با چین

پکن- ایرنا- تحلیلگران نظامی چین هشدار داده اند که اگر همکاری های نظامی آمریکا و جزیره تایوان ادامه یابد و تهدیدی برای چین و چالشی برای حاکمیت آن باشد، ارتش آزادیبخش خلق چین به اقدام موثر برای از بین بردن این تهدید مجبور خواهد شد و ممکن است حتی یک بار و برای همیشه وحدت سرزمینی با تایوان را ولو با استفاده از زور تحقق بخشد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، کارشناسان چینی هم تاکید کرده اند که واشنگتن قصد دارد با اقدامات تحریک آمیز، پکن را به شلیک گلوله نخست مجبور کند و این راهبرد آمریکا به گسترش تنش های کنونی منجر خواهد شد.

براساس این گزارش در حالی که اخبار زیادی از ارتباطات فزاینده آمریکا و تایوان در زمینه های نظامی و تسلیحاتی منتشر می شود و همزمان پکن به واشنگتن در خصوص ادامه مراودات نظامی و فروش تسلیحات به تایوان هشدار داده، نگرانی ها هم از خطر رویارویی نظامی چین و آمریکا در حال افزایش است.

تازه ترین تحرک صورت گرفته از سوی آمریکا به روز یکشنبه گذشته بازمی گردد که ظاهرا یک هواپیمای نظامی آمریکا در آسمان تایوان ظاهر شده است.

هواپیمای شناسایی EP-3E آمریکا در فضای شمالی تایوان در روز یکشنبه مشاهده شده که به سوی ژاپن و دریای شرقی چین پرواز می کرده است.

مسیر پروازی هواپیمای آمریکایی غیرمعمول بوده و این خود نشان می دهد هواپیما از فرودگاهی جزیره ای که احتمالا تایوان بوده به پرواز درآمده است. 

همزمان با این اقدام تحریک آمیز آمریکا، ارتش تایوان ادعا کرده که چین توانایی کافی برای حمله همه جانبه به تایوان را ندارد.

بررسی های مرکز تحقیقات راهبردی دریایی که به اتاق فکر چین در پکن معروف است، نشان می دهد یک هواپیما ، یک روز قبل از این اقدام تحریک آمیز درحال ماموریت شناسایی در آسمان دریای جنوبی چین بوده ولی هیچ نشانه ای از فرود آن در پایگاه نیروی هوایی «کادنا» آمریکا در اوکیناوا ژاپن دریافت نشده است.

این بدان معنا است که هواپیماهای آمریکایی ممکن است به اوکیناوا بازنگشته باشد و درعوض در جزیره تایوان فرود آمده اند.

چین این اقدامات تحریک آمیز آمریکا را تهدید جدی علیه این کشور و عامل تشدید تنش ها ارزیابی کرده است.

"سونگ جونگ پینگ" یک متخصص چینی در امور نظامی به روزنامه گلوبال تایمز چین گفته است که استفاده از فرودگاه های تایوان برای ماموریت های شناسایی و جمع آوری اطلاع، اقدامات آمریکا علیه چین را بسیار آسان تر و کارآمدتر می کند زیرا تایوان به چین نزدیکتر از اوکیناوا است.

وی می افزاید: به نظر می رسد آمریکا برای همکاری نظامی پرخطر با مقامات جدایی طلب در جزیره تایوان انگیزه زیادی دارد.

سونگ تاکید می کند: برای چین بهترین پاسخ به اقدامات تحریک آمیز ارتش آمریکا و گزافه گویی ارتش تایوان، آمادگی کامل برای عملیات نظامی با تایوان و درگیری نظامی با آمریکا است.

«جین چانرونگ » دانشیار دانشکده مطالعات بین الملل دانشگاه مردم در پکن هم به این روزنامه چینی گفته است: پکن باید قدرت بازدارندگی نظامی خود را برای ایجاد ترس و وحشت آمریکا و میان جدایی طلبان تایوان نمایان تر کند و  انگیزه آنها را برای به چالش کشیدن چین از بین ببرد. 

گلوبال تایمز در گزارش خود با بیان اینکه « چین نمی خواهد تنش ها را تشدید کند»، آورده است: چین از بابت توان نظامی تایوان نگرانی ندارد و هراسی هم نشان نمی دهد زیرا قوی ترین نیروی نظامی و ارتش روی کره زمین را دارد و آماده برای نبرد با دشمنان سرسخت است.

در بخش دیگری از این گزارش تصریح شده است: ارتش چین حتی در این منطقه برتری های نظامی نسبت به آمریکا دارد و گزافه گویی های تایوان درباره ضعف ارتش چین خریداری ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha