مسجدی: تصمیمی برای حضور زائران ایرانی در اربعین اتخاذ نشده است

بغداد - ایرنا - «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق اعلام کرد که تا کنون تصمیمی برای برگزاری آیین اربعین با حضور زائران ایرانی در عراق بین مقام های دو کشور گرفته نشده است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، وی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت ، افزود ، مطابق توافق ایران و عراق ورود زائران ایرانی به عراق همچنان ممنوع است.

سفیر ایران در عراق تصریح کرد با وجود تمایل مقامات جمهوری اسلامی ایران و عراق برای برگزاری آیین اربعین و راهپیمایی آن با حضور زوار ایرانی به علت همه گیری ویروس کرونا و در راستای حفظ سلامت زایران، تاکنون تصمیمی برای مراسم اربعین امسال اتخاذ نشده است.

مسجدی با اشاره به اشتیاق مردم عراق به حضور زائران ایرانی در کشورشان گفت که حضور زائران ایرانی در عراق سبب ایجاد نشاط و پیوندهای بیشتر میان دو ملت می شود ولی با توجه به کرونا در حال حاضر محدودیت هایی در این زمینه وجود دارد.

وی یاد آور شد که در اربعین سال گذشته سه میلیون و ۵۰۰ هزار زائر ایرانی وارد کشور عراق شدند و در راهپیمایی اربعین سال‌های گذشته جمعیتی بین ۱۷ تا ۱۸ میلیون حضور داشتند، بنابراین با توجه شرایط کنونی ویروس کرونا، ازدحام بالای جمعیت ممکن است در سال جاری منجر به ایجاد بحران شود.

سفیر ایران در عراق تاکید کرد : تنها دلیل برگزار نشدن آیین اربعین،  حفظ سلامت زوار ایرانی است و تا امروز مجوزی برای برگزاری آیین اربعین حتی به صورت محدود بین دو کشور صادر نشده است .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =