مراسم سوگواری شهادت امام سجاد(ع) در حرم رضوی برگزار شد

مشهد- ایرنا- همزمان با دوازدهمین روز ماه محرم سالروز شهادت چهارمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت حضرت علی بن الحسین(ع) مراسم عزاداری این امام همام در حرم امام رضا (ع) برگزار شد.

به گزارش روز سه‌شنبه آستان قدس رضوی خطیب این مراسم با بیان این که همه اهل بیت(ع) نور واحد هستند گفت: امامان معصوم(ع) یکی پس از دیگری تداوم بخش حرکت امامان قبلی خود هستند و تضاد رفتاری در بین آن بزرگواران وجود ندارد چرا که هدف همه آنان دعوت به حق است بنابراین نهضت حسینی قبل از حسینی بودن حسنی، علوی و محمدی بود و نسبت به ائمه بعد از امام حسین(ع) نیز همین طور است.
حجت‌الاسلام رضایی تهرانی با بیان این که دوران زمامداری امام سجاد(ع) در تلخ ترین دوره های امامت اتفاق افتاده است افزود: در طول تاریخ امامت، دوره ای را سراغ نداریم که امام معصوم(ع) را سر بریده و سر او را بالای نیزه ببرند. برای امام سجاد(ع) این امر بسیار دردناک و سخت بود اما با وجود همه سختی ها و تلخی ها امام زین العابدین(ع)، با درایت توانست تمام موانع را پشت سر بگذارد و با سخنرانی های خود جمع زیادی را متحول کند.
وی با اشاره به این که اصلاح امت پیامبر اکرم(ص) هدف قیام امام حسین(ع) بود ادامه داد: این نسخه در کربلا توسط اباعبدالله(ع) تبیین شد اما پس از آن نیازمند یک ابلاغیه بود و اگر این ابلاغیه به امت نمی رسید هدف اصلی قیام عاشورا تحقق نمی یافت.
سخنران حرم مطهر رضوی به مدیریت خوب امام سجاد(ع) در تداوم بخشی نهضت سیدالشهدا(ع) اشاره کرد و گفت: پس از واقعه عاشورا، اسرا با مدیریت حضرت علی بن حسین(ع) هدف و پیام های نهضت کربلا را به مردم ابلاغ می کردند و در هر منزلی که  توقف می کردند یک تحول روحی و روانی خاصی در مردم ایجاد می شد.
رضایی افزود: امام سجاد(ع) زنان و کودکان را در دوران اسارت آرام نگه می داشت و در طول مسیر کاروان را با نهایت عزت و عظمت مدیریت می کرد.
خطیب بارگاه منور امام هشتم(ع) با بیان این که امویان با هدف نابودی توحید و نبوت در برابر امام حسین(ع) ایستادند گفت: دشمنان حضرت سیدالشهدا(ع) خیال می کردند با به شهادت رساندن حجت الهی، دین خدا و نبوت پیامبر اکرم(ص) را از بین می برند اما مدیریت امام سجاد(ع) همه برنامه های آنان را نقش بر آب کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =