آیت الله تسخیری الگوی گفت وگو میان اسلام و مسیحیت است

تهران- ایرنا- خلیفه ارامنه تهران در پیامی آیت الله تسخیری را الگوی گفت و گوی اسلام و مسیحیت و همچنین میان مذاهب اسلامی عنوان کرد و نوشت: آیت‌الله تسخیری در ۳۵ سال اخیر نقش محوری در راستای گفت وگوی میان اسلام و مسیحیت در سطوح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا کرد.

به گزارش ایرنا از شورای خلیفه‌گری ارامنه، اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان روز سه‌شنبه در پیامی با گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله تسخیری اظهارداشت: آیت‌الله محمدعلی تسخیری مشاور رهبر معظم انقلاب در امور جهان اسلام و رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی روز ۲۸ مرداد ماه در سن ۷۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

خلیفه ارامنه تهران افزود: آیت‌الله تسخیری در ۳۵ سال اخیر نقش محوری در راستای گفت وگوی میان اسلام و مسیحیت در سطوح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا کرد.

سرکیسیان خاطرنشان کرد: آیت‌الله تسخیری از جمله چهره‌های انقلاب اسلامی ایران بشمار می‌آید که به آرمان‌های انقلاب اسلامی ایمان داشته و به عنوان مومنی متعهد بدون انکار و یا داشتن رویکردی منفی نسبت به دیگر ادیان توحیدی به نقش‌آفرینی از همان نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.

وی عنوان کرد: سعه صدر و گفت وگو با پیروان ادیان دیگر از ویژگی‌های مهم آیت‌الله تسخیری بشمار می‌آید. آنانیکه از نزدیک با وی آشنایی داشته‌اند گواهی خواهند کرد که آیت‌الله تسخیری نه تنها مرد گفت وگو بوده بلکه الگوی گفت وگو میان اسلام و مسیحیت و همچنین مذاهب اسلامی محسوب می‌شود.

خلیفه ارامنه تهران یادآور شد: مسئولیت‌های مختلف وی از جمله ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سپس ریاست شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بهترین گواه بر این واقعیت است.

سرکیسیان اضافه کرد: آیت‌الله تسخیری شخصیتی صادق و فروتن بوده و با برخورد توام با احترام خود به عنوان فردی متعهد نسبت به هم نوع خود عشق ورزید و به همین دلیل نیز محبت دیگران را نسبت به خود جلب کرد.

وی گفت: آیت‌الله تسخیری با وسعت‌نظر و دیدگاه‌های مترقی خود، به بهترین وجه ممکن جمهوری اسلامی ایران را در جهان خارج و بویژه جهان مسیحیت نمایندگی کرد.

خلیفه ارامنه تهران تصریح کرد: سابقه آشنایی اینجانب با مرحوم آیت‌الله تسخیری به ۳۰ سال پیش و زمانی باز می‌گردد که در ژانویه سال ۱۹۹۰ میلادی مرحوم جاثلیق گارگین دوم رهبر کل ارامنه حوزه دینی سیلیسی را در سفر به ایران همراهی می‌کردم.

سرکیسیان ادامه داد: از همان نخستین دیدار رابطه‌ای دوستانه میان ما برقرار شد. در گردهمایی که با موضوع "اسلام و مسیحیت ارتدکس" در سال ۱۹۹۲ میلادی در شهر آتن یونان برگزار شد از اینجانب به عنوان یکی از سخنرانان این همایش دعوت به عمل آورد.

وی افزود: در دسامبر سال ۱۹۹۹ میلادی و پس از آنکه به عنوان خلیفه ارامنه عازم تهران شدم وی از نخستین افرادی بود که انتصاب اینجانب را تبریک گفت و رابطه ما بر اساس احترام و محبت متقابل تا هنگام درگذشت دردناک وی ادامه یافت.

خلیفه ارامنه تهران خاطرنشان کرد: آیت‌الله تسخیری روابط بسیار نزدیکی با جاثلیق آرام اول رهبر کل ارامنه حوزه دینی سیلیسی داشت. جاثلیق آرام اول همواره از وی با احترام و به عنوان یکی از همراهان صادق کلیسای ارمنی و بویژه شخص جاثلیق یاد می‌کرد.

سرکیسیان گفت: آیت‌الله تسخیری به عنوان روحانی متعهد، با حس بالای مسئولیت و همچنین ابراز عشق و وفاداری نسبت به سرزمینش آن را به بهترین نحو ممکن در گردهمایی‌ها و مجامع منطقه‌ای و بینالمللی نمایندگی کرد.

وی افزود: آیت‌الله تسخیری با دانش گسترده و مهارت‌های ویژه خود بهترین نماینده جمهوری اسلامی ایران بشمار می‌آمد. مسئولیت‌هایی که آیت‌الله تسخیری بر عهده داشته، وی را نه تنها تبدیل به شخصیتی شناخته شده بلکه مورد احترام کرد که فقدانش برای مدتی طولانی احساس خواهد شد.

خلیفه ارامنه تهران افزود: درگذشت نابهنگام وی را به سوگ نشسته و فقدانش را به محضر آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، خانواده، برادران و سایر همکاران وی از صمیم قلب تسلیت می‌گویم. روحش شاد و قرین آرامش ابدی باد. یاد و خاطره افراد نکونام قرین رحمت باد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =