۱۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۴۱
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84023523
۰ نفر

برچسب‌ها

نماینده روسیه: اعضای برجام برای حفظ این توافق مصمم هستند

لندن – ایرنا – نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نتیجه شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام را مثبت ارزیابی و تصریح کرد: تمام اعضا مصمم هستند که برای حفظ این توافق همه تلاش خود را به‌کار گیرند.

به گزارش ایرنا، میخائیل اولیانوف روز سه‌شنبه در توئیتی اضافه کرد که مشارکت کنندگان برجام در نشست امروز نشان دادند که به این توافق کاملا پایبند هستند.

شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی وزارت امور خارجه ایران و گروه ۱+۴، ظهر امروز(سه‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹) به ریاست مشترک «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه کشورمان و «هلگا اشمید» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین برگزار شد تا گامی دیگر در راستای حفظ برجام برداشته شود.

این نشست هر چند به تعبیر معاون وزیر خارجه کشورمان «روتین» و در ادامه جلسات کمیسیون مشترک برگزار شد اما به خاطر همزمانی با وقایعی که در نیویورک می‌گذرد و تلاش‌هایی که آمریکا برای به اصطلاح برگرداندن قطعنامه‌های سابق شورای امنیت و به نوعی نابودی برجام در نیویورک انجام می‌دهد، ویژگی خاصی را پیدا کرده است.

آمریکا پس از نزدیک به ۲ سال خروج از برجام و کارزارهای تبلیغاتی ناموفق جنگ با ایران، مدعی شده همچنان عضوی از توافق هسته‌ای است و می‌تواند از سازوکارهای موجود در این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ مرتبط با آن، علیه ایران استفاده کند. 

وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی خواستار به‌کارگیری سازوکاری در برجام شده که قطعنامه‌های لغو شده شورای امنیت بازگردانده شود. این درخواست با مخالفت جمعی اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت مواجه شده است.

ساعاتی پیش، اولیانوف در توئیتی کنایه‌آمیز خطاب به ادعای آمریکا تصریح کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور مشارکت‌کنندگان واقعی (و نه ادعایی) این توافق در وین برگزار می‌شود.

وزرای امور خارجه آلمان و چین هم در نشست خبری مشترک در برلین، بر لزوم حفظ برجام تاکید کردند. 

نشست کمیسیون مشترک برجام هر سه ماه یکبار برای بررسی روند اجرای این توافق برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =