نام مادر در شناسنامه نوزادان افغان ثبت می‌شود

تهران- ایرنا- نشریه اطلاعات روز کابل اعلام کرد، کمیته قوانین به ریاست سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری طرح تعدیل برخی مواد قانون ثبت احوال نفوس از جمله درج نام مادر در شناسنامه های مردم افغانستان را تأیید کرده است.

به گزارش ایرنا، این نشریه افزود: احمدجاوید رسولی رییس اداره ملی آمار و اطلاعات گفته است که طرح تعدیل برخی ماده‌های این قانون به دلیل ادغام اداره ثبت احوال و نفوس در تشکیل اداره ملی آمار و اطلاعات و همچنین در پاسخ به درخواست فعالان زن مبنی بر درج نام مادر در گواهی تابعیت و شناسنامه، تهیه شده است.

دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که این طرح روز گذشته (دوشنبه ۱۰ شهریور) در یک جلسه‌فوق‌العاده کمیته قوانین تأیید شده است.

به گزارش اطلاعات روز، کمیته قوانین پس از بحث و رایزنی، با اکثریت قاطع طرح تعدیل قانون ثبت احوال نفوس را تأیید کرده است.

پیش از این شماری از فعالان زن در افغانستان با راه‌اندازی کمپین «نامم_کجاست؟»، خواستار درج نام مادر در شناسنامه فرزندان شده بودند.

این کمپین پنج سال پیش راه‌اندازی شده بود و در تیرماه سال جاری به مجلس نمایندگان افغانستان کشیده شد. مجلس نمایندگان نیز اعلام کرد که این موضوع را بررسی می‌کند.

نماینده‌های مردم در پارلمان قبلا گفته بودند که تصمیم بررسی این موضوع را به‌خاطر احترام به خواست زنان و برای احیای هویت آن‌ها اتخاذ کردند تا زنان به حقوق اجتماعی و سیاسی‌شان در این کشور دست یابند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =