استاد دانشگاه دولتی مسکو: روسیه به دنبال نجات برجام است

مسکو - ایرنا - رئیس دانشکده سیاست های جهانی دانشگاه دولتی مسکو (ام.گ.او) اعلام کرد: روسیه برای بازگشت روند حل مساله هسته ای ایران به حالت اولیه تلاش می کند و هدف وزیر خارجه روسیه از مذاکره بین ایران و آمریکا نجات برجام است.

«آندره سیدوروف» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره پیشنهاد دیروز سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برای کمک به مذاکرات ایران و آمریکا گفت: روسیه همواره برای میانجی گری بین ایران و آمریکا پیشنهاد داده است.

وی افزود: این موضوع تازگی ندارد و لاوروف این پیشنهاد را برای کمک به آغاز مذاکرات بین ایران و آمریکا بار دیگر تکرار کرد.

وزیر امور خارجه روسیه امروز اعلام کرد: از مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا حمایت می کنیم و برای کمک به این دو کشور در آغاز مذاکرات آماده‌ایم.

سرگئی لاوروف در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه روابط بین الملل مسکو (مگیمو) وابسته به وزارت خارجه روسیه که از شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ پخش می شد، با بیان این مطلب اظهار داشت: ما آماده مذاکره با هر دو طرف برای فراهم کردن زمینه گفت وگوهای مستقیم هستیم، اما در صورتی که هر دو علاقه‌مند باشند. به اعتقاد ما مطرح کردن اختلاف ها و مسائل به صورت مستقیم و دریافت پاسخ‌ها بدون واسطه از هر چیز دیگری بهتر است.

رئیس دانشکده سیاست های جهانی دانشگاه دولتی مسکو در ادامه سخنانش با بیان اینکه کارزار انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا جریان دارد، اظهار داشت: معلوم نیست کدام نامزد انتخاباتی در این دوره  به پیروزی می رسد؛ اگر جو بایدن پیروز شود بعید نیست آمریکا بار دیگر به برجام بازگردد. 

وی افزود: اما در شرایط کنونی جهانی نمی توان در مورد رویدادها پیش بینی دقیقی ارایه داد. در واقع هیچ اطمینانی وجود ندارد که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود.

تحولات در آمریکا از دهه 90 میلادی آغاز شد. در سال 2016 بسیاری پیش بینی کردند که هیلاری کلینتون از حزب دمکرات به پیروزی می رسد. کلینتون 2/5 میلیون رای بیشتر از ترامپ آورد اما سیستم انتخاباتی آمریکا به گونه ای است که ترامپ پیروز شد.

سیدروف خاطرنشان کرد: بر اساس نتایج نظرسنجی ها در آمریکا، 60 درصد مردم این کشور از روی نزاکت سیاسی به سوال در مورد اینکه به چه کسی رای می دهند، پاسخ نمی دهند. به همین دلیل پیش بینی اینکه چه کسی پیروز می شود، دشوار است.

وی ادامه داد: بسیاری از کسانی که می خواهند به ترامپ رای دهند خجالت می کشند این را علنی اعلام کنند. 

رئیس دانشکده سیاست های جهانی دانشگاه دولتی مسکو گفت: روسیه هنوز موضع خود را در مورد حمایت یا عدم حمایت از بایدن یا ترامپ تعیین نکرده است. 

سیدروف گفت: روسیه قصد ندارد به ترامپ کمک کند یا مانع انتخاب جو بایدن شود. بلکه روسیه می خواهد مساله ای (موضوع برنامه هسته ای ایران) را که ترامپ دشوار کرده است، آسان کند. 

وی تصریح کرد: روسیه می خواهد در منطقه خلیج فارسی مساله پیش نیاید که بر وضع مرزهای این کشور (روسیه) تاثیر بگذارد. 

مقام دانشگاهی روسیه گفت: هدف این است که روند حل مساله هسته ای ایران به حالت سابق بازگردد که همه کشورهای ذینفع ازجمله روسیه، ایران، آمریکا (در گذشته )از آن راضی بودند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =