تاکید بر ضرورت برگزاری مانور سراسری زلزله در پایتخت

تهران- ایرنا- رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بر ضرورت برگزاری مانور سراسری زلزله در کل کشور و به ویژه شهر تهران با همکاری تمامی سازمان ها و مشارکت مردم تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، رضا کرمی محمدی، روز سه شنبه در دیدار با فرمانده یگان ویژه تهران بزرگ که در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران انجام شد، گفت:  احتمال وقوع زلزله در تهران همیشه وجود دارد، از طرف دیگر با توجه به جمعیت ثابت تهران و جمعیت شناوری که از اطراف به تهران می آیند با فرهنگ های متفاوتی روبه رو هستیم، بنابراین در زمان بحران مسائل امنیت جانی و مالی شهروندان بسیار حائز اهمیت است که از هم اکنون نیازمند برنامه ریزی های لازم در مورد آن هستیم.

وی در خصوص زمینه های همکاری با یگان ویژه افزود: علاوه بر تامین امنیت، همچنین در صورت وقوع بحران های طبیعی نیازمند امداد رسانی سریع هستیم و بازگشایی مسیرهای امدادی در این شرایط بسیار حائز اهمیت است.

به گفته محمدی، باید در زمان عادی با تمرین و ممارست نحوه مشارکت با سازمان های مختلف و نحوه برخورد با مردم برنامه ریزی و تمرین شود، زیرا ممکن است بلافاصله بعد از زلزله با بحران های اجتماعی روبرو شویم.

وی ادامه داد: قبل از تصویب قانون جدید مدیریت بحران، شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران مسئول ایجاد هماهنگی بین سازمان های تخصصی بود که با قانون جدید مدیریت بحران و حذف شورای هماهنگی، موضوع ایجاد هماهنگی مشخص نیست، کار شورای هماهنگی این بود که بدانیم به چه برنامه ها و چه امکاناتی نیاز داریم.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر اینکه باید برای ایجاد هماهنگی های لازم در زمان وقوع زلزله و بعد از زلزله با سازمان های مختلف جلسات مستمر برگزار شود، گفت: در همین خصوص برگزاری یک مانور سراسری زلزله در کل کشور با همکاری تمامی سازمان ها و با مشارکت مردم ضروری است تا با انجام شبیه سازی شرایط وقوع بحران بتوانیم مشخص کنیم چه میزان آمادگی داریم و چه امکاناتی مورد نیاز است.

همچنین فرمانده یگان ویژه تهران بزرگ نیز در این دیدار با استقبال از پیشنهاد برگزاری مانور مشترک سراسری گفت: برای رسیدن به گفتمان مشترک و استفاده از تجهیزات و نحوه  امداد رسانی در بحران ها از برگزاری رزمایش و مانورهای سراسری استقبال و همکاری خواهیم کرد. ضمن اینکه باید در این زمینه دستورالعمل های لازم تهیه شود.

سردار حسین امجدیان گفت: ظرفیت های خوبی برای برنامه ریزی در حوزه آمادگی در برابر سوانح وجود دارد. در حوزه های مردم یاری مانند کمک رسانی به مردم در زمان بحران از جمله برف یا سیل می توان همکاری کرد.   ما در شرایط سخت سیل پل دختر در کنار مردم بودیم و سعی کردیم از ایجاد بحران های ثانویه مانند سرقت اموال مردم جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه چنانچه در برابر بحران های غیر مترقبه اتحاد و همدلی داشته باشیم موفق تر خواهیم بود، افزود: ایجاد اتحاد و همدلی در مدیریت بحران اصل بسیار مهمی است و می توان با اتحاد و همدلی بین نیروها و مردم موفقیت های خوبی در کمک رسانی در حوادث غیر مترقبه  بدست آورد.

 فرمانده یگان ویژه تهران بزرگ همچنین در بازدید از مرکز فرماندهی مدیریت بحران تهران ضمن آشنایی با فعالیت‌های این مجموعه در رصد و پایش حوادث و سوانح، طرح ها و همچنین برنامه های حوزه پیشگیری و کاهش خطرپذیری در جریان کم و کیف عملکرد سامانه های هشدار سریع زلزله، تخمین خسارت، هواشناسی و هشدار سیل قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =