تبادل فرهنگی با کشورهای همجوار هدف تاسیس "موزه چاپ و کتاب" ارومیه است

ارومیه - ایرنا- رییس اتحادیه چاپخانه‌داران آذربایجان‌غربی گفت: برقراری تبادل فرهنگی با کشورهای همجوار و همسایه از اهداف تاسیس "موزه چاپ و کتاب " در این استان است.

"مجید محبی" روز سه‌شنبه در حاشیه مراسم رونمایی " موزه چاپ و کتاب" ارومیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به اهداف ایجاد این موزه اشاره کرد و افزود: تقویت و پایدار کردن ارتباطات فرهنگی مابین کشورهای همسایه که دارای مشترکات فرهنگی با ما هستند از جمله اهداف راه‌اندازی این موزه است.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی "موزه چاپ و کتاب" یک طرح فراملی است ادامه داد: با برقراری" ارتباطات میان فرهنگی" با مرکزیت ارومیه زمینه‌ایی فراهم می‌شود تا کشورهای همجوار، کتاب‌ها، آرشیوها و ماشین‌آلات قدیمی خود را در موزه چاپ و کتاب استان مستقر کرده و ما نیز متقابلا ماشین‌آلات و کتاب‌های خود را در موزه‌های کشورهای همجوار به نمایش گذاشته و تبادل فرهنگی شایسته‌ایی را انجام دهیم.

رییس اتحادیه چاپخانه‌داران استان ادامه داد: همچنین راه‌اندازی این موزه باعث توسعه صنعت گردشگری و جذب گردشگران به کشور و استان شده و توسعه اقتصادی منطقه را موجب خواهد شد.

محبی اظهار داشت: حفظ و نگهداری و ماندگار ساختن کتاب‌ها، نسخ خطی و ماشین‌آلات قدیمی مربوط به حوزه چاپ از اهداف مهم دیگر این طرح به شمار می‌رود و به همین منظور از هم‌اکنون تعدادی از ماشین‌آلات فرسوده توسط اتحادیه و برخی از خیران آن به ارزش ۱۵۰ میلیون تومان خریداری شده است.

وی با بیان اینکه کتاب‌ها، قرآن‌های قدیمی، آرشیو کتاب‌ها و نشریات و نسخ خطی در قالب پروتکل‌های موزه میراث فرهنگی در این محل نگهداری خواهد شد گفت: همچنین مردم نیز می‌توانند کتاب‌های قدیمی خود را تحویل این موزه دهند تا به نحو شایسته‌ای از آنها نگهداری شود.

"محبی " ادامه داد: ۲ استادکار ماهر ۲ روز در هفته در موزه حضور یافته و اقدام به صحافی و ترمیم قرآن‌های قدیمی با هزینه اتحادیه چاپخانه‌داران استان خواهند کرد.

رییس اتحادیه چاپخانه‌داران آذربایجان‌غربی ادامه داد: " موزه چاپ و کتاب" علاوه بر این، راه ورود استان به بازارهای کشورهای همجوار و همسایه را فراهم کرده و مهمتر از همه قدمت ۲۰۰ ساله صنعت چاپ استان را بقا خواهد بخشید.

وی افزود: این موزه پیش‌بینی شده است همزمان با افتتاح تالار مرکزی ارومیه در این تالار راه‌اندازی و افتتاح شود.

محبی ادامه داد: باتوجه به اینکه آذربایجان‌غربی در ردیف اولین‌های صنعت چاپ کشور است چنانکه خوی پس از "تبریز" و "ری" سومین شهر و ارومیه ششمین شهر در صنعت چاپ محسوب می‌شود از اینرو تصمیم گرفته شد موزه چاپ و کتاب در این استان راه اندازی شود. 

۳۰۰ واحد چاپی در آذربایجان‌غربی فعالیت می‌کند و ۲ هزار و ۲۰۰ نفر به‌طور مستقیم در این واحدها فعالیت می‌کنند.

۱۱ شهریورماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران  "روز ملی صنعت چاپ "نامیده شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =