بهره‌برداری از ۱۶۰ پروژه عمرانی دانشگاهی به مناسبت هفته دولت

تهران- ایرنا- معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: به مناسبت گرامیداشت هفته دولت، ۱۶۰ پروژه عمرانی در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش وزارت علوم، محمد تقی نظرپور روز سه شنبه در آیین مجازی افتتاح پروژه‌های عمرانی قابل بهره‌برداری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری گفت: این تعداد شامل ۸۱ پروژه ساختمانی با ۱۳۶ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیر بنا و ۲ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال هزینه ساخت، ۳۱ زمین روباز ورزشی به مساحت ۳۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع و هزینه ساخت ۱۱۰ میلیارد ریال و ۴۸ مورد تاسیسات زیر بنایی با اعتباری بالغ بر ۶۸۰ میلیارد ریال می شود.

وی افزود: در قسمت پروژه های آموزشی و پژوهشی، ساخت یک پروژه در بخش علوم پایه، پنج پروژه در بخش علوم انسانی و هنر، ۱۷ پروژه در بخش فنی و مهندسی، چهار پروژه در بخش کشاورزی و دامپزشکی و ۱۱ پروژه در بخش پژوهشی به اتمام رسید که مجموع مساحت این پروژه ها ۸۸ هزار و ۴۰۸ متر مربع بود و هزار و ۸۷۱ میلیارد ریال برای ساخت آنها هزینه شده است.

نظرپور افزود: در قسمت پروژه های کمک آموزشی، رفاهی، خدماتی و تاسیسات زیر بنایی، ۱۴ مجموعه فرهنگی و ورزشی، هشت خوابگاه دانشجویی، چهار سلف سرویس، هفت کتابخانه و مرکز همایش، سه ساختمان اداری، ۴۱ پروژه محوطه سازی و مدیریت سبز و ۴۵ مورد سایر فضاهای دانشگاهی با مساحت کل ۴۴ هزار و ۸۸۳ متر مربع و هزینه ساخت هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال به اتمام رسیده است.

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه تعداد دانشگاه ها و مراکز پژوهشی وابسته به وزارت علوم در سال تحصیلی ۱۳۹۸ تعداد ۲۴۹ مورد بوده است، اظهار داشت: این تعداد شامل ۱۸۹ دانشگاه و مرکز آموزش عالی، ۳۱ مرکز پژوهشی و ۲۹ پارک علم و فناوری می شود.

وی مجموع فضاهای دانشگاه‌ها، سرانه فضاهای موجود، در دست احداث و قابل قبول دانشگاه‌ها را برشمرد و ادامه داد: در گروه علوم پایه، سرانه موجود ۹.۷ متر مربع و در گروه هنر ۱۰.۶ متر مربع است که با اتمام فضاهای در دست ساخت به ترتیب به ۱۲ و ۱۳.۹ مترمربع خواهد رسید که سرانه قابل قبولی در این دو گروه است.

نظرپور در ادامه در باره سرانه فضاهای موجود در گروه علوم انسانی، فنی و مهندسی و کشاورزی و دامپروری گفت: این میزان به ترتیب ۶.۶، ۹.۶ و ۱۴.۸ است که با سرانه فضای قابل قبول این گروه‌ها یعنی ۱۰، ۱۴ و ۱۷.۵ مترمربع فاصله دارد و با اتمام فضاهای در دست احداث، فاصله سرانه موجود و قابل قبول کاهش چشمگیری خواهد یافت.

پروژه‌های افتتاح شده در این افتتاح مجازی که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، ساختمان تجاری‌سازی و نوآوری پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، استخر سرپوشیده دانشگاه هرمزگان، پروژه مقاوم‌سازی و به‌سازی لرزه‌ای دانشکده معماری و شهرسازی و هنر دانشگاه ارومیه، کتابخانه مرکزی دانشگاه محقق اردبیلی، مرکز فناوری‌های نوین دانشگاه فردوسی مشهد، سوله کارگاهی دانشگاه دختران اردبیل وابسته به دانشگاه فنی و حرفه‌ای، کارگاه صنایع چوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان وکتابخانه مرکزی مجتمع آموزش عالی بم را شامل شده است.

حرکت سریع پژوهشگاه‌های کشور به سوی تجاری‌سازی

در بخش دیگری از این مراسم، غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، گفت: در یک دهه اخیر پژوهشگاه‌های ما به‌خصوص پژوهشگاه‌های وابسته به وزارت علوم به‌صورت شتابنده به سمت تجاری‌سازی حرکت کرده اند.
وی با اشاره به روند فزاینده تجاری سازی پژوهش‌ها در کشور از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی به عنوان یکی از پژوهشگاه‌های موفق یاد کرد و اظهار داشت: این پژوهشگاه در چند سال اخیر بیشترین ارتباط را با بخش صنعت داشتند.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha