پیمانکار بی‌انگیزه ، مشکل جدید بیمارستان نیمه تمام تنکابن

نوشهر - ایرنا - نشست بررسی و چاره‌اندیشی برای رفع موانع تکمیل بیمارستان نیمه تمام شهرستان تنکابن در حالی امروز سه‎‌شنبه با حضور مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد که بی انگیزگی و عدم تمایل به پیشبرد کار توسط پیمانکار به عنوان مشکل جدید رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، کلنگ پروژه بیمارستان فوق تخصصی ۲۰۵ تختخوابی شهرستان تنکابن در زمینی به مساحت ۳۳ هزار متر مربع با زیر بنای ۱۸ هزار و ۵۰۰ متر با هشت تخت جراحی قلب ، چهار تخت آی سی یو قلب باز، ۶ تخت سی سی یو و هشت تخت آنژیوگرافی در پنج طبقه در سال ۹۰ به زمین زده شد و قرار بود ظرف مدت چهار سال به بهره برداری برسد .

جانمایی این بیمارستان در حاشیه رودخانه چشمه کیله از مشکلات اولیه این پروژه بود چرا که احداث راه دسترسی مطمئن و انتقال خدمات چهارگانه همچون آب، برق، گاز و تلفن را با مشکلات زیادی مواجه کرد. اگر چه با تلاش های صورت گرفته راه دسترسی مناسبی برای این بیمارستان ایجاد شد ، اما سیل پاییزی سال گذشته بخش قابل توجهی از این راه تخریب کرد و عملا تمام تلاش ها در این زمینه بر باد رفت.

در نشستی که امروز باحضور رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، معاون وی ، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی وزارت بهداشت ، نماینده مردم شهرستان در مجلس و فرماندار تنکابن در بیرون محوطه این بیمارستان نیمه تمام برگزار شد، ۲ مشکل جدید شامل بی انگیزگی و کندی پیشبرد کارها توسط پیمانکار و اعلام بیمارستان به عنوان بیمارستان جایگزین به مشکلات قبلی اضافه شد.

نارضایتی از عملکرد پیمانکار

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این نشست با انتقاد از پیمانکار این پروژه گفت : از پیمانکار این پروژه اصلا راضی نیستیم و وقتی اعلام می کند که طلبی ندارند نشان می دهد که کاری هم انجام نداده است در حالی که برای چنین پروژه ای پیمانکار فعال باید حداقل هشت میلیارد تومان طلب داشته باشد.

دکتر سید عباس موسوی افزود : اگر پیمانکار توانایی لازم را برای پیشرفت این پروژه نداشته باشد تمامی تلاش های صورت گرفته بی نتیجه خواهد ماند.

وی به تامین خدمات چهارگانه برای این بیمارستان اشاره کرد و اظهار داشت : این بیمارستان راه دسترسی مناسب می خواهد و برای تاسیسات آن باید تا ۱۰ برابر تاسیسات مسکونی آب ، برق و گاز تامین شود.

موسوی همچنین گفت : از انجا که این بیمارستان به عنوان بیمارستان جایگزین معرفی شده ،‌تجهیز آن به مراتب مهمتر از تکمیل آن خواهد بود و باید در این زمینه تدابیری اندیشیده شود.

بیمارستان فوق تخصصی جایگزین یا احداثی ؟

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در این جلسه گفت‌: بیمارستان فوق تخصصی در حال ساخت به عنوان بیمارستان جایگزین معرفی شده و همین مسئله مشکلاتی را در زمینه تجهیز آن و چارت تشکیلات نیروی انسانی ایجاد خواهد کرد.

محمد پنبه چی افزود: باید این بیمارستان جایگزین به بیمارستان توسعه ای یا احداثی تبدیل گردد تا نیروی انسانی جدید و تجهیزات جدید به این بیمارستان آورده شود.

وی با بیان اینکه برای این بیمارستان ۳۵ میلیارد تومان درخواست اعتبار شده است ، اظهار داشت‌ : مهم ترین نگرانی ما پیمانکار این پروژه است  که از قدرت اجرایی و همکاری لازم برخوردار نیست.

پنبه چی افزود : برای این پروژه به گسترش شبکه برق ، آب ، تلفن و راه دسترسی نیاز است که هزینه سنگینی دارد و کار بسیار بزرگی باید صورت گیرد.

نیازمند اعتبارات ملی

فرماندار تنکابن هم در این جلسه به ارائه خدمات چهارگانه برای این بیمارستان اشاره کرد و گفت : در زمینه گازرسانی به این پروژه هماهنگی های لازم صورت گرفته و بخشی از هزینه آن نیز پرداخت شده و در صورت تامین اعتبار ظرف مدت یک هفته گازدار می شود.

سید امیر حسینی جو افزود : این بیمارستان به ۲ مگاوات برق نیاز دارد که با برآوری که صورت گرفته حدود هفت میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با بیان اینکه برق کارگاهی این پروژه با ۷۰۰ میلیون تومان به صورت مشارکت محلی تامین شده است ، اظهار داشت ‌: برای تامین آب این بیمارستان مقرر شد تا به جای ایجاد خطوط انتقال آب ، مجوز چاه داده شود تا این مشکل نیز هر چه سریع تر برطرف گردد.

حسینی جو افزود : تامین اعتبار مهم ترین دغدغه برای این پروژه است و امیدواریم با حمایت های ملی و استانی این مشکل نیز برطرف شود.

وی با اظهار این که تغییر پیمانکار در این شرایط زمانی مناسب نیست ، گفت : باید برای این پروژه هم زمان پیگیر تکمیل بیمارستان و تامین زیرساخت باشیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

نماینده مردم شهرستان های تنکابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی هم روند اجرایی بیمارستان را " بسیار کند " توصیف کرد و گفت که با این سرعت بیمارستان تا یک سال آینده نیز به بهره برداری نخواهد رسید.

سید شمس الدین حسینی افزود : برق کارگاهی این پروژه تامین شده و پیمانکار آن نیز هیچ طلبی ندارد و باید روند اجرایی آن تسریع یابد.

وی با بیان اینکه برای این پروژه نیاز به براورد هزینه در تامین آب ، برق ، و گاز داریم ، اظهار داشت‌: برای این بیمارستان دو راه دسترسی وجود دارد اما باید اقداماتی جهت مناسب سازی آن صورت گیرد.

پس از اتمام جلسه نیزبازدیدی از این پروژه به عمل آمد که مدیر عامل شرکت مادر تخصصی وزارت بهداشت نیزدر آن حضور داشت و از نزدیک پروژه را مورد بررسی قرار داد و در نهایت تصیماتی نیز در این زمینه گرفته شد.

نبود دغدغه مالی برای پروژه

مدیر عامل شرکت مادر تخصصی وزارت بهداشت در حاشیه بازدید از این بیمارستان گفت‌: این پروژه اصلا دغدغه مالی ندارد به طوری که اگر پیمانکار آن  هشت میلیارد تومان کار کرد و آن وقت نتوانستیم هزینه کرد آن را پرداخت نماییم ، می تواند پروژه را تعطیل کند.

مجید احمری افزود : پیمانکار موظف است تا پایان بهمن ماه سال جاری برنامه زمانی پیشرفت کار بیمارستان را اعلام نماید و ظرف مدت یک ماه تعداد نیروهای خود را به بیش از ۲۰۰ نفر افزایش دهد.

وی اظهار داشت‌: هر ۱۵ روز یک بار نمایندگانی از دستگاه های ذیربط در مکان پروژه جلسه برگزار نمایند و روند پیشرفت آن را مورد بررسی قرار دهند.

احمری بر ضرورت اجرای خواسته های اعلام شده توسط پیمانکار پروژه تاکید کرد و یادآور شد: در صورت انجام نشدن خواسته ها در مدت زمان نعیین شده ، نسبت به ادامه فعالیت پیمانکار تصمیم گیری خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =