نماینده مجلس: از ظرفیت‌ بورس برای کمک به اقتصاد استفاده شود

شیراز- ایرنا- نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی و عضو هیات علمی دانشگاه شیراز گفت: فارس طی سال‌های اخیر در بحث استفاده از منابع بانکی عملکرد خوبی نداشته است، بر همین اساس اتاق بازرگانی با دیدگاه تخصصی خود باید از ظرفیت‌هایی مانند بورس استفاده و حرکت‌های جدی را ساماندهی کند.

به گزارش دریافتی سه‌شنبه ایرنا، جعفر قادری در جلسه کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی فارس در شیراز افزود: این اتاق باید طوری برنامه ریزی کند و  صنعتگران بزرگ استان را آموزش دهد تا از این طریق بتوانند ضمن تامین مالی، سهم استان را افزایش دهند.
وی ادامه داد: اتاق بازرگانی فارس پتانسیل‌های زیادی دارد لذا تاکید ما بر این است که این اتاق پیشنهادها و راهکارهای تخصصی برای رفع مشکلات اقتصادی فارس در اختیار نمایندگان مردم استان در مجلس قرار دهد.
او اظهار داشت: ما در ملجس اقداماتی از جمله پیگیری مسائل مربوط به تولید و شعار سال را در دستور کار قرار داده‌ایم و اتاق بازرگانی فارس به عنوان پارلمان بخش خصوصی باید طرح‌های کارشناسی در حوزه اقتصادی استان را برای پیگیری در اختیار نمایندگان قرار دهد تا ما در مجلس ارائه دهنده و مطالبه‌گر این طرح‌ها باشیم.
وی بیان کرد: اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی باید بیان کننده نقاط ضعف دولتی‌ها باشد و سیاست‌های دولت را نقد کند و راهکارهای تخصصی ارائه دهد و میدان‌دار فعالیت‌های اقتصادی در استان شود.
قادری اضافه کرد: طی سال‌های اخیر در استان فارس ظرفیت‌هایی مانند مناطق ویژه اقتصادی، منطقه ویژه سلامت، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها بلاتکلیف مانده و اتاق بازرگانی این استان باید برای ساماندهی و به تحرک در آوردن این پتانسیل‌ها وارد عمل شود.

مجلس در کنار فعالان اقتصادی قرار دارد
دیگر نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه مجلس در کنار فعالان اقتصادی قرار دارد گفت: انتظار داریم نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی قوانین ناکارآمد را برای حذف یا اصلاح به همراه پیشنهادهایشان به نمایندگان ارائه دهند تا ما با استفاده از ظرفیت مجموع نمایندگان استان آن را به صحن مجلس ببریم.
ابراهیم عزیزی افزود: اراده ما بر تعامل با فعالان اقتصادی و رفع مشکلات اقتصادی استان و کشور به کمک فعالان اقتصادی است.
وی ادامه داد: روحیه انتقادی فعالان اقتصادی نسبت به مسایل اقتصادی و وضعیت این بخش در کشور سازنده و موجب رشد و پیشرفت این بخش است اما برای رفع مشکلات هر بخش وظائف و مسئولیت‌های خاصی دارد که باید نقش خود را به خوبی ایفا کند.
او افزود: عمده مشکلات اقتصادی کشور نشات گرفته از سه عامل قوانین ناکارآمد، مدیران ناتوان و ساختار ناکارآمد است که اگر هر یک از این بخش‌ها بد عمل کند می‌تواند اقدام دیگر بخش‌ها را نیز خنثی یا منفی کند.
عزیزی گفت: فعالان اقتصادی فارس در اتاق بازرگانی این استان به عنوان صاحبان فکر و اندیشه و به عنوان مجریان و راهبران عرصه اقتصاد استان موارد خود در حوزه قوانین اقتصادی را به مجمع نمایندگان استان ارائه دهند تا ما مطالبه‌گر و صدای آنان باشیم.

تعامل نمایندگان مجلس و بخش خصوصی توسعه استان را شتاب می‌بخشد
دیگر نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی هم، با اشاره به اینکه تعامل نمایندگان مردم شیراز و زرقان در مجلس با پارلمان بخش خصوصی شتاب دهند توسعه استان خواهند بود گفت: باور داریم برای نتیجه‌گیری مشترک و طی مسیر برای رسیدن به نتیجه مثبت باید نقشه راه مشترک داشته باشیم و این الزام حرکت امروز در بخش‌های مختلف است.
روح‌الله نجابت افزود: تاکید ما در این دوره از مجلس شورای اسلامی شناسایی گلوگاه‌های حوزه اقتصاد و اولویت‌بندی آنها برای کاهش و یا برون رفت از مشکلات این بخش است تا مسائل هر بخش به شکل تخصصی و کارشناسی دنبال شود.
وی ادامه داد: اتاق بازرگانی فارس به عنوان پارلمان بخش خصوصی اولویت‌های بخش اقتصاد استان را شناسایی و برای پیگیری در مجلس به ما اعلام کند.

بخش خصوصی توان تامین ارز مورد نیاز کشور را دارد
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس هم، با اشاره به توان بخش خصوصی برای تامین ارز مورد نیاز کشور در شرایط فعلی گفت: اما برخی رفتارهای دوگانه سبب شده که فعالان اقتصادی با سابقه و شناسنامه‌دار ما دچار سرخوردگی و سردرگمی شوند.
جمال رازقی افزود: از حدود ۲ ماه قبل تاکنون در کشور هیچ کارت بازرگانی صادر و یا تمدید نشده و همین مساله سبب سرگردانی تجار و تولید کنندگان ما شده است.
او ادامه داد: سامانه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در ارائه خدمات کار با مشکلات بسیاری مواجه است و خرابی آن بخش خصوصی را سرگردان کرده که انتظار فعالان بخش خصوصی از نمایندگان مجلس پیگیری این مساله است.
وی، رشد منفی صادرات در سال جاری را یادآور شد و افزود: در صورت ادامه حرکت در این مسیر، علاوه بر ایجاد اختلال در صادرات و واردات و وارد آمدن آسیب‌ به بخش اقتصاد کشور، به زودی واحدهای تولیدی ما دچار مشکل خواهند شد و بازارهای صادراتی از دست خواهند رفت.
او گفت: چگونه ممکن است صادرکننده ما که کالای خود را صادر کرده، بدون بازنگرداندن ارز به کشور همچنان در حال فعالیت و تولید است؟ مگر سود حاصل از صادرات چه میزان است که واحد تولیدی بدون بازگشت ارز همچنان فعال باشد؟
رییس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: انتظار ما از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این است که موضوع مهم ۲۴ میلیارد ارز ۴۲۰۰ تومانی که در کشور هزینه شده اما به دست مصرف کننده نرسیده را پیگیری و مطالبه کنند و مردم را در جریان قرار دهند.
رازقی گفت: بحث اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات غذای سگ و گربه، زین اسب و فروش ارز در بازار آزاد که توسط برخی افراد انجام شده و دید منفی ایجاد کرده را نباید به همه تعمیم داد.
او اضافه کرد: ما به عنوان نمایندگان بخش خصوصی حامی برخورد با متخلفان هستیم اما به خاطر خطای چند نفر نباید با همه افراد برخورد نامعقول شود و سیاست‌گذاری‌ها باید به گونه‌ای باشد که به جای رفتارهای نازیبا و بستن دست همه صادرکنندگان با افراد خاطی برخورد قانونی شود.
رازقی بیان کرد: حکمرانی نامطلوب در اقتصاد کشور در پنج دهه اخیر و تکیه اقتصاد کشور به نفت به جای تکیه بر تولید ثروت موجب شده مشکلات بسیاری بر مردم تحمیل شود
بنابر این وضعیت امروز کشور در حوزه اقتصاد را می‌توان نتیجه سیاستگذاری‌های اشتباه گذشته دانست.
وی، لازمه تحقق شعار سال را سودآور شدن تولید دانست و ادامه داد: در چنین شرایطی دو موضوع مهم تولید و صادرات باید سرفصل فعالیت‌ها در کشور باشد چرا که به دنبال آن بسیاری از مسایل از جمله معیشت و رفاه اقتصادی و اجتماعی مردم نیز بهبود خواهد یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =