اکثر زندانیان آزاد شده طالبان به میدان جنگ داخلی در افغانستان برگشتند

کابل - ایرنا - نتایج یک بررسی رسانه ای نشان می دهد: تاکنون پنج‌هزار نفر از زندانیان گروه طالبان در پی توافق صلح آمریکا با این گروه از زندان های دولت افغانستان آزاد شده‌اند، اما قریب به ۶۰ درصد از آنها به میدان های جنگ علیه دولت این کشور بازگشتند.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های افغانستان امروز شنبه به نقل از «فارن پالیسی» نوشتند: بررسی ها حاکی از آن است که  ۶۰ درصد از جنگجویان آزاد شده گروه طالبان از زندان های دولتی دوباره به میدان جنگ برگشته اند.

این منابع به نقل از "مایکل سمپل" و "فلیکس کوین" انگلیسی که زمانی در افغانستان فعالیت می کردند، گزارش دادند: زندانیان آزادشده طالبان نقش فعالی در جنگ های جدید در افغانستان دارند. آنها در میادین جدید جنگی، پس از آزادی از زندان کشته یا دوباره اسیر می‌شوند.

در این گزارش آمده است : بیش از نیمی از ۱۰۸ نفر زندانی پیشین طالبان که با آنها گفت‌وگو شده است، دوباره به صفوف جنگجویان طالبان پیوسته و به فعالیت‌های جنگی پرداخته‌اند.

براین اساس، بسیاری از  زندانیان پس از آزادی،  بازهم به گروه طالبان که تصمیم به آغاز جنگ را دارد، پیوسته‌ و به عنوان نیروهای جدید این گروه در صفوف جنگ های مختلف در داخل افغانستان فعال هستند.  

این یافته‌ها حاکی از آن است که  تمام این فعالیت‌ها خلاف توافق‌نامه‌ آمریکا و طالبان بوده و هشدارهای مقام های دولت افغانستان در مورد پیوستن دوباره این افراد به عملیات جنگجویانه گروه طالبان محقق شده است.

دولت افغانستان پیش از این اعلام کرد:  از زندانیان آزاد شده، تعهد کتبی گرفته‌ شده که دیگر به میدان جنگ باز نگردند، اما اطلاعات زیادی حاکی از آن است که بسیاری از آنها بار دیگر در حملات تروریستی  شرکت کرده و یا در عملیات جنگ طلبانه این گروه دوباره توسط نیروهای دولتی دستگیر شده‌اند.

طالبان با رد این اظهارات مدعی شده است:  نیروهای ویژه امنیت ملی افغانستان زندانیان آزاد شده این گروه را دوباره دستگیر می کنند. ادعایی که توسط دولت اشرف غنی رد شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =