تاکید نجار بر ارتقای آگاهی دستگاه‌های همکار مدیریت بحران در تاب‌آورسازی شهرها

تهران - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بر اهمیت ارتقای سطح آگاهی شهرداران و دستگاه‌های همکار مدیریت بحران کشور درباره تاب‌آورسازی شهرها تاکید کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، این مطلب را اسماعیل نجار در نشست ویدئو کنفرانسی برنامه ریزی تبیین و همکاری های اجرایی تاب آوری شهرهای همدان، نهاوند و لالجین با مدیران استان همدان، عنوان و اظهار داشت: در سال ۸۷ یک کمپین جهانی زیر نظر سازمان ملل در راستای تاب آوری شهرها در برابر مخاطرات طبیعی راه اندازی شد که مکزیکو سیتی، استانبول و همدان در این طرح شرکت کردند.

وی با تسلیت ایام شهادت سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) و آرزوی قبولی عزاداری‌ها اظهار کرد: امسال محرم متفاوتی داشتیم و بلوغ فکری و نظم‌پذیری مردم که پیوند عمیق و عاشقانه با امام حسین(ع) دارد، آشکار شد و با رعایت پروتکل‌ها و مقررات بهداشتی و حفظ سلامت عزاداری‌ها برگزار شد و ایران به حسینیه بزرگی تبدیل شد و همه مردم به نحو مناسبی توانستند در عزاداری‌های این ایام شرکت کنند.

نجار گفت: رویکرد اصلی این طرح آسیب پذیری کمتر و انعطاف‌پذیری بیشتر برای شهرها در برابر تنش‌ها و حوادث است بگونه‌ای که یک شهر تاب‌آور، شهری آماده است که در مواقع اضطراری به سرعت به شرایط جدید پاسخ داده و با کمترین آسیب به کار خود ادامه خواهد داد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: این طرح با همکاری بخش خصوصی و با عضویت شهر همدان درکمپین تاب آورسازی شهرها باهمکاری ستاد پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری همدان، موافقت با عضویت ۹ شهرستان دیگر این استان در کمپین تاب آورسازی توسط سازمان مدیریت بحران کشور انجام پذیرفته است.

دبیر شورای عالی مدیریت بحران کشور با اشاره به پایلوت شدن شهر لالجین در زمینه زلزله وآتش سوزی در این طرح افزود: برای شرکت در این طرح، فهرستی با مضمون ۱۴۰ سوال در رابطه با امکانات و خطراتی که هر شهر را تهدید می‌کند به شهرداران داده شد که پس از پاسخ دادن و جمع آوری این پرسشنامه با بررسی یکایک آنها نقاط ضعف و قوت هر یک از شهرها تعیین شود.

نجار با تاکید بر مضامین این طرح نظیر مخاطره همراه با مقاومت، جذب، جایگزینی، انطباق و دیگر موارد که یک شهر برای داشتن خصوصیت تاب آور بودن باید به آن جامه عمل بپوشاند، گفت: سازمان مدیریت بحران کشور فقط مسئول حوادث و مخاطرات طبیعی است که بازرسی از این اماکن و یافتن نقاط ضعف در همین راستا است.

در ادامه این جلسه مدیرعامل شرکت ایمن زلزله سدید اطلاعاتی در خصوص سامانه های طراحی و ساخته شده کشف و ارزیابی زلزله و قطع گاز شامل سنسور شتاب نگار، دیجیتایزر و قطع کننده گاز به حضار ارائه کرد. همچنین باتوجه به لرزه خیزی و ریسک بالای زلزله در نهاوند و عبورگسل از میان بافت فرسوده در نهاوند، این شرکت اعلام آمادگی نمود، تا نسبت به نصب و راه اندازی سه سامانه اتوماتیک شناسایی زلزله و قطع گاز در نهاوند به صورت رایگان و با ساختار شبکه ای اقدام کند.

از خروجی دیجیتایزر می توان در مرکز فرماندهی برای قطع برق، آب و گاز و نیز اعلام هشدار سریع استفاده کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =