لاوروف از آمادگی روسیه برای میانجیگری بین تهران و واشنگتن خبر داد

مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: از مذاکرات مستقیم میان ایران و آمریکا حمایت می کنیم و برای کمک به این دو کشور در آغاز مذاکرات آماده‌ایم.

به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف روز سه شنبه در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه روابط بین الملل مسکو (مگیمو) وابسته به وزارت خارجه روسیه که از شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ پخش می شد، این مطلب را بیان کرد.

لاوروف اظهار داشت: ما آماده مذاکره با هر دو طرف برای فراهم کردن زمینه گفت وگوهای مستقیم(بین تهران و واشنگتن) هستم، اما در صورتی که هر دو طرف علاقه‌مند باشند. به اعتقاد ما مطرح کردن اختلاف ها و مسائل به صورت مستقیم و دریافت پاسخ‌ها بدون واسطه از هر چیز دیگری بهتر است.

وی بار دیگر با زیر سوال بردن آمریکا به دلیل خروج از توافق برجام اظهار داشت: آمریکایی ها نه تنها از این توافق خارج شدند بلکه دیگر کشورها را هم از تجارت با ایران منع کرده اند.

لاوروف ادامه داد: برخی متحدان آمریکا با حقارت از این کشور خواسته اند تا از ممنوعیت های تجاری با ایران مستثنی شوند، شرایطی که ۱۰ سال پیش، هیچ کس در جهان فکرش را هم نمی کرد.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به مکانیسم ماشه و تلاش های اخیر آمریکا برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران گفت: آمریکا در حالی می خواهد از مکانیسم حقوقی موجود در برجام علیه تهران استفاده کند که هدف از طراحی این سازوکار در برجام، بازگرداندن تحریم ها در صورتی بود که ایران به تعهداتش عمل نمی کرد.

وی ادامه داد: آمریکا امروز چنین حقی ندارد، چرا که واشنگتن پیشتر از برجام خارج شده است و با خروج از این توافق عملا از تمامی حقوق خود در این زمینه کناره گیری کرده است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =