بازار چاپ آذربایجان‌غربی ظرفیت حضور بین‌المللی دارد

ارومیه - ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: بازار چاپ این استان با توجه به هم مرزی با سه کشور و وجود منطقه آزاد ماکو، ظرفیت بین‌المللی دارد ولی با همکاری بخش‌های دولتی، خصوصی و منطقه آزاد باید از این ظرفیت بهره برد.

حجت الاسلام ناصر خدایاری روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: منطقه آزاد ماکو می تواند در جذب سفارش از کشورهای همجوار نقش موثری ایفا کرده و کمک بزرگی به صنعت چاپ استان داشته باشد.

وی اضافه کرد: نبود "دانشگاه ویژه صنعت چاپ" از خلاهای موجود در آذربایجان‌غربی است که در صورت ایجاد و راه اندازی نقش موثری به حوزه چاپ استان کرده و رونق تازه ای به صنعت چاپ استان می بخشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی اظهارداشت: ۲ هزار و ۲۰۰ نفر در استان به طور مستقیم و یک‌هزار نفر به طور غیر مستقیم در ۳۰۰ واحد چاپی استان فعالیت می کنند.

وی به نقش رسانه ها در توسعه صنعت چاپ استان اشاره کرد و گفت: در زمینه جذب سرمایه گذاری در صنعت چاپ و نشر، مطبوعات و رسانه ها می توانند گام های موثری برداشته  و نقش سازنده ای ایفا کنند.

حجت الاسلام خدایاری ادامه داد: واحدهای آسیب دیده از کرونا تا ۱۵ شهریور ماه جاری فرصت دارند تا با مراجعه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مداراک را خود را ارائه داده و ۱۶ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.

رییس اتحادیه چاپخانه داران آذربایجان‌غربی اظهارداشت: کرونا باعث شده تا بسیاری از محصولات تولیدی از قبیل سررسیدها و کاتالوگ ها در دستمان بماند و خریداری نداشته باشد.

مجید محبی عدم همکاری برخی دستگاه ها و نهادهای استان با چاپخانه ها را از جمله مشکلات چاپخانه های استان برشمرد و گفت: چاپخانه ها در ازای خدماتی که ارائه داده اند، هنوز نتوانسته اند هزینه خود را دریافت کنند چنانکه برخی نهادها تا ۱۰ میلیارد تومان به چاپخانه ها بدهکار هستند و ماهنوز نتوانسته ایم طلب خود را دریافت کنیم.

وی ادامه داد: همچنین بانک های استان نیز سفارشات خود را به جای چاپخانه های استان به دیگر استان ها روانه کرده و زمینه عقب ماندگی و ورشکستگی صنعت چاپ استان را موجب می شوند.

وی با اشاره به خسارت کرونا به چاپخانه های استان گفت: کرونا سبب تعطیلی ۳۰ چاپخانه در استان شده و در تلاش هستیم تا دوباره این چاپخانه ها وارد چرخه فعالیت شوند.

همچنین دراین نشست از موزه چاپ و کتاب رونمایی شد.

۱۱ شهریورماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران روز ملی صنعت چاپ نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =