صدها کامیون پشت مرز دوغارون، منتظر ورود به افغانستان هستند

مشهد- ایرنا- هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی و ترانزیت در گذرگاه رسمی مرزی دوغارون واقع در شرق خراسان رضوی متوقف و منتظر هستند تا در صورت مساعدت طرف افغانستانی، از خاک ایران وارد آن کشور همسایه شوند.

مدیر پایانه مرزی دوغارون روز سه‌شنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: معطلی کامیونهای حامل کالاهای ترانزیت در مرز دوغارون ناشی از نبود زیرساخت لازم برای پذیرش خودروهای سنگین حامل انواع کالا در گمرک کشور افغانستان است و از این تعداد کامیون متوقف شده در صف انتظار ۴۰۰ دستگاه مربوط به منطقه ویژه اقتصادی دوغارون است.

کریم نوایی نظامی همچنین تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی، افزایش تقاضای خرید انواع کالاهای ایرانی از سوی تجار افغان، بسته بودن مرزهای ایران و ترکمنستان و کاهش فعالیت مرز میلک در استان سیستان و بلوچستان و همچنین گذرگاه مرزی ماهی‌رود خراسان جنوبی را از دیگر علتهای افزایش شمار کامیونهای معطل مانده در پایانه مرزی دوغارون شهرستان تایباد خراسان رضوی برشمرد.

وی افزود: امسال تعداد خروجی ناوگان حمل و نقل از معبر رسمی دوغارون ۵۰ درصد افزایش داشته است.

مدیر پایانه مرزی دوغارون به فعالیت ۱۰ واحد باسکول در گمرک منطقه ویژه اقتصادی و نیز بازارچه مرزی دوغارون در خاک ایران برای تسهیل و شتاب در اعزام تانکرها و کامیونهای حامل سوخت و کالا نیز اشاره و بیان کرد: این در حالی است که گمرک افغانستان در آن سوی مرز تنها یک دستگاه باسکول در اختیار دارد. 

وی ادامه داد: نامناسب بودن جاده مرزی بین دو کشور ایران و افغانستان باعث کندی تردد کامیونهای ترانزیتی در این مرز زمینی شده که با وجود تاکید فراوان مسوولان دستگاههای متولی در مرز دوغارون تاکنون برطرف شدن وضعیت نامناسب این محور شرقی همجوار با کشور افغانستان به نتیجه ای نرسیده است.

نوایی گفت: به منظور تسهیل در روند ورود و خروج خودروهای سنگین در گمرک دوغارون ساعت کاری در گمرک مرزی دوغارون از ساعت هفت صبح تا ۱۹ افزایش یافته است.

وی افزود: پیرو رایزنی صورت گرفته با مسوولان گمرک اسلام‌قلعه افغانستان، طی هفته جاری وضعیت رفت و آمد کامیون های حامل بار به حالت عادی بازگشته و به معطلی آنها پشت مرز کشور همسایه خاتمه داده می‌شود.

گمرک دوغارون با ۱۰۰ سال پیشینه فعالیت، پررونقترین گمرک خراسان رضوی و پس از گمرک مشهد تنها گمرک مستقل در این استان محسوب می‌شود که تقریبا تمام ترانزیت کالا به افغانستان از طریق آن صورت می‌گیرد.

بطور میانگین روزانه ۵۰۰ دستگاه کامیون حامل کالاهای ترانزیت از گذرگاه رسمی دوغارون در ایران عازم هرات در افغانستان شده و ۵۰۰ دستگاه کامیون نیز از گذرگاه اسلام‌قلعه کشور همسایه شرقی وارد خاک ایران می‌شوند.
گمرک دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری تایباد و مرکز شهرستان تایباد در فاصله ۲۲۵ کیلومتری شرق مشهد واقع هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =