رشد ۷۳ درصدی فضای درمانی خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- فضاهای درمانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از سال ۹۲ تاکنون ۷۳ درصد افزایش یافته و از ۳۶ هزار و ۲۳۳ متر به ۱۰۹ هزار و ۷۲ متر رسیده است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این بازه زمانی  فضاهای بهداشتی دانشگاه نیز از ۵۲ هزار و ۸۱۰ متر مربع به ۷۷۰ هزار و ۳۴۴ متر مربع رسیده و ۲۴۰ و نیم درصد رشد یافته است.

سیداحمد هاشمی با بیان این که در ایجاد فضاهای آموزشی و دانشجویی نیز رشدی ۸.۲۸  وجود داشته،  اظهار داشت: فضای آموزشی و دانشجویی استان از سال ۹۲ تاکنون از ۱۱هزار و ۵۰۸ متر مربع به ۱۹ هزار و ۷۹۵ متر مربع رسیده است.

هاشمی افزود: از ابتدای دولت یازدهم، ۲۸ مرکز خدمات جامع سلامت با اعتبار ۱۹۶ میلیارد ریال، ۲۲ خانه و پایگاه بهداشت با اعتبار ۶۶ میلیارد ریال و ۱۵ پانسیون با اعتبار ۲۲.۵ میلیارد ریال در استان احداث شده است.

رشد مراکز خدمات جامع سلامت و دندانپزشکی

وی از فعالیت و ارائه خدمات ۸۳ مرکز خدمات جامع سلامت و ۳۰۴ خانه و پایگاه بهداشت در این بازه زمانی خبر داد و افزود: از سال ۹۲ تاکنون ۱۵ واحد بهداشت دهان و دندان در مراکز بهداشتی و درمانی استان فعال شده اند به طوری که هم اکنون تعداد این مراکز به  ۴۷ واحد رسیده و  تجهیزات دندانپزشکی این مراکز نیز با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال تامین شده است.

هاشمی افزود: تعداد یونیت های سیار دندان پزشکی ما از یک دستگاه یونیت سیار به ۲۵ یونیت سیار افزایش یافته است و هم اکنون همه شهرستان ها از یونیت سیار دندانپزشکی برخوردارند.

وی با بیان این که ۱۳ مرکز بهداشت دهان و دندان شهری و روستایی نیز با اعتبار ۵۲ میلیارد ریال بازسازی شده است گفت: تجهیزات دندانپزشکی این مراکز  بروزرسانی نیز شده است.

افزایش تخت های بیمارستانی

رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از افزایش تعداد تخت های بیمارستانی نیز خبر داد و گفت: از سال ۹۲ تاکنون بیمارستان های شهدای فاروج، پورسینا شهرستان مانه و سملقان، بیمارستان امام حسن (ع) بجنورد، آیت الله هاشمی شیروان و بال دوم بیمارستان جوادالائمه جاجرم افتتاح و راه اندازی شده است.

وی افزود: با بهره برداری از این طرح ها تخت های بیمارستان های سطح استان ۹۱ درصد افزایش یافت و از ۶۸۸ تخت به هزار و ۳۱۳ تخت رسید و هم چنین دپارتمان جراحی قلب بیمارستان امام حسن (ع) با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال توسعه یافت.

وی عنوان کرد: با شیوع کرونا در استان، ۲ آزمایشگاه مولکولی کووید ۱۹ در بیمارستان های امام رضا (ع) و امام حسن (ع) بجنورد راه اندازی و پیش بینی های لازم برای افزایش تعداد تخت های ICU با توجه به بحران اخیر نیز انجام شد.

 وی از راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه بنت الهدی بجنورد نیز خبرداد و گفت: دستگاه شتاب دهنده خطی مرکز تشخیص و درمان سرطان در بیمارستان امام علی (ع) بجنورد فعال و اورژانس این بیمارستان نیز توسعه و بهسازی شد.

افزایش پزشکان متخصص و فوق تخصص

به گفته  هاشمی هم اکنون ۲۵۲ پزشک متخصص و فوق تخصص در استان فعالیت دارند که از ابتدای تشکیل دولت تا کنون ۲۱.۷ درصد رشد کرده است.

وی گفت: ۱۲ واحد پانسیون برای متخصصان در شهرستان های بجنورد، شیروان، مانه و سملقان و جاجرم به بهره برداری رسیده است که در این بخش نیز رشد ۷۵ درصدی را شاهد هستیم.

وی راه اندازی سه کلینیک ویژه و یک مرکز سرپایی تشخیص و درمان سرطان و افزایش ۷۲.۹ درصدی دستگاه های دیالیز را از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم در نظام سلامت بیان کرد.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

۴۴درصد از این جمعیت در روستاهای این استان سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha