محرم ۹۹؛ نظم و شکوه در یک قاب

تهران- ایرنا- امسال شرایط ایران مثل کل دنیا تحت تاثیر بیماری کرونا متفاوت بود؛ اما رویدادهای کنکور و سوگواری عاشورا با برنامه‌ریزی‌های درست به سلامت پشت سر گذاشته شد. محرم امسال همچون سال‌های گذشته باشکوه و این بار با نظم و مسوولیت پذیری بیشتر آحاد جامعه برگزار شد.

تا پیش از برگزاری دهه اول محرم، شاید تصور این بود که برگزاری آیین سوگواری با چالش های زیادی رو به رو باشد اما ستاد ملی مقابله با کرونا با ارائه دستورالعمل های صحیح و کاربردی موجبات فعالیت هیات ها با تامین سلامتی شهروندان را مهیا کرد. تمامی هیات‌های عزاداری با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در فضای باز برگزار شد و در بسیاری از هیات های عزاداری ناظرین بهداشت حضور داشتند.

نا گفته نماند که در برخی از مناطق شهر هیات هایی هم برخی نکات بهداشتی را رعایت نمی کردند اما با گشتی در فضای مجازی و بررسی میدانی متوجه می شویم که محرم امسال با تمامی محدودیت ها به خوبی و با عظمت سال های گذشته برگزار شد و مردم متدین و عاشقان اهل بیت از این آزمون سربلند بیرون آمدند.

به عنوان مثال کاربری در رشته توییتی با همین موضوع نوشته است: می خواهم برایتان از دید یک پزشک در خصوص برگزاری محرم امسال بگوییم، در درب ورودی به همه ماسک و الکل می دادند و تب همه ما اندازه گیری شد. به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی همراه با عذرخواهی به ما گفتند که تعداد به حد نصاب رسیده است و نمی توانیم وارد شویم، چند دقیقه ای منتظر ماندیم تا اینکه چند نفر خارج شدند و ما به جای آنها به داخل محوطه حسینیه رفتیم. تمامی این اقدامات در حالی بود که این هیات مشهور نبود و دوربین فیلمبرداری نیز وجود نداشت اما تمامی نکات به خوبی رعایت شده بود.

این کاربر فضای مجازی در انتها گفته است: تمامی اینها را گفتم که چند روز بعد موج سوم کرونا را به عزاداری های اباعبدالله نسبت ندهند زیرا تمامی پروتکلها در اکثر هیات های عزاداری به خوبی رعایت شده بود.

امسال نیز دانشگاه ها با استفاده از فضای باز و حداکثر ظرفیت های خود از مهمترین مراکز برگزار کننده هیات های عزاداری بودند. دانشگاه های تهران، امیر کبیر، شریف، تربیت مدرس، علم و صنعت، امام صادق (ع)، واحدهای پیام نور ، واحدهای دانشگاه آزاد و .... میزبان بسیاری از عاشقان اهل بیت بودند.

حضور مداحان مشهور در مناطق محروم

رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها نیز در صفحه اینستاگرام خود در این باره نوشت: عزاداری دهه اول محرم ۹۹ به پایان رسید، هیات‌های دانشجویی در بسیاری از دانشگاه‌ها بابرنامه‌تر و منظم‌تر از سال‌های قبل به اقامه عزاداری پرداختند.

‌ حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در ادامه تاکید کرد: عزاداری دهه اول محرم ۹۹ به پایان رسید و هیات‌های مذهبی، عزاداران حسینی و عموم جامعه متدین ایرانی توانستند با تأسی به عقلانیت منبعث از ولایتمداری از دوگانه‌های مجعولی که می‌خواست عزاداری چارچوب‌مند را نقطه مقابل حفظ سلامت نشان دهد عبور کنند و با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی به بهترین نحو شور و شعور حسینی را به نمایش بگذارند.

وی ادامه داد: نظم کم نظیر هیئت‌های مذهبی، احیای مجدد سنت حسنه روضه‌های خانگی، کوچه‌گردی و سر زدن مادحین مشهور به مناطق محروم و... از جمله اتفاقات به یادماندنی محرم ۹۹ بود.

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها یادآورشد: در دانشگاه‌ها نیز با وجود تعطیلی کلاس‌های درس، نور چراغ هدایت حسینی خاموش نشد و هیات‌های دانشجویی در بسیاری از دانشگاه‌ها با برنامه‌تر و منظم‌تر از سال‌های قبل به اقامه عزاداری پرداختند.

وی تاکید کرد: از این فرصت استفاده می‌کنم و خداقوت جانانه‌ای به همه خادمان اهل‌بیت علیهم‌السّلام به‌ویژه زحمت‌کشان هیئت های دانشجویی می گویم. زندگیتان حسینی، سعیتان مشکور.

حضور ناظرین بهداشت در هیات‌های عزاداری

مسوول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علم و صنعت ایران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: باید بپذیریم که ممکن است به دلیل شرایط به وجود آمده شکل و قالب عزاداری ها تغییر کرد اما گردانندگان مجالس رویکرد دیگری را اتخاذ کردند.

حجت الاسلام والمسلمین احمد ابراهیمی نژاد ادامه داد: اکثر مجالس از فضاهای بسته و مسقف خارج شده و به فضای باز روی آوردند مدیران این مجالس شرایط مناسب را برای عزاداری به وجود آوردند و مردم به خوبی تمامی مولفه های لازم این مراسم را با تمام توان اجرا کردند.

وی با بیان اینکه امسال نیز همچون گذشته جلسات پر شوری برگزار شد، تصریح کرد: نیاز است ما جلسات را معرفتی کنیم و سخنرانان و مداحان به عمق و محتوای جلسات بیفزایند و سعی کنند معرفت بخشی و بصیرت بخشی با توجه به شرایط امروز که جوانان و مخاطبان در معرض شبهات و سوالات زیادی قرار گرفتند، اهتمام بیشتر و برنامه ریزی دقیق تری داشته باشد.

حجت الاسلام ابراهیمی نژاد اظهار داشت: در دانشگاه علم و صنعت نیز همان جمعیت همچون گذشته حضور پیدا کردند و مراسم امسال در محوطه باز دانشگاه با همان شور و اشتیاق توسط دوستداران اهل بیت (ع)  برگزار شد.

مسوول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علم و صنعت اظهار داشت: در تمایم هیات ها تیم های ناظرین بهداشتی حضور پیدا می کردند و کنترل و ارزیابی لازم را انجام می دادند و تمامی پروتکل ها ها بنا به فرموده مقام معظم رهبری توسط گردانندگان هیات ها رعایت شد.

وی افزود: امسال با وجود مسائل به وجود آمده هیات های عزاداری تمامی پروتکلها را رعایت کردند و حتی در بسیاری از هیات ها نذری توزیع نشد و یا با بسته بندی های بهداشتی غذا توزیع شد همچنین بسیاری از هیات ها نذری خود را در بسته بندی های اقلام غذایی و به صورت خشک توزیع کردند.

یوم الحسین جهانی شده است

مسوول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علم و صنعت در خصوص برخی از دو قطبی های به وجود آمده در جامعه در آستانه محرم گفت: همیشه برخی افراد به دلیل ضعف بصیرت، فرهنگ عاشورا، واقعه کربلا و مراسم مذهبی را بر نمی تابند شاید این موضوع به دلیل کم کاری ما است که نتوانستیم بصیرت لازم را ایجاد کنیم.

حجت الاسلام ابراهیمی نژاد ادامه داد: عده ای در جامعه ما به دلیل ضعف بصیرت است که عمق و گستره نهضت اباعبدالله و گستره آن بر تاریخ عالم را نمی دانند و تاثیر آن را درک نکرده اند. اما بزرگترین تئورسین های جریانات دنیا در مقابل عظمت واقعه سر تسلیم فرود آورده اند و مکتب امام حسین (ع) را به عنوان مکتب جریان ساز و کار ساز که می تواند انسان را به حرکت دربیاورد پذیرفته اند.

او با بیان اینکه تئوری روشنفکران رو به نابودی گذاشته است، اظهار داشت: یوم الحسین جهانی شده است و نام امام حسین(ع) سر زبان تمامی مردم دنیا است و در احادیث آمده است که پیش از ظهور حضرت ولی عصر مردم دنیا امام حسین (ع) شناس می شوند. 

وی گفت: این دو قطبی های به وجود آمده مصنوعی و بر سر لجبازی است و ریشه های خارجی دارد.

مسوول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه علم و صنعت از افراط و تفریط های موجود در جامعه انتقاد و تصریح کرد:  نیاز است جامعه متعادل شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =