کاربران فضای مجازی و موضوع گشایش مدارس

تهران- ایرنا- اظهارات وزیر آموزش و پرورش درباره آغاز سال تحصیلی از ۱۵ شهریور، واکنش‌ها و بازتاب های مختلف مثبت و منفی را در فضای مجازی به دنبال داشته است.

به گزارش بخش داده‌کاوی ایرنا، از حدود دو ماه پیش اعلام شده بود که مدارس قرار است از ۱۵ شهریور بازگشایی شود اما روز گذشته این مساله به طور جدی‌تر از سوی «محسن حاجی میرزایی» در نشست خبری با رسانه‌ها اعلام شد. 

وزیر آموزش و پرورش در اظهارات خود عنوان کرد که شنبه آغاز سال تحصیلی است و آموزش در تمام مدارس به‌صورت حضوری خواهد بود مگر مناطقی که ستاد ملی کرونا بگوید وضعیت قرمز است. البته وزیر آموزش و پرورش در ادامه بیان کرد که متناسب با وضعیت،کلاس‌های درس به‌صورت حضوری برگزار می‌شود اگر تعداد دانش‌آموزان به‌گونه‌ای باشد که فاصله‌گذاری انجام نشود، گروه‌بندی خواهند شد.
این در حالی است که در ادامه «مسعود ثقفی» سخنگوی آموزش و پرورش تهران درباره آخرین وضعیت بازگشایی مدارس در پایتخت اظهار کرد که اولویت برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری است، اما از آنجا که طبق اعلام ستاد کرونا، تهران در وضعیت قرمز قرار دارد فعلا دانش آموزان را به صورت غیرحضوری پذیرا  می‌شوند.
سپس «رضوان حکیم زاده» معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما درباره آخرین وضعیت بازگشایی مدارس با توجه به وضعیت سه گانه قرمز، سفید و زرد اظهار کرد با توجه به شرایطی که وجود دارد ممکن است نوع آموزشی که ارائه داده می‌شود متفاوت باشد اما برای همه دانش آموزان، آموزش در روز ۱۵ شهریور شروع می‌شود.

توئیتری‌ها چه می‌گویند؟

تعداد زیادی از کاربران توئیتر در خصوص تصمیم مسئولان به بازگشایی مدارس در این روزهای کرونایی واکنش های متفاوتی داشته اند؛ گروهی موافق بازگشایی و عقب نماندن دانش آموزان از تحصیل هستند و برخی نیز گفته اند هنوز نباید مدارس را باز کرد.

موافقان بازگشایی مدارس معتقدند که با رعایت اصول بهداشتی و نیز برنامه ریزی آموزشی می توان هم ادامه روند آموزش دانش آموزان را داشت و هم سلامت این افراد را حفظ کرد.

کاربری در توئیتر به تجربه دیگر کشورها درباره بازگشایی مدارس اشاره کرده و نوشته است: تا اینجا یعنی یک هفته بعد از بازگشایی کامل مدارس آمار نشان میدهد که مدارس تاثیری در افزایش تعداد مبتلایان به۹ کرونا ندارند. مبتلایان از بارها و کافه ها و سفرهای خارجی یا مهمونی های شبانه هستند.

کاربر دیگری از اشتیاقش به کلاس درس نوشته است: بعد از ۱۲ سال تحصیل و دانش آموز بودن دلم لک زده برا اولین روزی که وارد مدرسه شدم.

در مقابل مخالفان بازگشایی مدارس بر سلامت دانش آموزان و رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید دارند.

به بهانه مدارس، انتقاد از مسافران

با این حال، تعدادی از کاربران از مردم انتقاد کرده‌اند. آن‌ها معتقدند که بسیاری از مردم روزهای کرونایی به مسافرت و مراسم عزاداری ‌می‌روند اما از بازگشایی مدارس انتقاد می‌کنند. شخصی در این رابطه توئیت کرده است:«حالا بعد از درگیری اینایی که رفتن عزاداری و مسافرت و هی بهم میپرن، من فاز خانواده هایی که رفتن مسافرت بعد میگن اگه مدارس باز بشه ما بچه مونو نمیفرستیم رو نمیفهمم»

در میان توئیت‌های انتقادی کاربری نیز با انتقاد از اینکه پروتکل ها انجام نشده نوشته است:« هنوز کلاس‌بندی‌های #شاد انجام نشده کتب درسی هنوز توزیع نشده برای دانش آموزان فاقد گوشی هیچ برنامه‌ای وجود نداره.

شخصی در این رابطه توئیت کرده است: «...حیاط مدارس حاشیه کوچکند که جای ایستادن بچه های مردم نیست چه برسد به بازی و تفریح!».

تعدادی از کاربران به ضرورت امکانات مناسب برای آموزش آنلاین در مدارس اشاره کرده‌اند. کاربری در این باره نوشته است: «مگه بخاطر کرونا مدارس غیر حضوری نیست ؟ درضمن نیاز به تبلت تو اولویته؟»

گروهی از کاربران هم به نگرانی خانواده‌ها از یکسو به عقب نماندن دانش آموزانشان در روند تحصیلی و از سویی دیگر سلامت فرزندانشان اشاره کرده اند.

بازتاب خبر بازگشایی مدارس در تلگرام و اینستاگرام

در فضای تلگرام و اینستاگرام نیز همین وضعیت واکنش های مثبت و منفی وجود دارد؛ گرچه بار اخبار مربوط به بازگشایی و اظهارات متولیان در تلگرام زیادتر است.

اظهارات وزیر آموزش و پرورش و سخنگوی آموزش و پرورش تهران درباره بازگشایی مدارس بیشترین اخبار منتشر شده در این شبکه اجتماعی است.

یکی از کانال های تلگرامی نوشته است: «بازگشایی غیرحضوری مدارس پایتخت از ۱۵ شهریور/علاوه بر کلاس اولی ها، دومی هم مدرسه می روند سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران: بازگشایی مدارس پایتخت از پانزدهم شهریورماه به علت وضعیت قرمز تهران به لحاظ کرونا، کاملا غیرحضوری خواهد بود. بچه های کلاس اول و دومی با هماهنگی مدرسه در دوهفته اول، چندساعتی را با رعایت پروتکل های بهداشتی در مدرسه حضور پیدا می‌کنند.»

کانال دیگری به نقل از رسانه ها آورده است: «دانش آموزان برای حضور در مدارس در صورت لزوم گروه‌بندی می‌شوند وزیر آموزش و پرورش: اصل بر آموزش حضوری است چرا که هیچ آموزشی جایگزین آموزش حضوری نیست. مدارس فقط با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا، غیرحضوری می‌شوند. امسال اصل بر برقراری ارتباط معلم و دانش آموزان است. روز پنجشنبه ۱۳ شهریور از شبکه شاد با ظرفیت‌های جدید رونمایی خواهد شد. کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شود اما اگر تعداد دانش آموزان با مساحت کلاس یکسان نباشد، برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی گروه‌بندی می‌شوند. میزان شهریه مدارس از طریق ستاد تنظیم بازار بررسی می‌شود.  ۱۰۰ میلیارد تومان برای ضدعفونی مدارس در نظر گرفتیم که امروز ۳۰ میلیارد تومان آن محقق شد.»

در فضای اینستاگرام با اینکه کمتر به موضوع بازگشایی مدارس پرداخته اما بیشترین مطلبی که در این فضا منتشر شده مربوط به اظهارات حاجی میرزایی و مسعود ثقفی (سخنگوی آموزش و پرورش تهران) درباره بازگشایی مدارس است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha