عرضه ۸۵ درصد کودهای مصرفی کشاورزی با قیمت سال گذشته

تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: ۸۵ درصد کودهای مصرفی کشاورزی با قیمت‌های سال قبل در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد.

به گزارش روز سه شنبه وزارت جهاد کشاورزی، « حمید رسولی » افزود:  دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن کودهای ازته که عمده آن را کود اوره تشکیل می‌دهد و ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن  کودهای سوپرفسفات ساده که در داخل تولید می‌شود، همچنان با قیمت‌های سال قبل در اختیار بهره برداران قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر کودهای وارداتی که ۱۵ درصد از برنامه تامین و توزیع کود را شامل می‌شود با تغییر تخصیص ارز از رسمی به نیمایی با افزایش قیمت مواجه شده اند که بدون شک این افزایش قیمت، تاثیرخود را به روی محصولات نهایی کشاورزی خواهد گذاشت و بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی تبعات این افزایش قیمت را پیش‌بینی و به اطلاع تصمیم گیران رسانده، اما با توجه به شرایط کشور این موضوع مورد قبول قرار نگرفت.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ادامه داد: برنامه ابلاغی تامین و توزیع کودهای یارانه‌ای به شرکت خدمات حمایتی حدود سه میلیون تن کود را در بر می‌گیرد که دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن آن کودهای ازته و ۶۰۰ هزار تن کودهای فسفاته و پتاسه است.

رسولی افزود: دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن کودهای ازته که عمده آن را کود اوره تشکیل می‌دهد و ۸۰ درصد میزان مصرف کشاورزان است شامل افزایش قیمت نیستند و همچنان با قیمت‌های سال قبل در اختیار بهره برداران قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ادامه داد: از ۶۰۰ هزار تن باقیمانده ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن کودهای سوپرفسفات ساده است که در داخل تولید می‌شود و پنج درصد مصرف کشاورزان را تشکیل می‌دهد که این بخش نیز شامل افزایش قیمت نمی‌شود و با قیمت قبلی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

رسولی گفت: باقیمانده میزان که ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تن کود وارداتی است و ۱۵ درصد مصرف کشاورزان را تشکیل می‌دهد تا پایان سال گذشته برای واردات، ارز رسمی دریافت می‌کردند که این ارز حذف شده و به ارز نیمایی تغییر پیدا کرده است و بر این اساس قیمت آن نیز متناسب با تغییر قیمت ارز تخصیصی افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به این که کودهایی که شامل افزایش قیمت می‌شوند سوپرفسفات تریبل، سوپرپتاسیم و کلروپتاسیم هستند اظهار داشت: قیمت این کودها برای کشاورزان افزایشی حدود چهاربرابری خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خاطرنشان کرد: امیدواریم با تدابیری که اندیشیده می‌شود این افزایش قیمت کمترین تاثیر را به روی محصولات نهایی تولیدکشاورزان بگذارد.

کمبودی برای تامین کودکشاورزان وجود ندارد

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به این که کمبودی برای تامین کود کشاورزان وجود ندارد خاطرنشان کرد: بخشی از کودهای وارداتی در حال بارگیری و حمل است، بخشی به بندر امام و بندرعباس رسیده، برخی هم در کشتی‌های مختلف در حال حمل به کشور هستند و هیچ دغدغه‌ای بابت تامین کودهای وارداتی بر طبق برنامه پیش‌بینی شده تا پایان سال وجود ندارد.

رسولی افزود: در حوزه کودهای داخل کشور نیز مشکلی نیست و بر طبق برنامه به موقع به دست کشاورزان می‌رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =