رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیش‌نیاز بازگشایی مدارس

خرم آباد - ایرنا - امسال شروع سال‌تحصیلی جدید با دغدغه‌های فراوانی برای والدین و دانش آموزان همراه شده است که مهمترین آنها چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح مدارس در صورت حضور در کلاس‌های درس است.

به گزارش ایرنا، اگرچه آموزش های مجازی نیز در سال تحصیلی گذشته خالی از مشکلات و نواقص نبود و گاهی نیز دانش آموزان را سرگردان گوشی های والدین می کرد اما اطمینان خاطر از سلامت دانش آموزان  و مصون ماندن از ویروس کرونا مهمترین فاکتور در این موضوع بود.

اکنون که برای آغاز سال تحصیلی جدید سه سناریوی مختلف متناسب با شرایط سفید، زرد و قرمز در مناطق مختلف در نظر گرفته شده است پرحاشیه ترین سناریو در این راستا مدارس با شرایط زرد هستندکه دانش آموزان پس از تقسیم به گروه های کوچک تر باید در مدارس حاضر شوند و بصورت حضوری به ادامه تحصیل بپردازند.

در این شرایط آنچه که بیش از همه باعث دغدغه این دانش آموزان شده است نحوه رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس و چگونگی ضدعفونی فضای مدارس و کلاس ها و از طرفی میزان آگاهی دانش اموزان در راستای رعایت فاصله گذاری اجتماعی پس از تازه شدن دیدار همکلاسی ها است.

بسیاری از مسوولان معتقدند این گام مهم آغاز سال تحصیلی  نیازمند تعامل هرچه بیشتر والدین در امر اعتمادسازی و آگاهی دادن به دانش آموزان است اما آیا در واقع والدین می توانند با رضایت و اطمینان خاطر فرزندان خود را راهی حضور در مدارس کنند.

تمهیدات لازم برای بازگشایی مدارس مطابق با مصوبات ستاد مقابله با کرونا مهیا شده است

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در این باره گفت: به صورت روزانه ، تحویل ماسک و مواد ضدعفونی کننده به مدارس با رعایت پروتکل های بهداشتی در دستور کار قرار گرفته است.

علیرضا نخعی اظهار داشت: به منظور بازگشایی مدارس سناریوهایی در نظر گرفته شده تا هیچگونه مشکلی در روزهای آغاز سال تحصیلی پیش رو نباشد و به همین منظور در مناطق با شرایط قرمز کلاس ها بصورت غیرحضوری و در مناطق با شرایط زرد مدارس پرجمعیت به گروه ها کوچک تقسیم می شوند.

نخعی با بیان اینکه درمدارس با شرایط زرد نهایت تلاش خواهد شد تا با رعایت فاصله های لازم و کمترین جمعیت در کلاس های درس  دانش آموزان با هیچگونه مشکلی مواجه نشوند ادامه داد: در مناطق سفید کلاس ها بصورت حضوری برگزار خواهد شد و رعایت مسائل بهداشتی بسیار مورد تاکید است.

وی تاکید کرد: تمام تدابیر لازم برای سلامت و کیفیت آموزشی دانش آموزان در استان در نظر گرفته شده و آموزش و پرورش در نهایت آمادگی به استقبال آغاز سال تحصیلی می رود.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان عنوان کرد: تعطیلی آموزش و پرورش امکان ندارد و خانواده ها مطئمن باشند در صورتی که خطری دانش آموزان را تهدید کند به هیچ وجه کلاس های حضوری برگزار نمی شود.

تاکید بر سلامت دانش آموزان مهمترین اصل شیوه نامه های بازگشایی مدارس

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان همچنین گفت: شیوع کرونا مدارس را با تعطیلی غیرقابل پیش بینی مواجه کرد که در این راستا با همت و تدبیر معلمان و پیشگامی مدارس جریان تعلیم و تربیت با شیوه غیرحضوری و مجازی شروع شد و با گذشت زمان تجربه ها بیشتر شد.

وی افزود: راه اندازی شبکه شاد دستاوردی بزرگ و اقدامی تاریخی بود که برای تعلیم و تربیت به سرعت جایگاه خود را پیدا کرد و این شبکه با همت معلمان و مدیران و دانش اموزان به تدریج بسیار غنی خواهد شد و در سال تحصیلی جدید شاهد یک شبکه شاد جدید با ظرفیت جدیدخواهیم شد.

وی اظهار داشت: شبکه شاد قابلیت ارتباط زنده و تصویری پیدا کرده و کیفیت آموزشی را درسال تحصیلی جدید ارتقا می دهد و روز به روز بالنده تر و موثرتر در خدمت تعلیم وتربیت کشور خواهد گرفت.

نخعی ادامه داد: اکنون تجریبات زیادی کسب شده و شبکه شاد این تهدید شوم کرونا را تبدیل به یک فرصت کرده و بهره وری و کیفیت ارتقا یافته و هماهنگی های بسیار خوبی ایجاد شده است.

وی افزود: شرایط ابتلا به کرونا در استان مرتب در حال دگرگونی است و در لرستان از ۲ ماه قبل تاکنون  از ۱۹ به ۱۱ منطقه قرمز رسیده است و ۱۰ منطقه زرد و ۲ منطقه سفید در استان شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت مرکز استان قرمز است اظهار داشت: به هیچ عنوان در مناطق قرمز کلاس های حضوری برگزار نمی شود اما بر اساس گزارش ستاد استانی مقابله با کرونا باید آمادگی های لازم برای آموزش دانش آموزان ایجاد شود.

نخعی گفت:خوشبختانه در لرستان مناطق دور دست کم جمعیت هستند و کلاس های زیر ۱۰ نفر را می توان حضوری برگزار کرد و ۹۰ درصد مدارس مناطق محروم به صورت حضوری برگزار خواهند شد.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید متناسب با شرایط بهداشتی و شیوع بیماری در شهرستان ها و مناطق اموزش ها برگزار می شود، بیان کرد: سال تحصیلی جدید با محوریت اموزش های غیرحضوری برگزار میشود و از این ظرفیت حتی در زمان پسا کرونا نیز باید بهره گرفت.

رفع مشکل اینترنت ۲ هزار روستای خارج از پوشش شبکه شاد لرستان

معاون متوسطه آموزش و پرورش لرستان گفت: ۲ هزار روستای استان که امکان دسترسی به اینترنت نداشتند شناسایی و لیست آنها به دستگاه‌های مربوطه ارسال شده تا اقدامات لازم در این حوزه انجام و مشکلات موجود برطرف شود.

نصرالله بازگیران بیان کرد: با شیوع کرونا در اواخر سال گذشته، آموزش به دانش آموزان از طریق فضای مجازی آغاز شد اما مشکلات عدم پوشش اینترنت و یا کندی سرعت، نداشتن گوشی هوشمند و نبود زیر ساخت ها مشکلاتی را در این حوزه خصوصا برای دانش آموزان روستایی ایجاد کرد.

وی افزود: بر اساس تفاهم نامه وزارات ارتباطات و فناوری کشور و وزارت آموزش و پروش و با هماهنگی استانداری لرستان هم اکنون چهار شرکت در استان مشغول بررسی رفع مشکلات زیرساختی اینترنت در روستاهای استان هستند.

بازگیران با اشاره به اینکه سال گذشته ۸۴ درصد دانش آموزان استان در شبکه شاد فعالیت داشتند، اظهار داشت: در صورتیکه آموزش سال تحصیلی جدید در بستر آموزش فضای مجازی باشد بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد و تعداد بیشتری در این فضای آموزشی آموزش ها را فرا می گیرند.

وی اضافه کرد: چنانچه سال تحصیل جدید از بیم شیوع ویروس کرونا از طریق فضای مجازی آغاز شود در روستاهایی که زیر ساخت لازم برای اینترنت را نداشته باشند آموزش ها از طریق درسنامه ارائه می شود.

معاون متوسطه آموزش و پرورش لرستان با اشاره به اینکه مشکلات در این شبکه قبل از سال تحصیلی برطرف شود، ادامه داد: برای برطرف شدن مشکلات قبل از شروع سال تحصیلی تمام مدارس رصد می شوند و در این راستا بمنظور تسلط بیشتر معلمان دوره های آموزشی برای آنان برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =