چین: دیپلماسی آمریکا بر پایه دروغ و تحریم استوار است

پکن- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: دیپلماسی آمریکا بر پایه دیپلماسی ارعاب، دروغ و تحریم استوار است و در همین راستا هر کشوری که از سیاست های واشنگتن تبعیت نکند با تحریم مواجه خواهد شد.

به گزارش ایرنا، «هوا چون اینگ» روز سه شنبه در کنفرانس خبری در پکن افزود که بر پایه همین دیپلماسی برخی از دیپلمات های ارشد این کشور همواره به دنبال بدگویی از چین هستند به طوری که مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور هر روز برای تأمین معاش خود با حمله و بی اعتبار کردن به چین دروغ می گوید، من فکر می کنم آنها در مسیر اشتباه و خطرناکی قرار دارند.

وی با استناد به نظرسنجی موسسات معتبر آمریکایی اضافه کرد: ۸۰ درصد از پاسخ دهندگان یک نظرسنجی معتقدند که ایالات متحده در مسیر نادرستی در حال حرکت است و اشتباهات این کشور به بالاترین سطح در سال های اخیر رسیده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین افزود: مردم بسیاری از کشورها از جمله متحدان ایالات متحده نیز معتقدند که سیاست خارجی فعلی این کشور در واقع بیشترین تهدید را برای جهان دارد.

خانم هوا ادامه داد: برخی از محققان مشهور بین المللی معتقدند کشوری با سابقه کمتر از ۲۵۰ سال (آمریکا) می خواهد یک کشور بزرگ با بیش از ۴۰۰۰ سال (چین) تمدن سیاسی را تغییر دهد ایده ای که بسیار پوچ و مغرورانه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار کرد: در حال حاضر، کشورهای جهان با توجه به تبعیض نژادی جدی، گسستگی اجتماعی و اوضاع اپیدمی در ایالات متحده، با چشمانی بسیار نگران این کشور را تماشا می کنند.

خانم هوا تصریح کرد: آن دسته از سیاستمداران آمریکایی که نفرت و تفرقه را در همه جا گسترش می دهند اگر کمی وجدان و احساس مسئولیت نسبت به کشور و خود دارند باید به سرعت بر حفظ جان آمریکایی ها تمرکز کنند.

وی گفت: آنها (برخی دیپلمات های ارشد ایالات متحده) مشتاقانه در حال دروغ پراکنی، گسترش نفرت و دخالت در امور داخلی سایر کشورها هستند و حتی به منظور سرکوب و مهار توسعه سایر کشورها، صریحاً با برخی از جدایی طلبان و تروریست ها ارتباط برقرار می کنند.

به گفته وی آنها قوانین بین المللی را نادیده می گیرند و با زیر پا گذاشتن انصاف و عدالت، بارها از پیمانهای بین المللی خارج شده اند از این رو، ایالات متحده اکنون به بزرگترین بر هم زننده نظم بین المللی فعلی در جهان تبدیل شده است که نه تنها به ضرر آمریکا خواهد بود بلکه تهدیدی برای جهان به حساب می آید.

وی ضمن هشدار نسبت به ضرورت قطع این نوع دیپلماسی از سوی آمریکا یادآوری کرد که واشنگتن باید مسئولیت اقداماتش علیه چین را به عهده بگیرد و اجازه ندهد روابط دو کشور بیش از این تخریب شود.

این مقام چینی، سیاست تحریم کشورهای مخالف آمریکا از سوی واشنگتن را «غم انگیز» خواند و افزود: فشار بر شرکت های چینی یکی از دیپلماسی های غلط آمریکا است موضوعی که چین با آن کاملا مخالف است.

او همچنین در مورد لغو بورسیه های علمی آمریکا برای دانشجویان چینی گفت: دانشجویان چینی بر اساس آمار کمتر از یک سوم دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در آمریکا را تشکیل می دهند اما درامد زیادی - هر سال بیش از ۱۵ میلیارد دلار - برای واشنگتن از محل پرداخت شهریه دارند.

خانم هوا در واکنش به اخبار مربوط به دستگیری خبرنگار استرالیایی تلویزیون انگلیسی زبان چین گفت که اطلاعات خاصی در این مورد ندارد بهتر است از مراجع ذیصلاح پیگیری کنید.

وی در ادامه با اشاره به روابط چین و استرالیا گفت: دو کشور در حوزه های مختلف از جمله توریست، تجارت و مسایل علمی و دانشگاهی همکاری مناسبی با یکدیگر دارند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در مورد سفر رییس سنای جمهوری چک به تایوان هم گفت: تایوان جزیی از چین است و کشورهای دیگر باید به اصل چین واحد احترام بگذارند چین کاملا مخالف روابط کشورهای دیگر با تایوان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =